Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Popullsia

Numri i kontratave te internetit ne Shqiperi ne vitet 2001-2010

Kontratat e Internetit Fiks (Fixed Internet Subscriptions) ėshtė njė indikator qė i referohet numrit total tė kontratave tė nėnshkruara me akses interneti fiks. Kėtu pėrfshihen sistemet dial-up dhe broadband. Nė tė bėjnė pjesė vetėm klientėt qė e

Shkalla e lindshmėrisė nė vitet 1960 – 2009

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtin nė lidhje me shkallėn e lindshmėrisė nė Shqipėri per vitet 1960-2009, bazuar nė tė dhėnat e Bankės Botėrore. Shkalla e lindshmėrisė bruto tregon numrin e lindjeve tė gjalla qė ndodhin gjatė njė viti, pėr

Fėmijėt nėn-peshė, grupmosha 0 deri 5 vjeē

Treguesi i mos-ushqimit matet si pėrqindja e fėmijėve nėn pesė vjeē tė cilėt kanė njė gjatėsi ose peshė 2 devijime standarte mė poshtė se mesatarja e popullatės botėrore tė kėsaj grupmoshe, duke ju referuar Organizatės Botėrore tė Shėndetit (OBSH)

Mbijetesa deri ne moshen 65 vjecare (2002-2010)

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi njė tregues tė cilėsuar si “mbijetesa deri nė moshėn 65 vjecare”. Mbijetesa deri nė moshėn 65 vjecare ėshtė njė vleresim mbi pėrqindjen e foshnjeve tė porsalindura qė do tė mbijetojnė deri nė moshėn

Rastet e aborteve pėr vitet 2000-2009

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim nė lidhje me numrin dhe shkaqet e aborteve nė Shqipėri. Tė dhėnat pėr kėtė tregues i pėrkasin tė gjitha mėnyrave tė ndėrprerjes sė shtatzanisė, duke pėrfshirė ato spontane (humbja pa deshirė e shtatzanisė) d

Aktiviteti i Qendrave Shėndetesore, Poliklinikave dhe Ambulancave

Numri nė total i institucioneve shėndetėsore dhe vizitave mjekėsore paraqitet grafikisht si mė poshtė: google.load("visualization", "1", {packages:["corechart"]}); google.setOnLoadCallback(drawChart); function drawChart() {

Numri i kontribuesve nė skemėn e Sigurimeve Shoqėrore nė vitet 1991-2009

Skema e sigurimeve nė Shqipėri ėshtė e mbėshtetur nė sistemin “pay as you go”, sipas tė cilit pagesat aktuale pėr pensionistėt financohen nga kontributet aktuale brenda sistemit. Kjo krijon njė lidhje tė drejtpėrdrejtė midis numrit tė personave qė

Indikatorėt pėr ujin e prodhuar dhe faturuar

Shqipėria ėshtė njė vend me burime tė shumta ujore, por pavarėsisht kėtij fakti, 20% tė qytetarėve tė saj ende nuk iu ofrohet shėrbimi i furnizimit me ujė. Kapaciteti mesatar vjetor i burimeve me ujė tė pijshėm ėshtė vlerėsuar nė 654 milionė metra

Indikatorėt mbi normėn e arkėtimeve tė ujit tė faturuar dhe ujit tė matur

Norma e arkėtimit ėshtė njė ndėr indikatorėt mė tė rėndėsishėm financiar tė cdo aktiviteti. Ajo jep informacion mbi pėrqindjen e vlerės sė faturave tė arkėtuara brenda njė periudhe tė caktuar. Objektivi i dėshiruar nga shoqėritė ėshtė njė normė 100

Cmimi i ujit tė pijshėm ndėr vite dhe krahasimi i tij me kostot

Ndjeshmėria e publikut pėr cmimin qė paguan kundrejt cdo shėrbimi tė ofruar, por sidomos pėr kategorinė e shėrbimeve qė cilėsohen si shumė tė rėndėsishme pėr zhvillimin e njė jete normale, ėshtė e lartė dhe uji i pijshėm ėshtė njėri prej tyre. Pėr

Indikatorėt e furnizimit me ujė tė pijshėm

Uji ka njė rol shumė tė rėndėsishėm nė jetėn e njeriut dhe sigurimi i tij ėshtė kthyer nė njė nga sfidat mė tė mėdha botėrore. Ai nėnkupton pastėrti, energji, por mbi tė gjitha, dicka tė sigurt pėr tė pirė. Sipas shifrave, ėshtė vlerėsuar se rreth

Pritshmėria e Jetėgjatėsisė nė Lindje

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pritshmėrin e jetėgjatėsisė nė lindje nė Shqipėri duke kryer edhe njė krahasim me rajonin. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Bankės Botėrore.Pritshmėria e jetėgjatėsisė tregon numrin e viteve qė njė i porsalin

Numri i Automjeteve nė Shqipėri dhe Krahasimi me Rajonin

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi numrin e mjeteve rrugore nė Shqipėri, si dhe krahasimin me vendet e rajonit pėr kėtė tregues. Tė dhėnat bazohen nė statistikat e INSTAT, Ministrisė sė Punėve Publike dhe Transportit, dhe Bankės Botėrore.