Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Ceshtje

HIV dhe AIDS nė Shqipėri periudha 1993-2010

AIDS ėshtė cilėsuar si njė ndėr sėmundjet mė problematike tė viteve tė fundit. Nė mungesė tė njė kure pėr shėrim, parandalimi ngelet mbrojtja mė e mirė prej saj. AIDS mund tė godasė tė gjithė, tė rinj, tė rritur por edhe fėmijė. Globalisht, ajo re

Remitancat nė Shqipėri dhe Kosovė

Remitanca quhen transfertat neto pa kundėrshpėrblim nga jashtė vendit. Kėto lloj transfertash janė njė ndėr komponentėt e llogarisė korrente nė bilancin e pagesave.Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me nivelin e remitancave gjatė viteve

Statistika mbi Korrupsionin sipas Procedimeve Penale te Gjyqėsorit ne RSh 2004-2009

Statistika mbi ēėshtje gjyqėsore dhe autorė tė dėnuar pėr vepra penale qė lidhen me korrupsion shpėrdorim dhe abuzim nė detyrė apo nė funksion publik. 1.1-Dinamika. Numri i ēėshtjeve dhe autorėve pėr kėtė grup veprash penale shėnon rritje tė v

Stoku i Borxhit Publik tė Shqipėrisė

Stoku i borxhit tė njė vendi ėshtė totali i borxhit publik tė emetuar brenda dhe jashtė vendit dhe qė ende nuk ėshtė shlyer. Open Data Albania, ka kryer njė hulumtim, bazuar nė tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė, Ministrisė sė Financave dhe FMN, lid

Borxhi Publik i Shqipėrisė Sipas Afatit tė Maturimit

Stoku i borxhit tė njė vendi ėshtė totali i borxhit publik tė emetuar brenda dhe jashtė vendit dhe qė ende nuk ėshtė shlyer. Borxhi publik mund tė shlyhet brenda 1 viti (borxh afatshkurtėr), ose pas mė shumė se 1 viti (borxh afatgjatė). Open Data

Borxhi Publik i Brendshėm dhe i Jashtėm i Shqipėrisė

Stoku i borxhit tė njė vendi ėshtė totali i borxhit publik tė emetuar brenda dhe jashtė vendit dhe qė ende nuk ėshtė shlyer. Borxhi publik mund tė emetohet brenda vendit dhe mbahet nga rezidentė (borxhi i brendshėm), ose jashtė vendit dhe mbahet ng

Krime elektorale 9 vite mė parė

Krime elektorale

Kodi Penal aktual pėrmban tetė nene ku parashikohen vepra apo kundravajtje penale qė cenojnė proceset zgjedhore. Ndėrsa Kodi Zgjedhor nė dy nene tė tij pėrkufizon si veprime tė dėnueshme akte si votimi mė shumė se njė herė apo braktisja e detyrės

Kosova, njė shembull i mirė nė rajon pėr pėrfaqėsimin e femrave nė Parlamentin Kombėtar

Pėrqindja e vendeve nė parlamentin kombėtar tė mbajtura nga femrat ėshtė njė idikator i thjeshtė, i cili llogaritet si raport i numrit tė femrave deputete ndaj totalit tė deputetėve. Duke qenė se parlamentet mund tė jenė tė organizuara me njė ose d

Pjesėmarrja e femrave nė politikė 1990-2010

Pjesemarrja e femrės nė poltikė dhe akoma mė tej, pėrqindja e femrave nė parlament ėshtė njė ndėr indikatorėt mė tė rėndėsishėm, i cili sė bashku me raportin e femra/meshkuj tė regjistuar nė shkollėn fillore, tė mesme dhe tė lartė si dhe me pjesėn

Treguesit e Punėsimit Sipas Gjinive nė Shqipėri

Statistikat e punėsimi tregojnė numrin dhe karakteristikat e forcės sė punės nė njė vend. Forca e punės pėrfshin personat e punėsuar dhe tė papunėt nė moshė madhore dhe qė janė nė gjendje tė punojnė. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhu

Investimet e Huaja Direkte nė Shqipėri Krahasuar me Rajonin

Investimet e huaja direkte janė njė burim shumė i rėndėsishėm i flukseve tė kapitalit dhe zhvillimit tė njė ekonomie. Investimet e huaja direkte, pėrfshijnė investimet e individėve dhe institucioneve tė huaja nė ekonominė vendase, pėr blerjen e

Financimi i Partive Politike, Shoqatave dhe Organizatave tė Veteranėve me Status

Buxheti i Shtetit financon nėpėrmjet njė zėri tė quajtur “Partitė Politike” tre kategori: Partitė Politike, Shoqatat dhe Organizatat e Veteranėve me Status.   Burimi i tė dhėnave: Ministria e FinancavePėrpunimi dhe komentet: ODA Nė gra

Pensionet e Pleqėrisė nė Qytet dhe Fshat

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pensionin mesatar dhe minimal nė fshat dhe qytet nė Shqipėri gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit. Raporti bazohet nė tė dhėnat e INSTAT, mbi pensionin mujor tė individėve qė e pėrfitojnė atė. Gjatė viteve t