Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Kosova

Inflacioni nė Shqipėri Krahasuar me Vendet e Rajonit

Inflacioni ėshtė njė tregues I ndryshimi tė nivelit tė pėrgjithshėm tė ēmimeve nė njė ekonomi. Inflacioni matet si ndryshimi i Indeksit tė ēmimeve tė konsumit (IĒK), I cili mat ndryshimin e ēmimit tė njė shporte artikujsh qė pėrfaqson ato mallra

Stoku i Borxhit Publik tė Shqipėrisė Krahasuar me Vendet e Rajonit

Stoku i borxhit tė njė vendi ėshtė totali i borxhit publik tė emetuar brenda dhe jashtė vendit dhe qė ende nuk ėshtė shlyer. Sa mė e madhe tė jetė pesha e kėtij borxhi ndaj Produktit tė Brendshėm Bruto (PBB), aq mė e madhe ėshtė edhe pesha e inter