Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shendetesia

Numri i Vdekjeve sipas sėmundjes shkaktare, tregues pėr Shqipėrinė 2012 deri 2019

Open Data Albania po zbardh tė dhėna mbi numrin e vdekjeve sipas sėmundjes shkaktare nė vitet 2012 deri 2019. Ky indikator tregon numrin e sėmundjeve nga tė cilat preket mė shumė popullsia dhe qė shkaktojnė edhe diagnozėn finale nė momentin qė shė

Shtetet, Pritshmėri e Jetėgjatėsisė nė Lindje 2019

Open Data Albania po zbardh tė dhėna mbi njė indikator Demografik si dhe ėshtė Pritshmėria e Jetėgjatėsisė nė Lindje. Informacioni ka burim UNFPA. Pritshmėria e Jetėgjatėsisė nė Lindje tregon numrin e viteve qė nė i porsalindur pritet tė jetojė nė

Pėrballueshmėria e shpenzimeve pėr ndėrhyrje kirurgjikale nė Shqipėri dhe Rajon

Open Data Albania po hulumton lidhur me pėrqindjen e popullsisė nė vend e cila ėshtė e rrezikuar nga pamundėsia pėr tė pėrballuar shpenzimet pėr ndėrhyrje kirurgjikale tė mundshme me tė ardhurat personale kur ndėrhyrja kirurgjikale tejkalon dhjetė

Buxheti Faktik pėr Shėrbimin Spitalor 2015

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me buxhetin faktik tė shpenzuar pėr shėrbimin spitalor me vitet 2014-2015. Ky buxhet ka tė bėjė me shpenzime pėr investime, paga, kosto medikamentesh, shėrbime, mirėmbajtje, rimbursim ilaēesh, etj. K

Shpenzimet pėr Ministrinė e Shėndetėsisė nė vitin 2014

Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim buxhetin e alokuar pėr Ministrinė e Shėndetėsisė nė vitin 2014 dhe realizimin faktik tė tij. Nė Buxhetin Fillestar 2014, fondet pėr Ministrinė e Shėndetėsisė ishin 33.97 miliardė lekė apo 2.17% e PBB-sė. Pjes

Prodhimi dhe konsumi i duhanit dhe cigares 2005-2014

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėna mbi prodhimin, importin dhe eksportin e duhanit gjatė dhjetė viteve tė fundit. Tė dhėnat janė pjesė e statistikės zyrtare. Informacioni mbi prodhimin vendas ėshtė statistikė e agreguar nga puna nė terren i

Financimi i shėndetėsisė pėr frymė nga Buxheti i Shtetit nė vitet 2010-2015

Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim shumėn e shpenzuar nga Buxheti i Shtetit pėr shėndetėsinė nė raport me popullsinė nė vitet 2010-2015. Financimi total pėr shėndetėsinė nga Buxheti Shtetit pėrbėhet nga buxheti i alokuar pėr Ministrinė e Shėnd

Masa e pėrfitimit nga leja e lindjes pas datės 1 janar 2015

Open Data Albania ka pėrllogaritur masėn e pėrfitimit nga leje lindje sipas ligjit tė ri Nr . 104, Datė 31.07.2014 i cili hyn nė fuqi dhe ka efekte zbatimi pas datės 1 janar 2015. Sipas kėtij ligji nuk janė ndryshuar kriteret e pėrfitimit tė

Tregues mbi kriteret dhe masėn e pėrfitimit tė Lejelindje. Shqipėri, Kosovė dhe vende tė Europės korrik 2014

Open Data Albania po hulumton pėrfitimet qė vijnė nga leja e lindjes nė Republikėn e Shqipėrisė, Kosovė dhe vende tė Europės. Nė vendin tonė pėrfitimi pėr barrėlindje i jepet njė gruaje tė siguruar, lidhur me barrėn dhe lindjen e fėmijės. Kusht pė

Financimi i shėndetėsisė pėr frymė nė Shqipėri nė vitet 2004-2014 dhe krahasimi i tij me vendet e rajonit

Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim se sa ėshtė shpenzuar nga Buxheti i Shtetit pėr shėndetėsinė pėr cdo banor tė vendit tonė nė vitet 2004-2014. Indikatori ėshtė llogaritur si raport i financimit tė shėndetėsisė me popullsinė pėrkatėse tė atij

Norma e Sigurimeve Shėndetsore dhe Siguimeve Shoqėrore nė RSh dhe Rajon

Open Data Albania po hulumton mbi normėn e kontributeve tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore nė vendin tonė dhe vendet e rajonit. Kontributet e sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore janė pagesa tė detyrueshme, pėr tė gjithė personat ekonomikis

Buxheti Faktik pėr Shėrbimin Spitalor  2012-2013

Open Data Albania po hulumton lidhur me buxhetin faktik tė shpenzuar pėr shėrbimin spitalor nė harkun kohor 2012-2013. Ky buxhet ka tė bėjė me shpenzime pėr investime, paga, kosto medikamentesh, shėrbime, mirėmbajtje, rimbursim ilaēesh, etj. Ky ar

Vdekshmėria sipas llojit tė traumės shkaktare

Open Data Albania po hulumton mbi tė dhėna qė kanė tė bėjnė me numrin e individėve tė cilėt kanė humbur jetėn prej traumave tė ndryshme. Analiza bazohet nė tė dhėnat e Bankės Botėrore dhe Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė publikuar pėr vitin 20