Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 14 Tetor 2017

Qeverisje Lokale

PDIU– Fonde dhe Shpenzime Elektorale 2011

Partia Drejtėsi Integrim dhe Unitet ėshtė njė nga partitė parlamentare garuese nė Zgjedhjet pėr Organe tė Qeverisė Vendore 2011. Nė pėrfundim tė procesit PDIU ka paraqitur pėr auditim pasqyra tė plota mbi fonde tė pėrfituara dhe shpenzuara. Fonde

Struktura e tokės sipas Qarqeve nė Shqipėri (2011)

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi strukturėn e tokės sipas qarqeve bazuar  nė tė dhėnat e Ministrisė sė Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit. Nė Shqipėri toka bujqėsore zė 24.2% tė sipėrfaqes totale ndėrsa fondi pyjor

Territori sipas Qarqeve nė Republikėn e Shqipėrisė

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi strukturėn e tokės sipas qarqeve. Qarku ėshtė njėsi e nivelit tė dytė tė qeverisjes vendore.  Qarku pėrfaqėson njė unitet administrativo-territorial, tė pėrbėrė nga disa komuna dhe bashki me lidhje

Ndarje Administrative nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė.

Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin total tė qarqeve, rretheve dhe njėsive administrative nė Republikėn e Shqipėrisė. Republika e Shqipėrisė ka gjithsej 12 qarqe Berati, Dibra, Durrėsi,  Elbasani, Fieri, Gjirokastra, Korēa, Kukėsi, Lezha,

Financimi i KQZ nga Buxheti i Shtetit, 2003-2013

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat pėr vitet 2012 dhe 2013 nė lidhje me financimin nga buxheti i shtetit pėr Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ėshtė institucioni pėrgjegjės pėr administrimin e zgjedhjev

Financimi i Partive Politike, Shoqatave dhe Organizatave tė Veteranėve me Status. 2003-2013

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat pėr vitet 2012 - 2013 nė lidhje me financimin nga Buxheti i Shtetit pėr zėrin “Parti Politike”. Buxheti i Shtetit financon ēdo vit nėpėrmjet njė zėri tė quajtur “Partitė Politike” tre kategori: Partitė Po

Parti Politike Shqiptare si Subjekt nė Procese Zgjedhore 2001 - 2011

Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e partive politike qė janė regjistruar si subjekte nė proceset zgjedhore tė dekadės sė fundit. Hulumtimi ka pasur si objekt partitė e regjistruara nė gjashtė procese zgjedhore nė periudhėn kohore 2001 – 20

Transferta e pakushtėzuar nga Buxheti Shtetit pėr Bashkinė e Tiranės

Bashkia e Tiranės ėshtė pėrfituesi kryesor i fondeve qė shpėrndahen nga Buxheti i Shtetit pėr Njėsitė e Qeverisjes Vendore nė formėn e Transfertės sė Pakushtėzuar (TP). Ndėr vite, ajo ka pėrfituar tė paktėn 2-3 herė mė shumė se sa bashkia e dytė m

Transferta e pakushtėzuar pėr disa nga bashkitė kryesore nė vend

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi 10 bashkitė qė kanė pėrfituar transfertėn e pakushtėzuar mė tė lartė pėr periudhėn 2004-2012. Grafiku nė vijim jep njė pamje mė tė qartė tė fondeve tė pėrfituara ndėr vite nga bashkitė: Berat, Durrės, El

% e te ardhurave nga Pushteti Lokal ndaj Te ardhurave tatimore dhe ndaj Te ardhurave totale te Buxhetit 1993-2000

Te ardhurat nga Pushteti Lokal ne milione leke per periudhen 1993-200 paraqiten grafikisht: { "chartType":"ColumnChart", "chartName":"Chart 1", "dataSourceUrl":"https://docs.google.com/spreadsheet/tq?range=A4%3AB12&key=0Agylwmr5tEbVdFpPV

Transferta e pakushtėzuar pėr Pushtetin Vendor ndėr vite

Transferta e pakushtėzuar ėshtė njė fond i caktuar qė i jepet pushtetit vendor nga Buxheti me qėllim kryerjen dhe pėrballimin e funksioneve dhe veprimtarive tė tij. Sė bashku me tė ardhurat nga taksat qė administrohen dhe mblidhen nga Pushteti Lok

Tė ardhurat nga Pushteti Lokal ndaj Totalit tė tė ardhurave tė Buxhetit tė Konsoliduar dhe Tė ardhurave tatimore

Tė ardhurat nga Pushteti Lokal (PL) janė njė ndėr tre kategoritė e seksionit Tė tė ardhurave tatimore nė Buxhetin e Konsoliduar. Pavarėsisht se Tė ardhurat tatimore sigurojnė rreth 90% tė Tė ardhurave totale tė Buxhetit, tė ardhurat nga Pushteti L

Te ardhurat nga pushtetit lokal ndėr vite

Bazuar nė Tabelėn Fiskale tė Buxhetit tė Konsoliduar, seksioni i Tė ardhurave nga Pushtetit Lokal (PL) iu referohet taksave qė mblidhen dhe administrohen nga Njėsitė e Qeverisjes Vendore. Tre grupet kryesore tė tyre janė: taksa mbi biznesin e vogė