Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Drejtesia

Buxheti pėr Komisionin Qėndror tė Zgjedhjeve pėr periudhėn 2003-2011

Komisioni Qėndror i Zgjedhjeve (KQZ) ėshtė institucioni pėrgjegjės pėr administrimin e zgjedhjeve nė Shqipėri. Ai financohet nga Buxheti i Shtetit dhe ėshtė insitucion i pavarur nga Qeveria Qėndrore. KQZ e realizon aktivitetin e saj nėpėrmjet dy p

Pedofili. Vėllimi i krimeve dhe dinamika e fenomenit

Krimet seksuale dhe veprat penale kunder moralit dhe dinjitetit nuk jane nga grupi i veprave penale tė ndeshura shpesh, madje ne pėrpunimin statistokorė tė cėshtjeve penale tė proceduara ndėr vite ky grup krimesh pėrfason grupin e figurave tė vepr

Tė mitur autorė tė krimeve seksuale

Abuzues seksual nė moshė tė hershme Kur flitet pėr abuzues seksual nė moshė tė hershme kemi tė bėjmė me njė fenomen i cili shkon jashtė analizės sociale e kriminale. Hershmėria e veprimit seksual abuziv pėrkon me njė tipologji tė cilėn njė shoqėri

Ngjarja  sipas tė dhėnave tė Kėshillit tė Ministrave, njė Dokument i Integruar pėr rindėrtimin e Gėrdecit.

Ngjarja e ndodhur nė fshatin Gėrdec, tė Bashkisė sė Vorės, nė 15 mars 2008, ėshtė konsideruar nga Qeveria Shqiptare Aksident Teknologjik nė fabrikėn e cmontimit tė municioneve. Ky klasifikim u bazua nė nenin 170 dhe 174 tė Kushtetutės. Pėr parandal

Gjakmarrja permes shifrave

GJAKMARRJA KRIMI QĖ SHĖNON RRITJE NĖ NUMĖR.Statistika. Ministria e Drejtėsisė dhe Open Data Albania: 2009 mė shumė krime se 2007 apo 2008.Tre muaj e fundit krimet pėr gjakmarrje bėhen mė ēnjerėzore.Shkodra, rrethi ku gjakmarrja nuk respekton as Kanun

Denimet me burgim te perjetshem ne Shqiperi

Gjykatat nė RSh nė harkun kohorė 2004-2009 (6 vite) kanė dhėnė 69 vendime penale tė formės sė prerė me burgim tė pėrjetshėm. Viti mė me shumė tė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm ėshtė viti 2006 me 17 tė dėnuar. Vitit me mė pak tė dėnuar me burgim t