Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Popullsia

Tė mitur, tė moshuar dhe gra me nevoja tė veēanta nė institucione tė kujdesit social 2006 - 2012

Open Data Albania ka hulumtuar nė lidhje me numrin e personave, rezident nė institucionet e pėrkujdesit shoqėror. Kėto institucione funksionojnė me qėllim pėrkujdesin pėr disa individ pjesėtarė tė grupeve sociale si tė moshuar, fėmijė apo gra nė m

Persona me Aftėsi tė Kufizuar PAK, numri dhe fondi i pagesės 2006-2012

Open Data Albania ka hulumtuar nė lidhje me personat qė pėrfitojnė pagesėn e aftėsisė sė kufizuar. Hulumtimi zbardh nė numėr personat e njėkohėsisht vlerėn ekonomike qė u jepet. Persona me aftėsi tė kufizuar konsiderohen persona qė u ėshtė kufizua

Ndihmė ekonomike pėr familje me grupe vulnerabėl 2012

Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e familjeve qė u pėrkasin grupeve vulnerabėl si: familje rome apo familje me kryefamiljarė njė grua dhe qė trajtohen me ndihmė ekonomike pėr pamjaftueshmėri fondesh. Familje tė varfra apo familje nė nevojė

Ndihma ekonomike pėr familjet nė nevojė (2006 – 2013)

Open Data Albania po hulumton mbi ndihmėn ekonomike mbi familjet. Me “Ndihmė ekonomike” kuptohet mbėshtetja nė para dhe natyrė pėr individėt me status tė veēantė dhe pėr familjet nė nevojė. Programi i Ndihmės Ekonomike nisi nė fillimet e tranzicjo

Popullsia sipas gjinisė. Census 2001 dhe 2011.

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi tė dhėna pėr popullsinė sipas gjinisė dhe grupmoshave nė Shqipėri pėr vitet 2001 dhe 2011. Tė dhėnat janė marrė nga censuset dhe janė publikuar nga Instituti i Statistikave.  Nė vitin 2001, nė S

Popullsia sipas grupmoshave. Censuse 2001 / 2011.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi popullsinė sipas grupmoshave. Tė dhėnat janė nga Instituti i Statistikave, pėrkatėsisht censusi i kryer nė prill 2001 dhe censusi i kryer nė tetor 2011. Tė dhėnat pėr popullsinė sipas grupmoshave mblidhe

Inflacioni sipas grupeve kryesore tё tё mirave dhe sherbimeve

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me inflacionin mujor tė ndarė sipas grupeve kryesore tė tė mirave dhe shėrbimeve nė tregun shqiptar. Grupet kryesore tė kėtyre tė mirave dhe shėrbimeve janė: “Ushqime dhe pije joalkoolike”; “Pije alko

Mbajtesit e borxhit tё brendshem 2012

Stoku i borxhit tė brendshėm publik ndahet mes Bankės sё Shqipėrisė, Raiffeisen, Bankave tё tjera, Institucioneve Jobanka dhe Individėve. Open Data Albania ka pėrditėsuar tё dhėnat lidhur me mbajtėsit e borxhit tė brendshėm edhe

Financimi nga Buxheti i Shtetit pėr 'Ish tė pėrndjekurit politik' nė vitet 2005-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi mbėshtetjen financiare qė ka dhėnė Buxheti i Shtetit pėr “Ish tė pėrndjekurit politik” qė nga viti 2005, nė vlerė totale dhe si pėrqindje ndaj PBB-sė. Pėr kėtė arsye u morėn nė shqyrtim Tabelat Fiskale t

Minoritetet etnike nė Shqipėri

Open Data Albania ka bėrė njė hulumtim mbi popullatėn e minoriteteve kombėtare dhe kulturore nė Shqipėri. Tė dhėnat statistikore pėr minoritetet janė mbledhur nga disa burime, pėrgjithėsisht publikime tė Institutit tė Statistikave, Drejtorisė sė S

Popullsia sipas religjionit, 1923-2011

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pėrkatėsinė fetare tė popullsisė nė shtetin shqiptar. Tė dhėnat i pėrkasin viteve 1923, 1927 dhe 2011. Tė dhėnat e viteve 1923 dhe 2011 i pėrkasin censuseve ndėrsa ato tė vitit 1927 i pėrkasin regjistrit

Popullsia nė Shtetin Shqiptar 1870-2011

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi popullsinė nė territorin e shtetit shqiptar. Tė dhėnat datojnė nga shekulli XIX pėrkatėsisht viti 1870, vit pėr tė cilin deklarohet treguesi statistikor mė i hershėm, pėr tė vijuar deri nė vitin 2011

Kostoja e borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2013

“Kostoja e borxhit pėr frymė” llogaritet si raport i shpenzimeve tė interesave totale, qė paguhen nga Buxheti pėr borxhin e marrė dhe ende tė pashlyer, me popullsinė gjatė njė viti tė caktuar. Ai ėshtė njė indikator shumė i rėndėsishėm qė ndihmon