Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Arsimi

Buxheti i Shtetit sipas Institucioneve pėr vitin 2011

Buxheti i Shtetit ėshtė plani financiar i tė ardhurave dhe shpenzimeve qė parashikohen tė kryhen pėrgjatė njė viti. Ai ėshtė shprehėsi mė i  qartė i prioriteteve shpenzuese tė njė Qeverie, pasi nė pėrpjestim me fondet e alokuara pėr secilin n

Buxheti i Shtetit sipas funksioneve pėr vitin 2011

Buxheti i Shtetit ėshtė plani financiar i tė ardhurave dhe shpenzimeve qė parashikohen tė kryhen pėrgjatė njė viti. Ai ėshtė shprehėsi mė i  qartė i prioriteteve shpenzuese tė njė Qeverie, pasi nė pėrpjestim me fondet e alokuara pėr secilin n

Akreditimi i Institucioneve tė Arsimit tė Lartė Privat dhe Programeve tė Studimit

Akreditimi ėshtė procesi i cili certifikon cilėsinė e njė Intitucioni tė Arsimit tė Lartė (IAL) si dhe tė programeve tė tij tė studimit. Nė vendin tonė ai realizohet nga Agjensia e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė dhe ėshtė nėn mbikqyrjen direkte t

Shqipėria nė raport krahasimor kundrejt vendeve tė rajonit dhe BE-sė pėr nivelin e shpenzimeve nė  arsim si % e PBB-sė

Raporti karahasimor e vendos Shqipėrinė pėrballė vendeve tė rajonit dhe tė BE-sė. Ai jep njė imazh mė tė qartė tė pjesės sė tė ardhurave qė angazhon secili shtet nė arsim.  Burimi:Tė dhėnat pėr tė gjitha shtetet, pėrvec Shqipėrisė: EUROSTAT

Buxheti pėr Arsimin 1995-2011

Financimi i arsimit bėn pjesė nė “pėrgjegjėsitė e pėrbashkėta” tė qeverisjes vendore dhe asaj qėndrore, pėr rrjedhojė, edhe fondet pėr tė vijnė nga Buxheti Qėndor, Buxheti Lokal, por edhe nga tė ardhura jo buxhetore, si komuniteti i prindėrve

Cilėsia e Arsimit tė Lartė (2010)

Njė anė shumė e rėndėsishme e arsimit tė lartė ėshtė cilėsia e tij. Ndėrsa janė bėrė shumė hapa pėr masivizimin, rėndėsi ka filluar t’i kushtohet edhe vlerėsimit tė cilėsisė.  Kėshtu, qė nė vitin 1999, u krijua me ligj sistemi i akreditimit m

Tendencat nė arsimim sipas seksit

Shqyrtimi i arsimimit sipas seksit nė Shqipėri pėr periudhėn 1994-2010 ėshtė vėrtet shumė interesant. Ai tregon qartazi prirjen pėr arsim tė femrės, sidomos nė vitet e fundit. Nė vitin 1994, struktura ishte pothuajse 50% me 50%. Femra nė auditore

Arsimi publik dhe privat (2004-2010)

Megjithė kritikat dhe kundėrshtimet e fuqishme kundėr hapjes sė Institucioneve Jo Publike tė Arsimit tė Lartė (IJPAL), universiteti i parė privat u licensua nė vitin 2003. Nė tre vitet e para, numri i tyre ishte shumė i kufizuar, por pas vitit 2006

Zhvillimi i  Arsimit tė Lartė nė periudhėn 1991-2011

Arsimi i lartė nė Shqipėri e ka zanafillėn nė vitin 1946, me Institutin 2-vjecar Pedagogjik tė Tiranės. Universiteti i parė nė vend ėshtė ai i Tiranės, i cili u hap nė vitin 1957, duke u mbėshtetur nė traditėn e mirė tė krijuar nga institutet