Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Punesimi

Ndėrmarrjet me mbi 50 tė punėsuar sipas sektorėve dhe qarqeve

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me treguesit mbi ndėrmarrjet ekonomike me mbi 50 tė punėsuar, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT. Pėr vitin 2010, rezulton tė veprojnė 843 ndėrmarrje me 50 tė punėsuar e sipėr, ato pėrbejne 0.84% tė totalit

Ndėrmarrjet ekonomike sipas shtrirjes nė qarqe

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi shtrirjen e ndėrmarrjeve ekonomike nė qarqe. Qarku me mė shumė ndėrmarrje pėr vitin 2010 rezulton tė jetė Tirana me 38,361 ndėrmarrje tė cilat pėrbejnė 38% tė totalit prej 100,687 ndėrmarrje nė tė gjithė

Punėsimi sipas madhėsisė sė ndėrmarrjeve.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim nė lidhje me strukturėn e punėsimit sipas madhėsisė sė ndėrmarrejve. Pėr vitin 2009 punėsimi nė ndėrmarrjet me 1-4 tė punėsuar ka qėnė nė nivelin 39%. Ndėrkohė qė 45% e tė punėsuarve nė ndėrmarrjet ekonomike

Struktura e punėsimit sipas aktivitetit ekonomik.

Shkalla e punėsimit pėrcaktohet si pėrqindja e popullsisė nė moshė pune tė njė vendi qė ėshtė e punėsuar. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi strukturėn e punėsimit nė sektorin jo bujqėsor dhe ecurinė e tij nė vite, bazuar nė tė dhėnat e I

Punėsimi kundrejt varfėrisė

Niveli i punėsimit nė njė shoqėri llogaritet si numri i tė gjithė personave nė moshė pune qė janė tė punėsuar gjatė kohės sė matjeve statistikore. Varfėria shprehet nė mėnyrė sasiore bazuar nė treguesit e tė ardhurave pėr frymė dhe nė aftėsinė e i

Numri i kontribuesve nė skemėn e Sigurimeve Shoqėrore nė vitet 1991-2009

Skema e sigurimeve nė Shqipėri ėshtė e mbėshtetur nė sistemin “pay as you go”, sipas tė cilit pagesat aktuale pėr pensionistėt financohen nga kontributet aktuale brenda sistemit. Kjo krijon njė lidhje tė drejtpėrdrejtė midis numrit tė personave qė

Sigurime Shoqėrore - Tė ardhurat dhe Shpenzimet

Open Data Albania ka realizuar njė artikull hulumtues mbi Sigurime Shoqėrore, tė ardhura dhe shpenzime. Sigurimi shoqėror ėshtė njė skemė e ngritur pėr t’u mbrojtur ndaj kushteve tė caktuara sociale, si: pleqėria, invaliditeti, aksidentimi nė punė,

Treguesit e Punėsimit Sipas Gjinive nė Shqipėri

Statistikat e punėsimi tregojnė numrin dhe karakteristikat e forcės sė punės nė njė vend. Forca e punės pėrfshin personat e punėsuar dhe tė papunėt nė moshė madhore dhe qė janė nė gjendje tė punojnė. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim

Treguesit e Forcės sė Punės nė Shqipėri

Statistikat e punėsimi tregojnė numrin dhe karakteristikat e forcės sė punės nė njė vend. Forca e punės pėrfshin personat e punėsuar dhe tė papunėt nė moshė madhore dhe qė janė nė gjendje tė punojnė. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhu

Remitancat dhe Norma e Papunėsise nė Vendet Fqinje tė Zhvilluara

Remitanca quhen transfertat neto pa kundėrshpėrblim nga jashtė vendit. Kėto lloj transfertash janė njė ndėr komponentėt e llogarisė korrente nė bilancin e pagesave. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me nivelin e remitancave dhe normė

Paga Mesatare Mujore Pėr Tė Punėsuarit Nė Sektorin Privat dhe Shtetėror

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pagėn mesatare mujore tė njė tė punėsuari nė sektorin privat dhe atė shtetėror gjatė 10 viteve tė fundit, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT. Nga tė dhėnat rezulton se paga mesatare sipas llojit tė sektorit

Shkalla e Papunėsisė Sipas Gjinive nė Shqipėri

Shkalla e papunėsisė ėshtė raporti midis numrit tė tė papunėve te regjistruar dhe numrit tė popullsisė aktive (forcės sė punės). Forca e punės pėrbėn pjesėn e popullatės e cila ėshtė nė moshė pune (nė Shqipėri nga mosha 16 deri nė moshėn e pension

Shkalla e Papunėsisė Historike nė Shqipėri

Shkalla e papunėsisė ėshtė raporti midis numrit tė tė papunėve te regjistruar dhe numrit tė popullsisė aktive (forcės sė punės). Forca e punės pėrbėn pjesėn e popullatės e cila ėshtė nė moshė pune (nė Shqipėri nga mosha 16 deri nė moshėn e pensioni