Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Turizmi

Vizitorė tė huaj dhe turistė 2013

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me vizitorė tė huaj dhe turistė qė kanė vizituar Republikėn e Shqipėrisė nė vitin 2013. Kėto tė dhėna bazohen tek informacioni zyrtar i marrė nė pikat kufitare tė shtetit shqiptar. Sipas kėtyre tė d

Sipėrfaqet pyjore nė km2 nė Shqipėri dhe nė Botė

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me sipėrfaqet pyjore nė Republikėn e Shqipėrisė dhe nė botė. Nė vitin 1990 e gjithė bota shėnonte 41 608 396 km2 sipėrfaqe pyjore. Pas 20 vitesh toka rezulton tė jetė mė pak e pyllėzuar dhe nė vitin 2

Vizitor sipas Shtetit nga udhėtojnė drejt Shqipėrisė pėr vitin 2012

Open Data Albania po hulumton lidhur me shtetet europiane qė kanė pasur numrin mė tė madh tė personave rezident tė shteteve nė fjalė, qė kanė vizituar Shqipėrinė gjatė vitit 2012. Tė dhėnat nė hulumtim bazohen tek informacioni i marrė nė databazėn

Tė ardhurat nga turizmi kulturor 2012

Gjatė vitit 2012 zonat turistike shqiptare si parqet, muzetė dhe Drejtoritė Rajonale tė Kulturės Kombėtare (DRKK-tė) ashtu si dhe ēdo vit tjetėr janė vizituar nga turist vendas dhe tė huaj. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me tė ardhu

Vizitorė tė huaj dhe turistė 2012

Open Data Albania po hulumton lidhur me vizitorė tė huaj dhe turistė qė kanė vizituar Republikėn e Shqipėrisė nė vitin 2012. Tė dhėnat bazohen tek informacioni zyrtar i marrė nė pikat kufitare tė shtetit shqiptar. Sipas kėtyre tė dhėnave nė Shqipė

Zhvillimi i Turizmit nė Shqipėri

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi zhvillimin e turizmit nė Shqipėri gjatė viteve te fundit. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Ministrisė sė Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve (MTKRS) dhe INSTAT. Treguesit mė tė rėndėsishėm tė turizmit

Ndihma e Huaj pėr Shqipėrinė Sipas Sektorėve

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi ndihmėn e huaj pėr Shqipėrinė. Tė dhėnat bazohen nė raportin “Ndihma e Huaj nė Shqipėri” pėr vitin 2008, i Departamentit tė Bashkėrendimit tė Strategjive dhe Koordinimit tė Ndihmės sė Huaj tė Kėshillit t

Nė ē’plazh tė Shqipėrisė tė (mos) kalojmė pushimet

Nga tė dhėnat e Institutit tė Shėndetit Publik, tė botuara nė njė raport nga “Open Data Albania” bie nė sy qė plazhe mė tė pastra janė Borshi, Dhėrmiu, Shėngjini, Velipoja e Himara, ndėrsa mė tė ndoturat janė nė Durrės, Kavajė, Vlorė e Sarandė.Sipa

Mbetjet e ngurta ndėr vite

Rritja e vazhdueshme e konsumit, zhvendosjet e popullsisė dhe zhvillimi ekonomik, tė pashoqėruara me njė administrim tė kujdesshėm tė mbetjeve, i kanė kthyer ato nė njė burim tė ndotjes sė ambientit dhe tė sėmundjeve. Nė Shqipėri, njė pjesė fare e

Cilėsia e plazheve – indikatorėt Fecal Coliforms dhe Intestinal Enterococus

Shqipėria ėshtė njė vend i bekuar, me njė vijė bregdetare prej 316 kilometrash. Pėrgjatė tij ravijėzohen plot plazhe ranorė e me gurė, duke e kthyer nė njė nga zgjedhjet e preferuara pėr kalimin e pushimeve tė verės. Megjithatė, zhvillimet e vrull

Vizitore nga Turizmi ne Shqiperi

Numri i vizitoreve qe udhetojne drejt Shqiperise cdo vit eshte ne rritje. Me poshte disa statistika mbi vizitoret turistike ne Shqiperi per periudhen 2005-2010.Sipas statistikave mbi shtetet e Europės importin me i madh i vizitoreve ne Shqiperi v