Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Popullsia

Niveli i Pagės pėr Zyrtarė dhe Pėrfaqėsues tė Lartė Shtetėrorė 2014

Open Data Albania po hulumton mbi pagat nė institucionet e pavarura kushtetuese dhe nė institucionet e tjera tė pavarura tė krijuara me ligj. Institucione kushtetuese dhe institucione tė tjera tė pavarura, tė krijuara me ligj janė: Institucioni i

Norma e Sigurimeve Shėndetsore dhe Siguimeve Shoqėrore nė RSh dhe Rajon

Open Data Albania po hulumton mbi normėn e kontributeve tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore nė vendin tonė dhe vendet e rajonit. Kontributet e sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore janė pagesa tė detyrueshme, pėr tė gjithė personat ekonomikis

Vdekshmėria sipas llojit tė traumės shkaktare

Open Data Albania po hulumton mbi tė dhėna qė kanė tė bėjnė me numrin e individėve tė cilėt kanė humbur jetėn prej traumave tė ndryshme. Analiza bazohet nė tė dhėnat e Bankės Botėrore dhe Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė publikuar pėr vitin 20

Te dhena mbi moshen ligjore te daljes ne pension, ne vendet e Organizatės pėr Bashkėpunim Ekonomik dhe Zhvillim

Mosha zyrtare e pensionimit, burrat  {"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Agylwmr5tEbVdHlIQW13aHdPaXk5TEJxUzJIbTN5WUE&transpose=0&headers=1&range=C3%3AF38&gid=0&pub=1","options":{"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"minValue

Mosha e daljes nė pension nė Shqipėri dhe nė vendet e OECD

Open Data ka bėrė njė hulumtim mbi moshėn e pensionit efektive dhe ligjore nė Shqipėri nė krahasim me vendet e tjera, nė rastin konkret, vendet anėtare tė Organizatės pėr Bashkėpunim Ekonomik dhe Zhvillim, (OECD). Tė dhėnat janė marrė nė rastin e

Mosha mesatare, Ritmi i plakjes sė popullsisė Shqipėri dhe Vende te EU 2001 - 2011

Open Data Albania ka bėrė njė hulumtim krahasues tė moshės mesatare nė Shqipėri gjatė njėzet viteve tė fundit dhe moshės mesatare tė vendeve anėtare apo kandidate pėr anėtarėsim tė Bashkimit Europian.  Tė dhėnat pėr Shqipėrinė janė marrė nga

Tė punėsuar sipas kategorisė vlerė page mujore 2013

Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e tė punėsuarve nė vend sipas kategorisė sė tyre tė pagės. Hulumtimi synon tė shprehė se sa ėshtė numri dhe pesha e tė punėsuarve sipas vlerės sė pagės mujore qė ata deklarohen. Tė dhėnat bazohen tek mesat

Vdekshmėria  pėr moshėn 0 deri 5 vjec nė Republikėn e Shqipėrisė dhe Rajon 1990 - 2012

Open Data Albania po hulumton mbi vdekshmėrinė e fėmijėve tė moshės 0 deri 5 vjeē. Treguesi i vdekshmėrisė sė fėmijėve 0 deri 5 vjeē pėrllogaritet si numri i fėmijėve qė vdesin nė kėtė moshė nė raport me ēdo njėmijė lindje fėmijėsh nė vend. Ky tre

Pensionet e pleqėrisė nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensionit tė pleqėrisė pėr vitet 1998-2012. Pensioni i pleqėrisė nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė njė e ardhur e pėrfitueshme nga ata persona qė kanė plotėsuar periudhėn e s

Pensione tė shtetit nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensioneve tė shtetit gjithsej, sipas llojit tė pėrfitimit dhe sipas ndarjes gjinore pėr vitet 1998-2012. Tė dhėnat mbi tė cilat bazohet ky hulumtim janė marrė nga databaza

Trendi gjinor sipas moshės mesatare tė martesave 1955 - 2011

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi moshėn mesatare tė martesės sė shqiptarėve pėr periudhėn 1955-2011. Tė dhėnat pėr periudhėn 1955-1985 janė pėrllogaritur nga studiuesit Jane Falkingham dhe Arjan Gjonēa, publikuar nė revistėn “Population

Pjesėmarrja nė votim nė zgjedhjet pėr organet e qeverisjes vendore 2011

Open Data Albania ka hulumtuar mbi pjesėmarrjen nė votime nė zgjedhjet  pėr organe tė qeverisjes vendore 8 maj 2011. Pėr tė hulumtuar mbi pjesėmarrjen, janė konsideruar  tregues pėr votues sipas regjistrit tė zgjedhėsve; votues qė janė p

Popullsia sipas qarqeve,  densiteti dhe urbanizimi 2001-2013

Open Data Albania ka kryer njė analizė mbi popullsinė banuese sipas qarqeve nė Shqipėri pėr periudhėn 2001-2013. Shpėrndarja gjeografike e popullsisė pėrbėn njė informacion tė rėndėsishėm nė vendimmarrje, veēanėrisht kur bėhet fjalė pėr pėrcaktimi