Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Popullsia

Shuma e borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2013

Si njė ndėr indikatorėt mė tė rėndėsishėm, i cili ndihmon nė gjykimin e aftėsisė paguese sė njė shteti pėr tė shlyer borxhin e tij, “shuma e borxhit pėr frymė” paraqet njė interes tė vecantė pėr t’u marrė nė shqyrtim. Ai llogaritet si raport i bor

Martesa dhe divorce 1990-2008

Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e martesave dhe divorceve tė shėnuara nė regjistrin kombėtar tė gjendjes civile nė vitet 1990 – 2000. Nga tė dhėnat konstatohet se numri i martesave nė kėto vite ka ardhur gradualisht nė ulje ndėrsa numri

Numri i vdekjeve pėr 100 mijė banorė sipas sėmundjes shkaktare 1993 – 2009

Numri i vdekjeve pėr 100 mijė banorė sipas sėmundshmėrisė, ėshtė njė tregues tepėr interesant dhe i rėndėsishėm. Ky tregues ndihmon pėr tė kuptuar jo vetėm sėmundjet qė paraqesin mė tepėr rrezikshmėri pėr popullsinė e njė vendi, por njėkohėsisht e

Nxėnės tė regjistruar nė arsimin nėntė vjeēar sipas gjinive 1991 – 2010

Tkurrja e popullsisė nė dy dekadat e fundit ka dhėnė rezultate tė ndjeshme edhe tek numri i nxėnėsve qė regjistrohen vit pas viti pėr tė ndjekur arsimin nėntėvjeēarė. Open Data Albania ku hulumtuar mbi numrin e nxėnėsve qė regjistrohen ēdo vit pėr

Ēėshtje Penale pėr Vrasje nė Shqipėri. 1995 -2010

Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e ēėshtjeve tė regjistruara nga sistemi i drejtėsisė pėr krimin e vrasjes. Ky numėr bazohet tek tė dhėna mbi ēėshtje pėr tė cilat ka pasur denoncim dhe ka filluar njė procedim penal. Statistika e hulumtuar

Krimi kundėr pasurisė. Vjedhje 2008 – 2011

Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim dhe Qendra pėr Ēėshtje Europiane dhe tė Sigurisė, kanė hulumtuar mbi nivelin e krimeve kundėr pasurisė nė katėr vitet e fundit. Hulumtimi i bazuar nė tė dhėna tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Sh

Krime tė rėnda kundėr jetės. Vrasje 2008 - 2011

Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim dhe Qendra pėr Ēėshtje Europiane dhe tė Sigurisė kanė hulumtuar mbi nivelin e krimeve kundėr jetės nė katėr vitet e fundit. Hulumtimi i bazuar nė tė dhėna tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shteti

Migrimi Neto (1976-2010)

Migrimi Neto ėshtė tregues qė i referohet numrit total tė personave qė hyjnė nė territorin e njė shteti pakėsuar me numrin total tė personave qė largohen nga territori i shtetit, shtetas dhe joshtetas.Open Data Albania ka hulumtuar mbi dinamikėn e

Refugjatet Shqiptar (1990-2010)

Refugjatėt janė ata individė qė kanė aplikuar dhe kanė marrė Status tė Refugjatit nė territorin e njė shteti tė caktuar. Kėrkesat pėr azil dhe Status tė Refugjatit janė tė pėrcaktuara nė Konventa dhe Protokolle tė njohura nė rang ndėrkombėtar nga

Persona me Status tė  Refugjatit nė  Republikėn e Shqipėrisė (1994-2010)

Refugjatėt janė ata individė qė kanė aplikuar dhe kanė marrė Status tė Refugjatit nė territorin e njė shteti tė caktuar. Kėrkesat pėr azil dhe Status tė Refugjatit janė tė pėrcaktuara nė Konventa dhe Protokolle tė njohura nė rang ndėrkombėtar nga

Gjendja e migrimit (1965-2010)

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi Gjendjen e Migrimit (International Migrant Stock). Sipas pėrcaktimit tė Bankės Botėrore, gjendja e migrimit ėshtė numri i njerėzve tė lindur nė njė vend tė ndryshėm nga vendi nė tė cilin jetojnė, dhe te

Kostoja e borxhit pėr frymė nė vitet 1998-2012

Borxhi i marrė nga njė shtet pėr tė financuar njė pjesė tė shpenzimeve tė tij, qofshin kėto shpenzime korrente apo kapitale, shoqėrohet me lindjen e detyrimit pėr pagimin e interesave, i cili shpesh njihet edhe si kosto e borxhit. Kosto e borxhit

Numri i kontratave tė  internetit nėpėrmjet lidhjeve broadband

Lidhja Broadband ėshtė njė nga mėnyrat nėpėrmjet tė cilave mundėsohet pėrdorimi i internetit. Brenda kėtij indikatori pėrfshihen kontratat e lidhura pėr sigurimin e internetit nga: njė modem, i cili i ėshtė bashkangjitur njė rrjeti kabllor transme