Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Ekologjia

Lejet mjedisore pėr shfrytėzimin  e kromit dhe metaleve nė vitet 2012-2014

Lejet mjedisore pėr aktivitetet qė lidhen me shfrytėzimin e kromit, hekur-nikelit, bakrit, etj, pėrbėjnė njė nga kategoritė kryesore nė totalin e lejeve mjedisore tė miratuara nga Ministria e Mjedisit nė periudhėn 2012 – prill 2014.  54 leje

Lejet pėr shfrytėzim dhe punime me pasoja mjedisore, 1 janar 2012 – 30 prill 2014

Open Data Albania ka hulumtuar mbi lejet mjedisore tė shqyrtuara nga Ministria e Mjedisit nė periudhėn 1 janar 2012 – 30 prill 2014 pėr kryerjen e aktiviteteve tė ndryshme. Nė total pėr periudhėn  janė trajtuar 1369 procedura pėr leje mjediso

Mbetjet e ngurta urbane dhe inerte nė vitet 2003-2012

Open Data Albania po hulumton mbi sasinė e mbetjeve tė ngurta urbane dhe inerte duke marrė nė analizė ecurinė e tyre nė vitet 2003-2012 dhe ndarjen nė nivel qarku. Aktualisht, nė vendin tonė mbizotėron depozitimi i mbetjeve nė sheshe (dump sites)

Eksport - importi i artikujve dru dhe qymyrdruri 2008-2012

Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim nivelin e eksporteve dhe importeve tė artikujve dru dhe qymyrdruri tė raportuara nga autoritete doganore pėr vitet 2008-2012. Konkretisht nė pesė vitet e fundit, Shqipėria ka eksportuar lėndė dhe artikuj drus

Shfrytėzimi i pyjeve nė vitet 2003-2012

Open Data Albania ka hulumtuar tė dhėnat mbi shfrytėzimin e pyjeve nė vendin tonė gjatė viteve 2003-2012, duke u fokusuar te prerjet e drurėve sipas kategorive te lejuara apo tė ligjshme, si dhe tek struktura e pėrdorimit tė drurėve tė prerė. Sa i

Importi i mbetjeve nė vitin 2012

Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim importin e mbetjeve nė vendin tonė pėr vitin 2012. Sipas tė dhėnave zyrtare nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė kanė hyrė pėr pėrpunim njė sasi prej 4192 ton mbetje. 52.8% e gjithė mbetjeve tė importuara

Kundėrvajtjet nė pyje dhe kullota 2005-2012

Open Data Albania ka hulumtuar mbi raste tė dėmtimit pėrmes shfrytėzimit nė kundėrvajtje tė hapėsirave pyjore dhe kullotave nė vitet 2005 – 2012. Rastet e vlerėsuara janė referuar si tė tilla nga autoritete nėn vartėsinė e Ministrisė sė Mjedisit,

Sipėrfaqet pyjore nė km2 nė Shqipėri dhe nė Botė

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me sipėrfaqet pyjore nė Republikėn e Shqipėrisė dhe nė botė. Nė vitin 1990 e gjithė bota shėnonte 41 608 396 km2 sipėrfaqe pyjore. Pas 20 vitesh toka rezulton tė jetė mė pak e pyllėzuar dhe nė vitin 2

Dėmi ekonomik nė sektorin e doganave gjatė viteve 2008-2012

Dėmi ekonomik nė sektorin e doganave ėshtė renditur ndėr vite si njė ndėr katėr sektorėt me dėmin ekonomik mė tė lartė tė shkaktuar ndaj Buxhetit tė Shtetit. Ai vjen si pasojė e shmangies ndaj detyrimeve doganore dhe llogaritje e gabuar e tarifave

Leje ndėrtimi sipas llojit tė objektit dhe ndarjes sė territorit 1995 - 2012

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim nė lidhje me numrin e lejeve tė ndėrtimit nė qarqe pėr vitin 2012. Nė total numri i lejeve tė ndėrtimit pėr objekte tė reja ėshtė 147. Numri mė i lartė i lejeve tė ndėrtimit tė miratuara pėr ndėrtesa tė r

% e te ardhurave nga Pushteti Lokal ndaj Te ardhurave tatimore dhe ndaj Te ardhurave totale te Buxhetit 1993-2000

Te ardhurat nga Pushteti Lokal ne milione leke per periudhen 1993-200 paraqiten grafikisht: { "chartType":"ColumnChart", "chartName":"Chart 1", "dataSourceUrl":"https://docs.google.com/spreadsheet/tq?range=A4%3AB12&key=0Agylwmr5tEbVdFpPV

Cmimi i ujit tė pijshėm ndėr vite dhe krahasimi i tij me kostot

Ndjeshmėria e publikut pėr cmimin qė paguan kundrejt cdo shėrbimi tė ofruar, por sidomos pėr kategorinė e shėrbimeve qė cilėsohen si shumė tė rėndėsishme pėr zhvillimin e njė jete normale, ėshtė e lartė dhe uji i pijshėm ėshtė njėri prej tyre. Pėr

Indikatorėt e furnizimit me ujė tė pijshėm

Uji ka njė rol shumė tė rėndėsishėm nė jetėn e njeriut dhe sigurimi i tij ėshtė kthyer nė njė nga sfidat mė tė mėdha botėrore. Ai nėnkupton pastėrti, energji, por mbi tė gjitha, dicka tė sigurt pėr tė pirė. Sipas shifrave, ėshtė vlerėsuar se rreth