Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Drejtesia

Ēėshtje Penale pėr Vrasje nė Shqipėri. 1995 -2010

Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e ēėshtjeve tė regjistruara nga sistemi i drejtėsisė pėr krimin e vrasjes. Ky numėr bazohet tek tė dhėna mbi ēėshtje pėr tė cilat ka pasur denoncim dhe ka filluar njė procedim penal. Statistika e hulumtuar

Krimi kundėr pasurisė. Vjedhje 2008 – 2011

Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim dhe Qendra pėr Ēėshtje Europiane dhe tė Sigurisė, kanė hulumtuar mbi nivelin e krimeve kundėr pasurisė nė katėr vitet e fundit. Hulumtimi i bazuar nė tė dhėna tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Sh

Krime tė rėnda kundėr jetės. Vrasje 2008 - 2011

Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim dhe Qendra pėr Ēėshtje Europiane dhe tė Sigurisė kanė hulumtuar mbi nivelin e krimeve kundėr jetės nė katėr vitet e fundit. Hulumtimi i bazuar nė tė dhėna tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shteti

Pagesa pėr lobim ne SHBA. Parti Politike Shqiptare 2009 – 2010

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim bazuar nė rezultate tė investigimit tė dy organizmave tė rėndėsishėm tė shoqėrisė civile qė veprojnė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. ProPublica dhe Sunlight Foundation kanė investiguar mbi pagesa tė lobu

Pagesa pėr lobim ne SHBA. Qeveria Shqiptare 2010

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim bazuar nė rezultate tė investigimit tė dy organizmave tė rėndėsishėm tė shoqėrisė civile qė veprojnė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. ProPublica dhe Sunlight Foundation kanė investiguar mbi pagesa tė lobu

Buxheti i Shtetit sipas Institucioneve pėr vitin 2011

Buxheti i Shtetit ėshtė plani financiar i tė ardhurave dhe shpenzimeve qė parashikohen tė kryhen pėrgjatė njė viti. Ai ėshtė shprehėsi mė i  qartė i prioriteteve shpenzuese tė njė Qeverie, pasi nė pėrpjestim me fondet e alokuara pėr secilin n

Buxheti i Shtetit sipas funksioneve pėr vitin 2011

Buxheti i Shtetit ėshtė plani financiar i tė ardhurave dhe shpenzimeve qė parashikohen tė kryhen pėrgjatė njė viti. Ai ėshtė shprehėsi mė i  qartė i prioriteteve shpenzuese tė njė Qeverie, pasi nė pėrpjestim me fondet e alokuara pėr secilin n

Buxheti i Ministrisė sė Mbrojtjes si pėrqindje ndaj PBB-sė dhe Buxhetit Total tė Shtetit

Edhe pse paqja ėshtė njė ndėr sfidat kryesore pėr shoqėrinė e sotme, duket se shtetet po shpenzojnė shuma jo tė papėrfillshme monetare pėr ushtritė e tyre. Pjesė e kėsaj tendence ėshtė edhe Shqipėria, e cila qė prej vitit 1999 ka marrė gjithmonė e

Raport krahasimor i rajonit mbi pėrqindjen e PBB-sė qė shpenzohet pėr mbrojtjen

Vendet e rajonit duket se kanė pasur njė sjellje jo konstante ndaj pėrqindjes sė PBB-sė tė shpenzuar pėr mbrojtje. Ajo mund tė ndahet nė dy periudha: 1988-1999 dhe 2000-2009. Nė periudhėn e parė, 1988-1999, Kroacia e pas saj Qiproja, Sėrbia e Tur

Tendencat e shpenzimeve pėr mbrojtje nė botė

Utopia e “Paqes nė Botė” duket se do vazhdojė ende pėr njė kohė tė gjatė, pėrderisa 2.65% e Prodhimit tė Brendshėm Botėror shpenzohet pėr ushtrinė dhe mbrojtjen. Flitet pėr miliarda dollarė qė shkojnė pėr armė, paga pėr trupat, investime, etj. Megj

Zėrat e Buxhetit tė Ministrisė sė Mbrojtjes

Nga kėndvėshtrimi i buxhetit, Ministria e Mbrojtjes ka qenė ndėr ministritė me mė shumė ndryshime nė programet buxhetore pėr realizimin e misionit tė saj. Pjesa mė e madhe e kėtyre ndryshimeve lidhet me ristrukturimin dhe reformėn pėr shkak tė anėt

Statistika mbi Korrupsionin sipas Procedimeve Penale te Gjyqėsorit ne RSh 2004-2009

Statistika mbi ēėshtje gjyqėsore dhe autorė tė dėnuar pėr vepra penale qė lidhen me korrupsion shpėrdorim dhe abuzim nė detyrė apo nė funksion publik. 1.1-Dinamika. Numri i ēėshtjeve dhe autorėve pėr kėtė grup veprash penale shėnon rritje tė v

Krime elektorale 9 vite mė parė

Krime elektorale

Kodi Penal aktual pėrmban tetė nene ku parashikohen vepra apo kundravajtje penale qė cenojnė proceset zgjedhore. Ndėrsa Kodi Zgjedhor nė dy nene tė tij pėrkufizon si veprime tė dėnueshme akte si votimi mė shumė se njė herė apo braktisja e detyrės