Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Shendetesia

Tregues tė Sistemit Shėndetėsor nė Shqipėri

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi disa tregues tė sistemit shėndetėsor nė Shqipėri, si dhe krahasimin me vendet e rajonit pėr kėta tregues. Tė dhėnat bazohen nė statistikat e Bankės Botėrore dhe Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė (OBSH

HIV dhe AIDS nė Shqipėri periudha 1993-2010

AIDS ėshtė cilėsuar si njė ndėr sėmundjet mė problematike tė viteve tė fundit. Nė mungesė tė njė kure pėr shėrim, parandalimi ngelet mbrojtja mė e mirė prej saj. AIDS mund tė godasė tė gjithė, tė rinj, tė rritur por edhe fėmijė. Globalisht, ajo re

Shpenzimet e sektorit privat dhe publik pėr shėndetėsinė (1995-2009)

Shpenzimet totale pėr shėndetėsinė llogariten si shuma e shpenzimeve publike dhe private tė bėra pėr shėndetėsinė. Ato mbulojnė shėrbimet shėndetėsore (parandaluese dhe kuruese), aktivitetet e planifikimit familjar, ndihmat emergjente pėr shėndetin

Raport krahasimor i Shqipėrisė me vendet e rajonit pėr % e Shpenzimeve Totale pėr Shėndetėsinė ndaj PBB-sė dhe Shpenzimeve Totale pėr Shėndetėsinė pėr frymė (per capita)

(Me siper grafiku i shpenzimeve per fryme /US$)Dy nga indikatorėt mė tė rėndėsishėm qė flasin pėr rėndėsinė qė i jep njė shtet shėndetėsisė janė % e Shpenzimeve Totale pėr Shėndetėsinė ndaj PBB-sė dhe Shpenzimet Totale pėr Shėndetėsinė pėr f

Raport krahasimor i Shqipėrisė me vendet e rajonit pėr peshėn qė zėnė Shpenzimet pėr Shėndetėsinė nė Buxhetin e Shtetit

Agjentėt financues, tė cilėt shpenzojnė pėr shėndetėsinė nė njė vend mund tė jenė publik ose privat. Sektori publik, nėpėrmjet institucioneve tė tij, kryen shpenzime pėr investime, paga, mirėmbajtje, rimbursim ilacesh, etj. Ndėrsa shpen

Tė ardhurat e Institutit tė Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor nga kontributet pėr periudhėn 2000-2011

Instituti i Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor (ISKSH) ėshtė njė ndėr institucionet mė tė rėndėsishme tė sistemit shėndetėsor nė vend. Ai u krijua nė vitin 1995, pas vendimit tė qeverisė shqiptare pėr tė ndėrtuar njė sistem financimi tė shėndetėsis

Buxheti i Ministrisė sė Shėndetėsisė nė periudhėn 2003-2011

Shėndetėsia ėshtė njė ndėr cėshtjet mė tė ndjeshme pėr tė gjithė qytetarėt, pasi ndikon drejtpėrsėdrejti nė cilėsinė e jetės. Si e tillė, vėmendja ndaj menaxhimit tė fondeve publike pėr kėtė sektor merr njė rėndėsi tė vecantė. Ministria e Shėnde

Shpenzimet e ISKSH-sė dhe mbėshtetja e tij nga Buxheti i Shtetit nė periudhėn 2000-2011

Instituti i Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor (ISKSH) nė periudha tė ndryshme kohore ka pasur pėrgjegjėsi tė caktuara pėr ofrimin e shėrbimeve shėndetėsore nė vend. Nė varėsi tė kėtyre funksioneve ka qenė edhe buxheti i administruar prej saj. Me