Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Qeverisje Lokale

Financimi i KQZ nga Buxheti i Shtetit, 2003-2013

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat pėr vitet 2012 dhe 2013 nė lidhje me financimin nga buxheti i shtetit pėr Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ėshtė institucioni pėrgjegjės pėr administrimin e zgjedhjev

Financimi i Partive Politike, Shoqatave dhe Organizatave tė Veteranėve me Status. 2003-2013

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat pėr vitet 2012 - 2013 nė lidhje me financimin nga Buxheti i Shtetit pėr zėrin “Parti Politike”. Buxheti i Shtetit financon ēdo vit nėpėrmjet njė zėri tė quajtur “Partitė Politike” tre kategori: Partitė Po

Parti Politike Shqiptare si Subjekt nė Procese Zgjedhore 2001 - 2011

Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e partive politike qė janė regjistruar si subjekte nė proceset zgjedhore tė dekadės sė fundit. Hulumtimi ka pasur si objekt partitė e regjistruara nė gjashtė procese zgjedhore nė periudhėn kohore 2001 – 20

Transferta e pakushtėzuar nga Buxheti Shtetit pėr Bashkinė e Tiranės

Bashkia e Tiranės ėshtė pėrfituesi kryesor i fondeve qė shpėrndahen nga Buxheti i Shtetit pėr Njėsitė e Qeverisjes Vendore nė formėn e Transfertės sė Pakushtėzuar (TP). Ndėr vite, ajo ka pėrfituar tė paktėn 2-3 herė mė shumė se sa bashkia e dytė m

Transferta e pakushtėzuar pėr disa nga bashkitė kryesore nė vend

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi 10 bashkitė qė kanė pėrfituar transfertėn e pakushtėzuar mė tė lartė pėr periudhėn 2004-2012. Grafiku nė vijim jep njė pamje mė tė qartė tė fondeve tė pėrfituara ndėr vite nga bashkitė: Berat, Durrės, El

% e te ardhurave nga Pushteti Lokal ndaj Te ardhurave tatimore dhe ndaj Te ardhurave totale te Buxhetit 1993-2000

Te ardhurat nga Pushteti Lokal ne milione leke per periudhen 1993-200 paraqiten grafikisht: { "chartType":"ColumnChart", "chartName":"Chart 1", "dataSourceUrl":"https://docs.google.com/spreadsheet/tq?range=A4%3AB12&key=0Agylwmr5tEbVdFpPV

Transferta e pakushtėzuar pėr Pushtetin Vendor ndėr vite

Transferta e pakushtėzuar ėshtė njė fond i caktuar qė i jepet pushtetit vendor nga Buxheti me qėllim kryerjen dhe pėrballimin e funksioneve dhe veprimtarive tė tij. Sė bashku me tė ardhurat nga taksat qė administrohen dhe mblidhen nga Pushteti Lok

Tė ardhurat nga Pushteti Lokal ndaj Totalit tė tė ardhurave tė Buxhetit tė Konsoliduar dhe Tė ardhurave tatimore

Tė ardhurat nga Pushteti Lokal (PL) janė njė ndėr tre kategoritė e seksionit Tė tė ardhurave tatimore nė Buxhetin e Konsoliduar. Pavarėsisht se Tė ardhurat tatimore sigurojnė rreth 90% tė Tė ardhurave totale tė Buxhetit, tė ardhurat nga Pushteti L

Te ardhurat nga pushtetit lokal ndėr vite

Bazuar nė Tabelėn Fiskale tė Buxhetit tė Konsoliduar, seksioni i Tė ardhurave nga Pushtetit Lokal (PL) iu referohet taksave qė mblidhen dhe administrohen nga Njėsitė e Qeverisjes Vendore. Tre grupet kryesore tė tyre janė: taksa mbi biznesin e vogė

Ndėrmarrjet ekonomike sipas shtrirjes nė qarqe

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi shtrirjen e ndėrmarrjeve ekonomike nė qarqe. Qarku me mė shumė ndėrmarrje pėr vitin 2010 rezulton tė jetė Tirana me 38,361 ndėrmarrje tė cilat pėrbejnė 38% tė totalit prej 100,687 ndėrmarrje nė tė gjithė

Kryetarė Komune  me mandat tė ripėrsėritur 2000 – 2015

Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetarėve tė komunave nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmban 

Raporte gjinore nė listat e kryetarėve tė komunave 2000 – 2015

Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetarėve tė komunave nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmban inform

Kryetar  komune  sipas kahut politik tė subjektit qė i kandidon 2000 – 2015

Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetareve tė komunave nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmban inform