Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Energjitika

Konsumi i energjisė sė hidrokarbureve nė Shqipėri dhe nė Botė nė vitet 1971-2010

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me mёnyrёn se si ёshtё shfrytėzuar energjia nga mbetjet hidrokarbure nė Republikėn e Shqipёrisё dhe nė botė nė vitet 1971-2010. Gjatė kėtyre dyzet viteve duket se n

Bilanci Tregtar i Energjisė Elektrike 2007-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi bilancin tregtar tė energjisė elektrike nė Shqipėri gjatė viteve 2007-2012. Raporti bazohet nė tė dhėnat e ERE (Enti Rregullator i Energjisė) dhe INSTAT.Importet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave/shė

Sektori privat i prodhimit tė energjisė elektrike

Sektori privat i prodhimit tė energjisė elektrike ėshtė njė treg i vogėl dhe me njė ndikim  ende tė ulėt nė sigurimin energjisė nė vend. Edhe pse pas vitit 2008 ėshtė shtuar numri shoqėrive qė operojnė nė tė, treguesit e pozicionojnė larg tė

Burimet gjithsej, Importi dhe Prodhimi i energjisė elektrike pėr periudhėn 1998-2010

Si njė ndėr kushtet kryesore pėr njė jetė normale tė qytetarėve dhe zhvillim sa mė tė mirė tė ekonomisė, sigurimi i energjisė elektrike ėshtė kthyer nė sfidė pėr cdo shtet. Kėrkesa pėr tė vjen gjithmonė nė rritje dhe planifikimi i fluksit tė energ

Faturimet dhe arkėtimet e energjisė elektrike 2002-2009

Elementi i dytė qė ndihmon nė pėrcaktimin e eficencės sė pėrdorimit tė energjisė elektrike ėshtė niveli i arkėtimeve krahasuar me faturimet.   Burimi: Raporti vjetor 2009 i ERE-sPėrpunimi dhe komentet: ODA Sic mund tė shikohet, niveli i

Humbjet totale tė Energjisė Elektrike (2002-2010)

Njė ndėr parametrat e rėndėsishėm pėr matjen e eficencės sė konsumit tė energjisė elektrike ėshtė Niveli i Humbjeve. Prej vitesh ai ka qenė njė ndėr problemet kryesore tė kėtij sektori dhe duket se ende vazhdon tė jetė shumė i pranishėm. Humbjet t

Struktura e pėrdorimit final tė energjisė elektrike

Struktura e konsumit tė energjisė elektrike shėrben pėr tė identifikuar pėrdoruesit kryesor tė saj. Ai ėshtė njė tregues qė lejon gjykimin mbi shkallėn e zhvillimit ekonomiko-industrial tė njė vendi. Sa mė shumė tė pėrdoret energjia nga sektori pri

Pėrdorimi i energjisė elektrike pėr periudhėn 1998-2010

Pėrdorimi i energjisė elektrike ėshtė njė ndėr parametrat qė mundėson arsyetimin mbi eficencėn e shfrytėzimit tė energjisė elektrike. Burimet totale nga tė cilat sigurohet energjia elektrike mund tė pėrdoren pėr njė nga katėr kategoritė kryesore: k