Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Dėmi Ekonomik

Dėmi ekonomik nė fushėn e shitjes dhe dhėnies me qira tė pasurisė shtetėrore gjatė viteve 2008-2012

Njė nga sektorėt mė problematik nė fushėn e dėmit ekonomik tė raportuar nga Kontrolli i Lartė i Shtetit ndėr vite ėshtė edhe ai i shitjes dhe dhėnies me qira tė pasurisė shtetėrore. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim pėr ecurinė e kėtij tregu

Dėmi ekonomik nė sektorit e tatim-taksave nė vitet 2008-2012

Dėmi ekonomik dhe financiar i evidentuar nga Kontrolli i Lartė i Shtetit (KLSH) klasifikohet nė dhjetė fusha dhe sektorė kryesor, ku tatim-taksat pėrbėjnė njė nga zėrat mė tė rėndėsishėm edhe pėr shkak tė ndjeshmėrisė sė lartė tė publikut. Ai merr

Dėmi ekonomik sipas sektorėve pėr vitet 2008-2012

Me qėllim rritjen e transparencės nė pėrdorimin e fondeve publike, pėrgjegjshmėrisė nė administrimin e tyre dhe evidentimit tė abuzimeve tė ndodhura midis tė tjerave nė sigurimin e tė ardhurave dhe kryerjen e shpenzimeve tė buxhetit, Kontrolli i L

Dėmi ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit pėr vitet 2008-2012

Njė ndėr organet mė tė rėndėsishėm, i cili ndihmon nė  administrimin efektiv dhe efiēient tė fondeve publike ėshtė Kontrolli i Lartė i Shtetit (KLSH). Nė bazė tė nenit 162, tė Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė, KLSH-ja ėshtė organi mė i

Dėmi ekonomik - Analizė nė Datathon Day in Tirana 2011

Ēdo vit Institucioni i Kontrollit tė Lartė tė Shteti publikon raporte auditimi pėr administratėn e cila menaxhon para tė buxhetit tė shtetit. Ky raport pėrmban tė dhėna tepėr interesante pėr sa i takon dėmit ekonomik qė administrata shkakton

Struktura e dėmit ekonomik pėr shpenzime operative, sistem pagash, shpėrblime dhe tė tjera 2005-2010

Sipas hulumtimit tė Open Data Albania, dėmi ekonomik qė shkaktohet nė administratėn publike pėrfaqėsohet nga dėmi ekonomik nė fushėn e shpenzimeve operative, sistemin e pagave, shpėrblimeve dhe tė tjera.Dėmi ekonomik qė konstatohet nė fushėn e shp

Dėmi ekonomik dhe struktura e tij nė periudhėn 2005-2010

Open Data Albania  ka realizuar njė analizė mbi vlerėn e dėmit ekonomik  pėr periudhėn 2005-2010. Shuma totale e dėmit ekonomik ėshtė 31 402 373 000 lekė.  { "chartType":"ColumnChart", "chartName":"Chart 1", "dataSourceUrl

Demi ekonomik ne Bashkite kryesore per 2007-2010

Open Data Albania ka hulumtuar mbi dėmin ekonomik tė shkaktuar nė bashkitė kryesore te vendit. Analiza hulumtuese pėrfshin harkun kohor 2007-2010. Frekuenca mesatare e kontrolleve tė ushtruar ėshtė 1 kontroll nė 2.5 vite. Tė dhėnat janė marrė nga

Dėmi ekonomik nė sektorin e tatim-taksave pėr periudhėn 2005-2010

Dėmi ekonomik nė sektorin e tatim-taksave shkaktohet si pasojė e shkeljes sė legjislacionit tatimor dhe fiskal. Shkeljet e disiplinės financiare janė konstatuar si: shmangie nė deklarimin e t.v.sh-sė dhe tė tatim-fitimit; paraqitjes nė bilanc tė s

Dėmi ekonomik nė fushėn e shitjes/qiradhėnies tė pasurisė shtetėrore 2005-2010

ODA ka hulumtuar mbi dinamikėn dhe karakteristikat e dėmit ekonomik nė shitjen dhe qiradhėnien e pasurive shtetėrore. Dėmi ekonomik nė fushėn e shitjes dhe qiradhėnies tė pasurisė shtetėrore konstatohet si llogaritje apo zbatimi i gabuar i tarifav

Dėmi ekonomik nė fushėn e prokurimeve publike

Dėmi ekonomik nė fushėn e prokurimeve publike konstatohet si shkelje nė: llogaritjen e vlerės sė kontratės; respektimin e kufijve monetar/ pėrzgjedhjen e procedurės sė prokurimit public; pėrgatitjen e dokumentacionit tė tenderit, hartimin e specif

Dėmi ekonomik nė sektorin doganor 2005-2010

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim nė lidhje me dėmin ekonomik nė sektorin doganor pėr periudhėn pėr periudhėn 2005-2010. Dėmi ekonomik nė sektorin doganor shkaktohet si pasojė e veprimeve:  shmangies sė detyrimeve doganore dhe lloga