Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Bujqesia

Importi i grurit sipas vendit tė origjinės, 2001-2014

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat nė lidhje me importin e grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr (meslin) pėr vitin 2014. Analiza ėshtė bazuar nė tė dhėnat e Qendrės Ndėrkombėtare tė Tregtisė (ITC).Nė vitin 2014, sipas tė dhėnave tė ITC, janė

Prodhimi i grurit nė Republikėn e Shqipėrisė, 1998-2014

Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e prodhimit tė grurit nė Republikėn e Shqipėrisė nė vitet 1998-2014. Tė dhėnat e pėrdorura nė analizė janė marrė nga Instituti i Statistikave. Pėr pėrgatitjen e kėtyre statistikave, INSTAT ėshtė mbėshtetur

Kontribues nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė qytet dhe nė fshat 2008-2014

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat nė lidhje me numrin e kontribuesve nė skemėn e sigurimeve shoqėrore sipas ēdo kategorie. Deri nė vitin 2013, numri i kontribuesve tė vetėpunėsuar nė bujqėsi ėshtė llogaritur mbi bazėn e periudhave tė pagu

Bujqėsia sipas numrit dhe kapitalit tė Shoqėrive Aksionere, qershor 2014

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin dhe vlerėn e kapitalit tė Shoqėrive Aksionere SHA qė operojnė nė Republikėn e Shqipėrisė nė sektorin Bujqėsi. Treguesit kanė burim Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, dhe janė realizuar n

Numri dhe Kapitali i Shoqėrive Aksionare sipas Sektorėve, Qershor 2014

Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin dhe kapitalin e Shoqėrive Aksionare SHA, qė operojnė nė vend sipas Sektorėve Ekonomik. Ne baze te ligjit “Pėr Shoqėritė Tregtare” (neni 105), shoqėritė aksionere, janė shoqėri tregtare kapitali i tė cilave

Drithėra dhe nėn produkte bloje, prodhim import dhe konsum 1998-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi prodhimin, importin dhe konsumin e drithėrave nė vend e mė tej produkteve tė blojės nga importi. Drithėrat dhe produktet e blojės pėrbėjnė njė nga tregjet mė dinamike dhe domethėnėse, pasi shėrbejnė si u

Struktura e tokės sipas Qarqeve nė Shqipėri (2011)

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi strukturėn e tokės sipas qarqeve bazuar  nė tė dhėnat e Ministrisė sė Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit. Nė Shqipėri toka bujqėsore zė 24.2% tė sipėrfaqes totale ndėrsa fondi pyjor

Import -Eksporti i Drithrave 2010-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi importet dhe eksportet e drithrave nė Shqipėri gjatė viteve 2010-2012. Raporti bazohet nė tė dhėnat e INSTAT. Importet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave/shėrbimeve tė blera/kryera nga jashtė vendit.

Buxheti per funksionin e Bujqesise per vitin 2012

Shperdarja e Buxhetit per funksionin e Bujqesise per vitin 2012 grafikisht paraqitet: { "chartType":"ColumnChart", "chartName":"Chart 1", "dataSourceUrl":"https://docs.google.com/spreadsheet/tq?range=A5%3AB11&key=0Agylwmr5tEbVdHFLX0tPTDR

Buxheti i Shtetit sipas Institucioneve pėr vitin 2011

Buxheti i Shtetit ėshtė plani financiar i tė ardhurave dhe shpenzimeve qė parashikohen tė kryhen pėrgjatė njė viti. Ai ėshtė shprehėsi mė i  qartė i prioriteteve shpenzuese tė njė Qeverie, pasi nė pėrpjestim me fondet e alokuara pėr secilin n

Buxheti i Shtetit sipas funksioneve pėr vitin 2011

Buxheti i Shtetit ėshtė plani financiar i tė ardhurave dhe shpenzimeve qė parashikohen tė kryhen pėrgjatė njė viti. Ai ėshtė shprehėsi mė i  qartė i prioriteteve shpenzuese tė njė Qeverie, pasi nė pėrpjestim me fondet e alokuara pėr secilin n

Struktura e Tokės dhe Tė Ardhurat nga Bujqėsia Sipas Qarqeve

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi strukturėn e tokės dhe tė ardhurat nga bujqėsia dhe blegtoria nė Shqipėri, bazuar nė tė dhėnat e Ministrisė sė Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit. Bazuar nė tė dhėnat e 2010, sektori i bu

Sektori i Agroindustrisė nė Shqipėri

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi sektorin e agroindustrisė gjatė viteve tė fundit, bazuar nė tė dhėnat e Ministrisė sė Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit. Agroindustria ėshtė industria qė merret me prodhimin masiv tė