Ndryshimi i fundit: E Enjte, 22 Qershor 2017

Ekonomia

Ndėrmarrjet  nė pronėsi tė biznesmenėve mė shtetėsi tė huaj  2010-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me ndėrmarrjet ekonomike qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė sipas origjinės gjeografike tė pronėsisė sė tyre. Ky hulumtim bazohet nė tė dhėnat e Regjistrit Kombėtar tė Ndėrmarrjeve. Ndėrmarrja

Aktiviteti Ekonomik sipas Sektoreve 2005-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me ndėrmarrjet ekonomike qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė sipas aktivitetit ekonomik qė ushtrojnė. Ndėrmarrja si term ekonomik pėrfshin ēdo subjekt qė ushtron njė veprimtari ekonomike, qofsh

Banka Qendrore - Rezerva ari dhe metale tė ēmuara 2007-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me rezervat e arit dhe metaleve tė ēmuara nė Republikėn e Shqipėrisė nė harkun kohor 2007-2013. Rezervat e arit dhe metaleve tė tjera tė ēmuara pėrfshijnė gjendjet e arit jomonetar, platinit dhe tė ar

Subjekte / Ndėrmarrjet aktive sipas formės ligjore tė funksionimit 2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me ndėrmarrjet ekonomike qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė sipas formės ligjore. Ky hulumtim bazohet nė tė dhėnat e Regjistrit Kombėtar tė Ndėrmarrjeve, regjistėr  qė pėrpilohet nė tė dh

Kontribues nė Skemėn e Sigurimeve Shoqėrore sipas Kategorive 2006 – 2013

Open Data Albania po hulumton mbi numrin e kontribuesve nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 2006-2013. Skema e sigurimeve shoqėrore ėshtė e detyruar pėr tė gjithė individėt e punėsuar, por pjesė e saj mund tė bėhen dhe individė tė tjerė nėpė

Raporti Investime tė Huaja Direkte (IHD) dhe Remitanca nė Kosovė e Shqipėri 2008-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Investimet e Huaja Direkte nė Kosovė dhe Shqipėri dhe raportin apo peshėn qė zė vlera e Remitancave tek Investimet e Huaja Direkte. Tė dy kėta indikatorė janė flukse hyrėse tė bilancit tė pagesave

Deficiti Tregtar Republika e Kosovės dhe Shqipėria, Eksportet dhe Importet sipas shteteve 2005-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Eksportet dhe Importet sipas shteteve si dhe Bilancin Tregtar nė vitet 2005-2013 nė Republikėn e Kosovės. Bilanci Tregtar mat diferencėn midis vlerės sė eksporteve dhe importeve pėr njė ekonomi. Ek

Kreditė sipas aktivitetit ekonomik nė Republikėn e Kosovės 2007-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Kreditė e Korporatave tė tjera Depozituese KTD nė Republikėn e Kosovės nė vitet 2007-2013.  Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nga Banka Qendrore e Kosovės. Nė vitin 2013 kreditė nė total pėr bi

Subjekte tė licencuara nga Banka Qendrore e Kosovės 2010-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e subjekteve financiare qė janė licencuar nga Banka Qendrore e Kosovės nė vitet 2010-2013. Subjektet financiare qė licencohen nga kjo bankė janė Bankat Komerciale, Fondet Pensionale, Kompani

Borxhi i Jashtėm nė Republikėn e Kosovės 2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Borxhin e Jashtėm nė Republikėn e Kosovės si njė nga indikatorėt e rėndėsishėm pjesė e Borxhit Publik. Borxhi publik i cili emetohet brenda vendit dhe mbahet nga jorezidentėt quhet borxh i jashtėm.

Investimet e Huaja Direkte nė Kosovė sipas shtetit tė origjinės 2007-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Investimet e Huaja Direkte nė Kosovė sipas shtetit tė origjinės. Analiza fokusohet nė tė dhėna tė periudhės 2007-2013. Investimet e huaja direkte janė njė burim shumė i rėndėsishėm i flukseve tė ka

Remitancat nė Shqipėri e Kosovė. Kontributi ekonomik i Diasporės  2008-2013

Open Data Albania ka kryer njė pėrditėsim tė vlerave pėr remitanca nė Republikėn e Shqipėrisė dhe nė Republikėn e Kosovės duke analizuar periudhėn 2008-2013. Remitancat janė flukse hyrėse dhe dalėse paraje pa kundėrshpėrblim pėr ose nga jashtė ven

Renta Minerare, pėrcaktime ligjore dhe tė ardhura buxhetore 2009 - 2013

Open Data Albania po hulumton mbi tė ardhurat e mbledhura nė buxhetin e shtetit nga Renta Minerare. Renta minerare paguhet nga ēdo person fizik apo juridik, qė ėshtė i licencuar dhe/ose vepron nė industrinė minerare, sipas njė marrėdhėnieje kontra