Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Varferia

Remitancat 2002-2017, origjina dhe destinacioni sipas vendeve

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat pėr remitancat, transfertat neto pa kundėrshpėrblim pėr apo nga jashtė vendit. Hulumtimi ėshtė kryer me baza vjetore pėr periudhėn 2002-2017. Kėto transferta ndryshe njihen si dėrgesa tė emigrantėve ose

Niveli i Pagės pėr Zyrtarė dhe Pėrfaqėsues tė Lartė Shtetėrorė 2014

Open Data Albania po hulumton mbi pagat nė institucionet e pavarura kushtetuese dhe nė institucionet e tjera tė pavarura tė krijuara me ligj. Institucione kushtetuese dhe institucione tė tjera tė pavarura, tė krijuara me ligj janė: Institucioni i

Pagat Minimale nė Shqipėri , Rajon dhe Europė

Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e pagės minimale nė vend, Ballkan dhe Europė. Paga minimale ėshtė paga mė e ulėt qė ėshtė e detyrueshme tė zbatohet nga ēdo punėdhėnės, vendas ose i huaj. Paga minimale pėrcaktohet me Vendim tė Kėshillit t

Tė punėsuar sipas kategorisė vlerė page mujore 2013

Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e tė punėsuarve nė vend sipas kategorisė sė tyre tė pagės. Hulumtimi synon tė shprehė se sa ėshtė numri dhe pesha e tė punėsuarve sipas vlerės sė pagės mujore qė ata deklarohen. Tė dhėnat bazohen tek mesat

Pensionet familjare nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensioneve familjare pėr vitet 1998-2012. Pensione familjare janė pensionet qė pėrfitojnė personat qė humbasin bashkėshortėt dhe kanė fėmijė nė ngarkim, fėmijėt jetim etj. T

Pensionet e invaliditetit nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensionit tė invaliditetit pėr vitet 1998-2012. Pensioni i invaliditetit nė Republikėn e Shqipёrisё ёshtё njė e ardhur e pёrfitueshme nga ata p

Pensionet e pleqėrisė nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensionit tė pleqėrisė pėr vitet 1998-2012. Pensioni i pleqėrisė nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė njė e ardhur e pėrfitueshme nga ata persona qė kanė plotėsuar periudhėn e s

Ndihmė ekonomike pėr familje me grupe vulnerabėl 2012

Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e familjeve qė u pėrkasin grupeve vulnerabėl si: familje rome apo familje me kryefamiljarė njė grua dhe qė trajtohen me ndihmė ekonomike pėr pamjaftueshmėri fondesh. Familje tė varfra apo familje nė nevojė

Kostoja e borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2013

“Kostoja e borxhit pėr frymė” llogaritet si raport i shpenzimeve tė interesave totale, qė paguhen nga Buxheti pėr borxhin e marrė dhe ende tė pashlyer, me popullsinė gjatė njė viti tė caktuar. Ai ėshtė njė indikator shumė i rėndėsishėm qė ndihmon

Shuma e borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2013

Si njė ndėr indikatorėt mė tė rėndėsishėm, i cili ndihmon nė gjykimin e aftėsisė paguese sė njė shteti pėr tė shlyer borxhin e tij, “shuma e borxhit pėr frymė” paraqet njė interes tė vecantė pėr t’u marrė nė shqyrtim. Ai llogaritet si raport i bor

Punėsimi sipas madhėsisė sė ndėrmarrjeve.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim nė lidhje me strukturėn e punėsimit sipas madhėsisė sė ndėrmarrejve. Pėr vitin 2009 punėsimi nė ndėrmarrjet me 1-4 tė punėsuar ka qėnė nė nivelin 39%. Ndėrkohė qė 45% e tė punėsuarve nė ndėrmarrjet ekonomike

Punėsimi kundrejt varfėrisė

Niveli i punėsimit nė njė shoqėri llogaritet si numri i tė gjithė personave nė moshė pune qė janė tė punėsuar gjatė kohės sė matjeve statistikore. Varfėria shprehet nė mėnyrė sasiore bazuar nė treguesit e tė ardhurave pėr frymė dhe nė aftėsinė e i

Importi sipas origjinės, Eksporti sipas destinacionit

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi bilancin tregtar tė Shqipėrisė gjatė vitit 2010. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės (METE) dhe INSTAT.Bilanci tregtar mat diferencėn midis vlerės sė eksport