Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 22 Shtator 2014

Popullsia

Aksidentet rrugore dhe viktima nga aksidentet 2013

Open Data Albania ka kryer njė pėrditėsim lidhur me tė dhėna pėr aksidentet rrugore tė ndodhura nė vend nė periudhėn 2009-2013. Gjatė kėtyre pesė viteve numri i aksidenteve rrugore ka ardhur duke u rritur si pasojė e problemeve me sinjalistikėn, m

Tregues statistikor pėr Martesa dhe Divorce 1990-2013

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat lidhur me numrin e martesave dhe divorceve tė shėnuara nė Regjistrin Kombėtar tė Gjendjes Civile deri nė vitin 2013. Nė pesė vitet e fundit (2009-2013) numri i martesave ka ardhur duke u ulur pėr tė shėnu

Pensionet e pleqėrisė nė skemėn e sigurimeve shoqėrore 2013

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensionit tė pleqėrisė pėr vitin 2013. Pensioni i pleqėrisė nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė njė e ardhur e pėrfitueshme nga ata persona qė kanė plotėsuar periudhėn e sigu

Pensionet e invaliditetit nė skemėn e sigurimeve shoqėrore 2013

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensionit tė invaliditetit pėr vitin 2013. Pensioni i invaliditetit nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė njė e ardhur e pėrfitueshme nga ata persona qė bėhen tė paaftė pėr ēdo

Pensionet familjare nė skemėn e sigurimeve shoqėrore 2013

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensioneve familjare pėr vitet 1998-2012. Pensione familjare janė pensionet qė pėrfitojnė personat qė humbasin bashkėshortėt dhe kanė fėmijė nė ngarkim, fėmijėt jetim etj.

Niveli i Pagės pėr Zyrtarė dhe Pėrfaqėsues tė Lartė Shtetėrorė 2014

Open Data Albania po hulumton mbi pagat nė institucionet e pavarura kushtetuese dhe nė institucionet e tjera tė pavarura tė krijuara me ligj. Institucione kushtetuese dhe institucione tė tjera tė pavarura, tė krijuara me ligj janė: Institucioni i

Norma e Sigurimeve Shėndetsore dhe Siguimeve Shoqėrore nė RSh dhe Rajon

Open Data Albania po hulumton mbi normėn e kontributeve tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore nė vendin tonė dhe vendet e rajonit. Kontributet e sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore janė pagesa tė detyrueshme, pėr tė gjithė personat ekonomikis

Vdekshmėria sipas llojit tė traumės shkaktare

Open Data Albania po hulumton mbi tė dhėna qė kanė tė bėjnė me numrin e individėve tė cilėt kanė humbur jetėn prej traumave tė ndryshme. Analiza bazohet nė tė dhėnat e Bankės Botėrore dhe Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė publikuar pėr vitin 20

Te dhena mbi moshen ligjore te daljes ne pension, ne vendet e Organizatės pėr Bashkėpunim Ekonomik dhe Zhvillim

Mosha zyrtare e pensionimit, burrat  {"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Agylwmr5tEbVdHlIQW13aHdPaXk5TEJxUzJIbTN5WUE&transpose=0&headers=1&range=C3%3AF38&gid=0&pub=1","options":{"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"minValue

Mosha e daljes nė pension nė Shqipėri dhe nė vendet e OECD

Open Data ka bėrė njė hulumtim mbi moshėn e pensionit efektive dhe ligjore nė Shqipėri nė krahasim me vendet e tjera, nė rastin konkret, vendet anėtare tė Organizatės pėr Bashkėpunim Ekonomik dhe Zhvillim, (OECD). Tė dhėnat janė marrė nė rastin e

Mosha mesatare, Ritmi i plakjes sė popullsisė Shqipėri dhe Vende te EU 2001 - 2011

Open Data Albania ka bėrė njė hulumtim krahasues tė moshės mesatare nė Shqipėri gjatė njėzet viteve tė fundit dhe moshės mesatare tė vendeve anėtare apo kandidate pėr anėtarėsim tė Bashkimit Europian.  Tė dhėnat pėr Shqipėrinė janė marrė nga

Tė punėsuar sipas kategorisė vlerė page mujore 2013

Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e tė punėsuarve nė vend sipas kategorisė sė tyre tė pagės. Hulumtimi synon tė shprehė se sa ėshtė numri dhe pesha e tė punėsuarve sipas vlerės sė pagės mujore qė ata deklarohen. Tė dhėnat bazohen tek mesat

Vdekshmėria  pėr moshėn 0 deri 5 vjec nė Republikėn e Shqipėrisė dhe Rajon 1990 - 2012

Open Data Albania po hulumton mbi vdekshmėrinė e fėmijėve tė moshės 0 deri 5 vjeē. Treguesi i vdekshmėrisė sė fėmijėve 0 deri 5 vjeē pėrllogaritet si numri i fėmijėve qė vdesin nė kėtė moshė nė raport me ēdo njėmijė lindje fėmijėsh nė vend. Ky tre