Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Shkurt 2017

Raporte gjinore

Tė dėnuara femra nga Gjykatat Shqiptare 2014 dhe 2015

Open Data Albania po hulumton mbi trendin e kriminalitetit tė femrave nė Shqipėri nė vitet 2014 dhe 2015 bazuar nė tė dhėna tė Vjetarėve Statistikorė tė Ministrisė sė Drejtėsisė. Tė dhėnat detajohen nė numėr grash dhe vajzash tė dėnuara sipas vepr

Administratorė tė Shoqėrive Aksionare me kapital publik, 31 Dhjetor 2015

Open Data Albania po hulumton lidhur me administratorėt e shoqėrive me aksionar institucione publike. Administratori i njė shoqėrie tregtare emėrohet nga  Kėshilli Mbikėqyrės, ndėrsa ky i fundit zgjidhet nga Aksionarėt (nė kėtė rast vetė inst

Pėrfaqėsimi i gruas nė Kuvend, 1 Janar 2016

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me pėrfaqėsimin e gruas nė Parlament. Mė 1 Janar 2016, Kuvendi i Shqipėrisė ka nė pėrbėrje tridhjetė e njė deputete. Njė vit mė parė  nė Kuvendin e Shqipėrisė ishin vetėm 26 deputete duke shėnua

Raporti gjinor nė pronėsinė apo administrimin e Njesive Ekonomike 2005-2014

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me raporte gjinore nė administrimin apo pasjen nė pronėsi, tė njesive ekonomike aktive nė vitet 2013-2014. Nė kėtė rast bėhet fjalė pėr ēdo subjekt qė ushtron njė veprimtari ekonomike, pavarėsisht fo

Tregues statistikor pėr Organizata Jofitimprurėse 2005-2014

Open Data Albania po pėrditėson lidhur me numrin e Organizatave Jofitimprurėse dhe Ndėrkombėtare qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė pėr vitin 2014. Organizata Jofitimprurėse OJF, sipas Ligjit Nr. 8788, Datė 7.5.2001 ėshtė njė person juridi

Tregues statistikor pėr Martesa dhe Divorce 1990-2014

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me numrin e martesave dhe divorceve sipas Regjistrit Kombėtar tė Gjendjes Civile deri nė vitin 2014. Nė vitin 2014 numri i martesave ka pėsuar njė rėnie me 0.2% krahasuar me vitin pararendės. Ndėrsa

Pėrfaqėsimi i gruas nė Kuvend, Mars 2014

Open Data Albania po kryen njė hulumtim lidhur me pjesėmarrjen e femrave nė politikė nė funksion tė promovimit tė barazisė gjinore dhe fuqizimit tė rolit tė femrės nė funksione pėrfaqėsuese. Nė Mars tė vitit 2014, Kuvendi i Shqipėrisė ka nė pėrbėr

Ndėrmarrjet aktive nė Republikėn e Shqipėrisė qė janė nen pronėsi apo administrim tė njė individi femėr nė vitet 2005-2012

Open Data Albana ka kryer njė hulumtim lidhur me ndryshimin qė ka pėsuar raporti mashkull/femėr nė administrimin apo pasjen nen pronėsi tė njė ndėrmarrje aktive gjatė viteve 2005-2012. Nė kėtė rast bėhet fjalė pėr ēdo subjekt qė ushtron njė veprim

Pensionet e invaliditetit nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensionit tė invaliditetit pėr vitet 1998-2012. Pensioni i invaliditetit nė Republikėn e Shqipёrisё ёshtё njė e ardhur e pёrfitueshme nga ata p

Popullsia sipas gjinisė. Census 2001 dhe 2011.

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi tė dhėna pėr popullsinė sipas gjinisė dhe grupmoshave nė Shqipėri pėr vitet 2001 dhe 2011. Tė dhėnat janė marrė nga censuset dhe janė publikuar nga Instituti i Statistikave.  Nė vitin 2001, nė S

Shkalla e lindshmėrisė nė vitet 1960 – 2009

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtin nė lidhje me shkallėn e lindshmėrisė nė Shqipėri per vitet 1960-2009, bazuar nė tė dhėnat e Bankės Botėrore. Shkalla e lindshmėrisė bruto tregon numrin e lindjeve tė gjalla qė ndodhin gjatė njė viti, pėr

Rastet e aborteve pėr vitet 2000-2009

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim nė lidhje me numrin dhe shkaqet e aborteve nė Shqipėri. Tė dhėnat pėr kėtė tregues i pėrkasin tė gjitha mėnyrave tė ndėrprerjes sė shtatzanisė, duke pėrfshirė ato spontane (humbja pa deshirė e shtatzanisė) d

Vdekshmėria mėmėsore nė Shqipėri (1992-2011)

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi vdekshmėrinė mėmėsore nė Shqipėri . Shkalla e vdekshmėrisė mėmėsore ėshtė numri i grave qė vdesin gjatė shtatzanisė dhe lindjes, kundrejt njėqind mijė lindjeve tė gjalla. Raporti bazohet nė tė dhėnat