Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Varferia

Bilanci Tregtar gjatė 2010

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi bilancin tregtar tė Shqipėrisė gjatė vitit 2010. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės (METE) dhe INSTAT.Bilanci tregtar mat diferencėn midis vlerės sė eksport

Sigurime Shoqėrore - Tė ardhurat dhe Shpenzimet

Open Data Albania ka realizuar njė artikull hulumtues mbi Sigurime Shoqėrore, tė ardhura dhe shpenzime. Sigurimi shoqėror ėshtė njė skemė e ngritur pėr t’u mbrojtur ndaj kushteve tė caktuara sociale, si: pleqėria, invaliditeti, aksidentimi nė punė,

Treguesit e Punėsimit Sipas Gjinive nė Shqipėri

Statistikat e punėsimi tregojnė numrin dhe karakteristikat e forcės sė punės nė njė vend. Forca e punės pėrfshin personat e punėsuar dhe tė papunėt nė moshė madhore dhe qė janė nė gjendje tė punojnė. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim

Treguesit e Ndihmės Ekonomike nė Shqipėri

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi numrin e familjeve qė marrin ndihmė ekonomike nė Shqipėri dhe shpėrndarjen sipas qarqeve, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT dhe Ministrisė sė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Baraba

Treguesit e Forcės sė Punės nė Shqipėri

Statistikat e punėsimi tregojnė numrin dhe karakteristikat e forcės sė punės nė njė vend. Forca e punės pėrfshin personat e punėsuar dhe tė papunėt nė moshė madhore dhe qė janė nė gjendje tė punojnė. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhu

Remitancat dhe Norma e Papunėsise nė Vendet Fqinje tė Zhvilluara

Remitanca quhen transfertat neto pa kundėrshpėrblim nga jashtė vendit. Kėto lloj transfertash janė njė ndėr komponentėt e llogarisė korrente nė bilancin e pagesave. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me nivelin e remitancave dhe normė

Pensionet e Pleqėrisė nė Qytet dhe Fshat

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pensionin mesatar dhe minimal nė fshat dhe qytet nė Shqipėri gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit. Raporti bazohet nė tė dhėnat e INSTAT, mbi pensionin mujor tė individėve qė e pėrfitojnė atė. Gjatė viteve t

Paga Mesatare Mujore Pėr Tė Punėsuarit Nė Sektorin Privat dhe Shtetėror

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pagėn mesatare mujore tė njė tė punėsuari nė sektorin privat dhe atė shtetėror gjatė 10 viteve tė fundit, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT. Nga tė dhėnat rezulton se paga mesatare sipas llojit tė sektorit

Treguesi i PBB pėr Frymė pėr Shqipėrinė 2000-2009

Edhe pse Shqipėria ka patur njė performancė tė mirė ekonomike gjatė viteve tė fundit, varfėria vazhdon tė mbetet e lartė. Njė nga treguesit pėr pasurinė e individėve tė njė vendi ėshtė Produkti i Brendshėm Bruto (PBB) pėr frymė, i cili matet si rap

Treguesi i PBB pėr Frymė i Shqipėrisė Krahasuar me Vendet e Rajonit

Njė nga treguesit e pasurisė sė individėve tė njė vendi ėshtė Produkti i Brendshėm Bruto (PBB) pėr frymė, i cili matet si raporti i PBB me numrin e popullsisė totale tė atij vendi. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi PBB pėr frymė tė Shqi

Niveli i Varfėrisė nė Shqipėri

Varfėria ėshtė njė koncept i cili shprehet nė mėnyrė sasiore bazuar nė treguesit e tė ardhurave pėr frymė dhe nė aftėsinė e individėve pėr tė pėrmbushur nevojat jetėsore bazė. Treguesit mė tė rėndėsishėm tė nivelit tė varfėrisė janė: pėrqindja e