Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Arsimi

Shoqėri Biznesi qė funksionojnė si Universitete Jo publike Dhjetor 2015

Open Data Albania po hulumton mbi shoqėri biznesi qė veprojnė si Institucione tė Arsimit tė Lartė apo Universitete Jo Publike. Tė dhėnat janė marrė nga databaza e Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit. Kėto institucione funksionojnė dhe rregullohen nė

Tarifat e shkollimit tė sistemit Bachelor nė universitetet publike nė vitet akademikė 2010-2011 dhe 2015-2016

Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim tarifat e shkollimit nė Institucionet Publike tė Arsimit tė Lartėtė miratuara nga Kėshilli i Ministrave pėr dy vite akademikė: 2010-2011 dhe 2015-2016. Nė fokus janė vetėm tarifat e detyrueshme pėr t’u paguar

Shpenzimet pėr Ministrinė e Arsimit dhe Sportit nė vitin 2014

Arsimi ėshtė cilėsuar thuajse pėrherė si sektor prioritar i ēdo projektbuxheti. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim realizimin faktik tė shpenzimeve tė Ministrisė sė Arsimit dhe Sportit (MAS) pėr vitin 2014. Nė buxhetin fillestar 2014, pėr Mins

Tarifa tė detyrueshme pėr tu paguar pėr studime nė Universitet Publike, viti akademik 2014 - 2015

Open Data Albania ka hulumtuar mbi tarifat e studimit pėr ciklin e parė dhe tė dytė tė studimeve me kohė tė plotė pėr vitin akademik 2014 - 2015. Nė shqyrtim janė marrė tarifat pėr studimet nė Universitetin e Tiranės, Universitetin Politeknik tė T

Universiteti i Mjekėsisė – Tarifa tė detyrueshme pėr tu paguar pėr studime

Open Data Albania po hulumton mbi tarifat e studimit pėr ciklin e parė dhe tė dytė tė studimeve nė Universitetin e Mjekėsisė. Ky universitet ka nė pėrbėrjen e tij 5 fakultete, siē janė Fakulteti i Mjekėsisė, Fakulteti i Farmacisė, Fakulteti i Stom

Universitetin Politeknik tė Tiranės - Tarifat e detyrueshme pėr tu paguar pėr studime

Open Data Albania po hulumton mbi tarifat e studimit pėr ciklin e parė dhe tė dytė tė studimeve nė Universitetin e Politeknik tė Tiranės. Ky universitet ka nė pėrbėrjen e tij 6 fakultete, siē janė Fakulteti i Inxhinierisė sė Ndėrtimit, Fakulteti i

Tarifat e detyrueshme pėr tu paguar pėr studime nė Universitetin e Tiranės

Open Data Albania po hulumton mbi tarifat e studimit pėr ciklin e parė dhe tė dytė tė studimeve nė Universitetin e Tiranės. Ky universitet ka nė pėrbėrjen e tij gjashtė fakultete, siē janė Fakulteti i Historisė dhe Filologjisė, Fakulteti i Shkenca

Buxheti i arsimit pėr frymė nė vitet 2003-2014

Pėr tė vlerėsuar rėndėsinė qė i ėshtė dhėnė arsimt ndėr vite, Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim financimin e kėtij sektori prioritar nga Buxhetit i Shtetit, pėr frymė tė popullsisė. Ky tregues lejon tė identifikohet se sa ėshtė shpenzuar pėr

Buxheti Faktik i  Institucioneve tė Arsimit tė Lartė Publik 2012-2013

Open Data Albania po hulumton lidhur me buxhetin faktik tė shpenzuar pėr Institucionet e Arsimit tė Lartė Publik nė Republikėn e Shqipėrisė nė harkun kohor 2012-2013. Nė tė pėrfshihen shtatėmbėdhjetė universitete e akademi, buxheti i tė cilave pėr

Dėmi ekonomik nė universitete nė vitet 2010-2012

Universitetet publike nė vendin tonė financohen nga Buxheti i Shtetit dhe tė ardhurat e veta, arsye pėr tė cilėn ato i nėnshtrohen kontrollit tė pėrdorimit tė kėtyre fondeve nga Kontrolli i Lartė i Shtetit. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim d

Akreditimi i Institucioneve tė Arsimit tė Lartė, viti 2013

Akreditimi mund tė pėrkufizohet si procesi nėpėrmjet tė cilit realizohet certifikimi i  besueshmėrisė, autoritetit, mundėsisė dhe aftėsisė.  Nė arsimin e lartė, akreditimi ėshtė njė proces qė siguron cilėsinė, duke vlerėsuar pėrputhjen e

Oferta e programeve tė studimit nga Institucionet e Arsimit tė Lartė Publik dhe Privat, 2013

Duke filluar nga viti 2002, tregu i arsimit tė lartė nė Shqipėri ėshtė ndarė midis Institucioneve tė arsimit tė lartė publik dhe private. Kėto institucione ofrojnė programe tė ndryshme nė disa cikle studimi. Open data Albania hulumton se deri nė t

Numri i Institucioneve tė Arsimit tė Lartė nė vitet 2002-2013

Arsimi i lartė publik gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit ėshtė karakterizuar kryesisht nga njė ristrukturim i Institucioneve tė Arsimit tė Lartė (IAL) ekzistuese kundrejt ēeljes sė universiteteve krejtėsisht tė reja. Ndėrkohė Institucionet e Arsimit t