Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Popullsia

Popullsia nė Shqipėri sipas seksit dhe grupmoshave

Shpesh ka mbizotėruar ideja se nė botė ka mė shumė femra se sa meshkuj. Nė fakt, nė njė vėshtrim tė pėrgjithshėm tė pėrqindjes qė zėnė femrat ndaj popullsisė totale, rezulton se janė tė rralla shtetet qė kanė mbi 52% tė pėrbėrjes sė tyre nga femra

Popullsia nė Tiranė nė vitet 2001-2009

Tirana ėshtė njė ndėr qytetet mė tė synuara pėr banim nga shqiptarėt. Ndėr vite ajo ka qenė mikpritėse e shumė tė ardhurėve nga rrethet, por edhe shumė tė tjerė janė larguar prej saj. Gjithsesi, ritmet e numrit tė banorėve nė kryeqytet kanė gji

Popullsia urbane dhe rurale nė vitet 1950-2050

Tė dhėnat mbi popullsinė qė jeton nė zonat urbane dhe rurale bėjnė pjesė nė grupin e treguesve tė Zhvillimit Rural ose/dhe Urban. Pėrgjithėsisht, vendet e zhvilluara tentojnė tė kenė njė popullsi mė tė lartė nė zonat urbane krahasuar me atė rurale

Ritmet e Rritjes sė Popullsisė nė Kosovė

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi rritjen e popullsisė nė Kosovė, bazuar nė tė dhėnat e Entit tė Statistikės sė Kosovės (ESK). Gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit, rezulton se numri i popullsisė sė Kosovės ka ndryshuar si mė poshtė:  

Popullsia totale nė vitet 1998-2010

Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare, popullsia nė Shqipėri deri nė datėn 1 janar, 2010 ishte 3.195.000 banorė. Ajo ėshtė vetėm 4.3% mė e lartė se sa nė vitin 1998 dhe sic mund tė shikohet edhe nga grafiku, rritja ndėr vite ka qenė me ritme tė ngadalta. Dy

Pjesėmarrja e femrave nė politikė 1990-2010

Pjesemarrja e femrės nė poltikė dhe akoma mė tej, pėrqindja e femrave nė parlament ėshtė njė ndėr indikatorėt mė tė rėndėsishėm, i cili sė bashku me raportin e femra/meshkuj tė regjistuar nė shkollėn fillore, tė mesme dhe tė lartė si dhe me pjesėn

Numri i Pėrdoruesve tė Internetit nė Shqipėri

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi numrin e pėrdoruesve tė internetit nė Shqipėri, bazuar nė tė dhėnat e Unionit Ndėrkombėtar tė Telekomunikacioneve (ITU). Gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit, rezulton se numri i pėrdoruesve tė internetit pėr

Treguesit e Punėsimit Sipas Gjinive nė Shqipėri

Statistikat e punėsimi tregojnė numrin dhe karakteristikat e forcės sė punės nė njė vend. Forca e punės pėrfshin personat e punėsuar dhe tė papunėt nė moshė madhore dhe qė janė nė gjendje tė punojnė. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhu

Pensionet e Pleqėrisė nė Qytet dhe Fshat

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pensionin mesatar dhe minimal nė fshat dhe qytet nė Shqipėri gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit. Raporti bazohet nė tė dhėnat e INSTAT, mbi pensionin mujor tė individėve qė e pėrfitojnė atė. Gjatė viteve t