Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Ceshtje

Indikatorėt e furnizimit me ujė tė pijshėm

Uji ka njė rol shumė tė rėndėsishėm nė jetėn e njeriut dhe sigurimi i tij ėshtė kthyer nė njė nga sfidat mė tė mėdha botėrore. Ai nėnkupton pastėrti, energji, por mbi tė gjitha, dicka tė sigurt pėr tė pirė. Sipas shifrave, ėshtė vlerėsuar se rreth

Struktura e Kapitalit Aksioner tė Bankave nė Shqipėri (i pėrditėsuar deri mė 31/12/2010)

Sistemi bankar shqiptar filloi tė zhvillohet me strukturėn e ekonomisė sė tregut nė vitin 1992, kur u krijua edhe fillimisht sistemi me 2 nivele: Banka Qėndrore dhe bankat e nivelit tė dytė. Nė vitin 1992, ekzistonin tre banka me kapital shtetėror

Raporte gjinore nė listat e kryetareve tė bashkive  2000 – 2015

Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetarėve tė bashkive nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qendrorė tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmban infor

Kryetarė Bashkie me mandat tė ripėrsėritur  2000 – 2015

Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetareve tė bashkive nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qendrorė tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmbajnė inf

Kryetar Bashkie sipas kahut politik tė subjektit qė i kandidon  2000 - 2015

Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetarėve tė bashkive nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qendrorė tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmbajnė inf

Bashki tė fituara nga kandidat tė tė njėjtės forcė politike. Fenomeni “bastion”  2000 – 2015

Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetareve tė bashkive nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qendrorė tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmban infor

Zhvillimi i Turizmit nė Shqipėri

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi zhvillimin e turizmit nė Shqipėri gjatė viteve te fundit. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Ministrisė sė Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve (MTKRS) dhe INSTAT. Treguesit mė tė rėndėsishėm tė turizmit

Pritshmėria e Jetėgjatėsisė nė Lindje

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pritshmėrin e jetėgjatėsisė nė lindje nė Shqipėri duke kryer edhe njė krahasim me rajonin. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Bankės Botėrore.Pritshmėria e jetėgjatėsisė tregon numrin e viteve qė njė i porsalin

Kursi i Kėmbimit Lek/Euro

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi kursin e kėmbimit tė Lekut kundrejt Euros. Raporti bazohet nė tė dhėnat e kursit tė kėmbimit tė Bankės sė Shqipėrisė. Euro ėshtė monedha e pėrbashkėt evropiane, e cila u konceptua nė traktatin e Mastri

Numri i Automjeteve nė Shqipėri dhe Krahasimi me Rajonin

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi numrin e mjeteve rrugore nė Shqipėri, si dhe krahasimin me vendet e rajonit pėr kėtė tregues. Tė dhėnat bazohen nė statistikat e INSTAT, Ministrisė sė Punėve Publike dhe Transportit, dhe Bankės Botėrore.

Aksidentet Rrugore nė Shqipėri

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi numrin e aksidenteve rrugore nė Shqipėri, si dhe numrin e tė dėmtuarve nga kėto aksidente, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT. Duke filluar nga viti 1995, numri i aksidenteve rrugore dhe tė dėmtuarve ka ndrys

Cilėsia e plazheve – indikatorėt Fecal Coliforms dhe Intestinal Enterococus

Shqipėria ėshtė njė vend i bekuar, me njė vijė bregdetare prej 316 kilometrash. Pėrgjatė tij ravijėzohen plot plazhe ranorė e me gurė, duke e kthyer nė njė nga zgjedhjet e preferuara pėr kalimin e pushimeve tė verės. Megjithatė, zhvillimet e vrull

Lejet e Ndėrtimit Sipas Qarqeve

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi numrin e lejeve tė ndėrtimit tė dhėna nė Shqipėri sipas qarqeve gjatė viteve tė fundit, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT.Leje ndėrtimi ėshtė njė autorizim pėr tė filluar punė mbi njė projekt ndėrtimi. Leja ėsht