Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Shendetesia

Shfaqja e sėmundjes sė tuberkulozit nė Shqipėri (2000-2010)

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi ecurinė e sėmundjes sė tuberkulozit  nė Shqipėri duke kryer edhe njė krahasim me rajonin. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Bankės Botėrore. Interesi i Bankės Botėrore rreth kėsaj sėmundje ka qėnė pėr t

Buxheti per funksionin 'Shendetesi' per vitin 2012

Shperdarja e buxhetit per funksionin "Shendetesi” per vitin 2012 grafikisht paraqitet: { "chartType":"ColumnChart", "chartName":"Chart 1", "dataSourceUrl":"https://docs.google.com/spreadsheet/tq?range=A4%3AB9&key=0Agylwmr5tEbVdDhnOVZYSHB

Aktiviteti i spitaleve 9 vite mė parė

Aktiviteti i spitaleve

Numri i spitaleve pėr 100 mijė banorė nė Shqipėri pėr periudhėn 1993-2008 ilustrohet nė grafikun mė poshtė: google.load("visualization", "1", {packages:["corechart"]}); google.setOnLoadCallback(drawChart); function drawChart() {

Aktiviteti i Qendrave Shėndetesore, Poliklinikave dhe Ambulancave

Numri nė total i institucioneve shėndetėsore dhe vizitave mjekėsore paraqitet grafikisht si mė poshtė: google.load("visualization", "1", {packages:["corechart"]}); google.setOnLoadCallback(drawChart); function drawChart() {

Buxheti i Shtetit sipas Institucioneve pėr vitin 2011

Buxheti i Shtetit ėshtė plani financiar i tė ardhurave dhe shpenzimeve qė parashikohen tė kryhen pėrgjatė njė viti. Ai ėshtė shprehėsi mė i  qartė i prioriteteve shpenzuese tė njė Qeverie, pasi nė pėrpjestim me fondet e alokuara pėr secilin n

Buxheti i Shtetit sipas funksioneve pėr vitin 2011

Buxheti i Shtetit ėshtė plani financiar i tė ardhurave dhe shpenzimeve qė parashikohen tė kryhen pėrgjatė njė viti. Ai ėshtė shprehėsi mė i  qartė i prioriteteve shpenzuese tė njė Qeverie, pasi nė pėrpjestim me fondet e alokuara pėr secilin n

Vdekshmėria Foshnjore nė Shqipėri

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi vdekshmėrinė foshnjore nė Shqipėri duke kryer edhe njė krahasim me rajonin. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Bankės Botėrore.Vdekshmėria foshnjore ėshtė njė tregues i rėndėsishėm i kushteve shėndetsore tė

Pritshmėria e Jetėgjatėsisė nė Lindje

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pritshmėrin e jetėgjatėsisė nė lindje nė Shqipėri duke kryer edhe njė krahasim me rajonin. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Bankės Botėrore.Pritshmėria e jetėgjatėsisė tregon numrin e viteve qė njė i porsalin

Ndihma e Huaj pėr Shqipėrinė Sipas Sektorėve

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi ndihmėn e huaj pėr Shqipėrinė. Tė dhėnat bazohen nė raportin “Ndihma e Huaj nė Shqipėri” pėr vitin 2008, i Departamentit tė Bashkėrendimit tė Strategjive dhe Koordinimit tė Ndihmės sė Huaj tė Kėshillit t

Cilėsia e plazheve – indikatorėt Fecal Coliforms dhe Intestinal Enterococus

Shqipėria ėshtė njė vend i bekuar, me njė vijė bregdetare prej 316 kilometrash. Pėrgjatė tij ravijėzohen plot plazhe ranorė e me gurė, duke e kthyer nė njė nga zgjedhjet e preferuara pėr kalimin e pushimeve tė verės. Megjithatė, zhvillimet e vrull

Emėtimet e CO2-shit nė Shqipėri

Pasojat e CO2-shit Dioksidi i karbonit ėshtė cilėsuar si shkaktari kryesor i ngrohjes globale. Ai clirohet nga djegia e naftės, qymyrit dhe gazit, qė janė edhe burimet kryesore tė sasisė sė tij nė ajėr. Nė 50 vitet e fundit, pėrqėndrimi i tij nė

Cilėsia e ajrit – prezenca e ndotėsve PM10 dhe LNP

PM10 dhe LNP janė dy nga indikatorėt mė tė rėndėsishėm tė cilėsisė sė ajrit. Ata shprehin sasinė e grimcave tė ngurta pezull nė ajėr. PM10 (Particulate Matter) ėshtė njė pėrzierje pjesėzash tė lėngta dhe tė ngrurta qė qėndrojnė nė ajėr, me njė

Cilėsia e ajrit – Indikatorėt pėr NO2 dhe SO2

Ndotėsit e ajrit mund tė jenė grimca pluhuri, kimikate apo materiale biologjike, tė cilat kanė efekte mbi organizmin e njeriut, mjedisin apo atmosferėn. Disa nga grupet mė tė rėndėsishme tė indikatorėve tė cilėsisė sė ajrit janė: SO2, NOx