Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 11 Maj 2019

Ekonomia

Ēmimi i naftės me pakicė nė Shqipėri dhe nė botė 1998-2014

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėna lidhur me ēmimin e naftės pėr konsumatorin me pakicė nė vendin tonė dhe nė botė pėr 2014. Nė periudhėn 1998 – 2014, nė gjithė rruzullin tokėsor ēmimi i naftės ėshtė rritur mesatarisht me vetėm 0.1 dollar a

Rezerva Valutore nė monedhė tė huaj 2005-2014

Open Data Albania ka analizuar dinamikėn e rezervės valutore nė dekadėn e fundit. Rezerva valutore ėshtė rezerva nė monedhė tė huaj qė manaxhohet nga Banka e Shqipėrisė kryesisht pėr mbulimin e nevojave tė vendit pėr monedhė tė huaj dhe nė raste k

Subjekte tė licencuara nga Njėsia e Mbikėqyrjes sė Lojėrave tė Fatit 2015, Seli dhe Kapital Themeltar

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me subjektet financiare qė janė licencuar nga Njėsia e Mbikėqyrjes sė Lojėrave tė Fatit nė Gusht 2015. Ky institucion pėrveēse licencon edhe mbikėqyr dhe kontrollon veprimtarinė e subjekteve, qė orga

Borxhi i Jashtėm Bruto ne Vitet 2007-2015

Open Data Albania ka analizuar ecurinė e borxhit tė jashtėm bruto pėr periudhėn 2007-2015, dhe dinamikėn e kėtij borxhi nė vitin e fundit.  Borxhi i jashtėm bruto nėnkupton gjithė borxhin e jashtėm qė ka njė ekonomi. Ai pėrfshin borxhin e sek

Kursi i Kėmbimit Valutor monedha tė huaja kundrejt Lekut 2014

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me kursin e kėmbimit valutor pėr vitin 2014. Kursi zyrtar i kėmbimit tė monedhave tė huaja kundrejt lekut  pėrfaqėsohet nga njė vlerė e vetme dhe publikohet nga Banka e Shqipėrisė. Nė njė vend

Struktura e kontribuesve sipas sektorėve dhe karakterit tė punėsimit,  2008-2014

Open Data Albania po hulumton mbi strukturėn e kontribuesve nė skemėn e sigurimeve shoqėrore pėr vitet 2008-2014. Pėr kryerjen e analizės jemi bazuar nė tė dhėnat statistikore pėr vitin 2014 tė publikuara nga Instituti i Sigurimeve Shoqėrore. Subj

Kontribues nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė qytet dhe nė fshat 2008-2014

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat nė lidhje me numrin e kontribuesve nė skemėn e sigurimeve shoqėrore sipas ēdo kategorie. Deri nė vitin 2013, numri i kontribuesve tė vetėpunėsuar nė bujqėsi ėshtė llogaritur mbi bazėn e periudhave tė pagu

Shtetas tė huaj tė punėsuar nė Republikėn e Shqipėrisė 2014

Open Data Albania po hulumton lidhur me shtetas tė huaj tė pajisur me leje qėndrimi e qė jetojnė e punojnė nė Republikėn e Shqipėrisė pėr periudhėn 2011-2014. Nė vitin 2014 nė vendin tonė raportohet se janė pajisur me leje punėsimi nga Shėrbimi Ko

Remitancat 2002-2014, origjina sipas vendeve

Open Data Albania ka analizuar dinamikėn e remitancave pėr periudhėn 2002-2014, dhe burimet e tyre nė vitin e fundit. Remitancat janė shumė tė rėndėsishme pėr shumė vende nė zhvillim si Shqipėria. Pas Investimeve tė Huaja Direkte (IHD), remitancat

Paga mesatare mujore nė sektorin shtetėror dhe privat, Shqipėria dhe vendet e rajonit

Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e pagės mesatare mujore nė sektorin shtetėror dhe atė privat. Paga mesatare mujore ėshtė paga bruto qė merr njė i punėsuar nė sektorin shtetėror/privat pėr punėn qė ka kryer. Kjo pagė pėrbėhet nga: a) paga

Normat e Interesit nė Ekonominė Shqiptare 2009-2015

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi normat e interesit nė Shqipėri bazuar nė tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė, pėr periudhėn 2009, deri nė mars tė vitit 2015. Norma e kredisė ėshtė njė tregues i normės mesatare tė kredive tė dhėna nga bank

Performanca e Eurobondit Shqiptar nėntor 2010 - maj 2015

Republika e Shqipėrisė emetoi Eurobond-in e saj tė parė nė tregjet ndėrkombėtare financiare mė 4 nėntor 2010. Eurobond-i ėshtė njė obligacion, pra njė titull financiar me afat maturimi mė shumė se njė vit, i emetuar dhe tregtuar nė tregjet ndėrkom

Eksportet, importet dhe bilanci tregtar sipas grupmallrave, 2014

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat nė lidhje me eksportet, importet dhe bilancin tregtar sipas grupmallrave pėr vitin 2014. Sipas tė dhėnave tė analizuara, peshėn mė tė lartė tė eksporteve tė vendit tonė e zėnė dy kategori grupmallrash: a)