Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Ceshtje

Kryetar  komune  sipas kahut politik tė subjektit qė i kandidon 2000 – 2015

Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetareve tė komunave nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmban inform

Komuna tė fituara nga kandidat tė tė njėjtės forcė politke. Fenomeni bastion 2000-2015

Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetareve tė komunave nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmban informa

Aktiviteti i Qendrave Shėndetesore, Poliklinikave dhe Ambulancave

Numri nė total i institucioneve shėndetėsore dhe vizitave mjekėsore paraqitet grafikisht si mė poshtė: google.load("visualization", "1", {packages:["corechart"]}); google.setOnLoadCallback(drawChart); function drawChart() {

Numri i kontribuesve nė skemėn e Sigurimeve Shoqėrore nė vitet 1991-2009

Skema e sigurimeve nė Shqipėri ėshtė e mbėshtetur nė sistemin “pay as you go”, sipas tė cilit pagesat aktuale pėr pensionistėt financohen nga kontributet aktuale brenda sistemit. Kjo krijon njė lidhje tė drejtpėrdrejtė midis numrit tė personave qė

Profile profesionale tė drejtuesve tė lartė tė Shtetit - Kryetari i Kuvendit  prill 1991 – nėntor 2011

Open Data Albania ka hulumtuar mbi profilet profesionale tė drejtuesve mė tė lartė tė Shtetit, pėrkatėsisht individėve qė kanė drejtuar nė postin e Kryetarit tė Kuvendit. Analiza hulumtuese ėshtė realizuar nė harkun kohor prill 1991 - nėntor 2011

Profile profesionale tė drejtuesve tė lartė tė Shtetit - Kryetari i  Kėshillit tė Ministrave  Maj 1991 – Nėntor 2011

Open Data Albania ka hulumtuar mbi profilet profesionale tė drejtuesve mė tė lartė tė Shtetit, pėrkatėsisht individėve qė kanė drejtuar nė postin e Kryetarit tė Kėshillit tė Ministrave. Analiza hulumtuese ėshtė realizuar nė harkun kohor Maj 1991 -

Profile profesionale tė drejtuesve tė lartė tė Shtetit - Presidenti  Prill 1991 – Nėntor 2011

Open Data Albania ka hulumtuar mbi profilet profesionale tė drejtuesve mė tė lartė tė Shtetit, pėrkatėsisht individėve qė kanė drejtuar nė postin e Presidentit. Analiza hulumtuese ėshtė realizuar nė harkun kohor prill 1991 - nėntor 2011 (muaji aktu

Importi sipas origjinės, Eksporti sipas destinacionit

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi bilancin tregtar tė Shqipėrisė gjatė vitit 2010. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės (METE) dhe INSTAT.Bilanci tregtar mat diferencėn midis vlerės sė eksport

Sigurime Shoqėrore - Tė ardhurat dhe Shpenzimet

Open Data Albania ka realizuar njė artikull hulumtues mbi Sigurime Shoqėrore, tė ardhura dhe shpenzime. Sigurimi shoqėror ėshtė njė skemė e ngritur pėr t’u mbrojtur ndaj kushteve tė caktuara sociale, si: pleqėria, invaliditeti, aksidentimi nė punė,

Indikatorėt pėr ujin e prodhuar dhe faturuar

Shqipėria ėshtė njė vend me burime tė shumta ujore, por pavarėsisht kėtij fakti, 20% tė qytetarėve tė saj ende nuk iu ofrohet shėrbimi i furnizimit me ujė. Kapaciteti mesatar vjetor i burimeve me ujė tė pijshėm ėshtė vlerėsuar nė 654 milionė metra

Investimet dhe subvencioni nga Buxheti i Shtetit pėr sektorin e ujėsjellės-kanalizimeve

Tashmė prej kohėsh sektori i ujėsjellės-kanalizimeve karakterizohet nga njė menaxhim jo i mirė dhe decentralizimi i tij nuk ka dhėnė pėrmirėsimet e pritura. Tė ardhurat nga viti nė vit kanė qenė nė rritje, por gjithsesi subvencionimi vazhdon tė je

Indikatorėt mbi normėn e arkėtimeve tė ujit tė faturuar dhe ujit tė matur

Norma e arkėtimit ėshtė njė ndėr indikatorėt mė tė rėndėsishėm financiar tė cdo aktiviteti. Ajo jep informacion mbi pėrqindjen e vlerės sė faturave tė arkėtuara brenda njė periudhe tė caktuar. Objektivi i dėshiruar nga shoqėritė ėshtė njė normė 100

Cmimi i ujit tė pijshėm ndėr vite dhe krahasimi i tij me kostot

Ndjeshmėria e publikut pėr cmimin qė paguan kundrejt cdo shėrbimi tė ofruar, por sidomos pėr kategorinė e shėrbimeve qė cilėsohen si shumė tė rėndėsishme pėr zhvillimin e njė jete normale, ėshtė e lartė dhe uji i pijshėm ėshtė njėri prej tyre. Pėr