Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Dėmi Ekonomik

Dėmi ekonomik nė Bashkinė Durrės sipas Kontrollit tė Lartė tė Shtetit 2008-2014

Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim dėmin ekonomik tė shkaktuar nga bashkitė, kryetarėt e tė cilave janė rikonfirmuar pėr njė mandat tė ri nė zgjedhjet lokale 2015. Dėmi ekonomik ėshtė njė tregues qė del nga procese auditimi tė Kontrollit tė La

Borxhi Publik ne Republiken e Shqiperise 2013 - 2014

Tė nderuar miq, Open Data Albania ka publikuar sėfundmi njė grup artikujsh mbi strukturėn dhe efektet e Borxhit Publik sipas ecurisė nė vitin e fundit 2013, dhe parashikimeve pėr 2014-ėn. Konkretisht edhe nė kėtė fillim viti janė sjellė tė p

Dėmi ekonomik nė universitete nė vitet 2010-2012

Universitetet publike nė vendin tonė financohen nga Buxheti i Shtetit dhe tė ardhurat e veta, arsye pėr tė cilėn ato i nėnshtrohen kontrollit tė pėrdorimit tė kėtyre fondeve nga Kontrolli i Lartė i Shtetit. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim d

Raportimi i transaksioneve tё dyshimta sipas subjekteve raportuese nё Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Parandalimit tė Pastrimit tė Parasė nė vitet 2006-2012.

Nė Republikėn e Shqipėrisė disa subjekte publike dhe private kanė detyrim tė raportojnė pranė Drejtorisė sė Parandalimit tė Pastrimit tė Parave nė rast se gjatė punės sė tyre konstatohen aktivitete apo transaksione tė dyshimta pėr burimin e tyre f

Raste tė aktivitetit financiar tė dyshuar si Pastrim Parash 2010-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me tipologjitė kryesore tė pėrdorura pėr pastrim parash nė Republikėn e Shqipёrisё gjatė viteve tė fundit. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nė databazёn e Drejtorisė sė Pėrgjithshme

Subjekte tė inspektuara nga Sektori i Parandalimit tė Pastrimit tė Parasė 2005 - 2012

Inspektimi i subjekteve publike dhe private nė kontekstin e parandalimit tė pastrimit tė parave, ėshtė njė proces i rėndėsishėm qė siguron qė ekonomia e njė vendi tė mos ndėrtohet me asete qė vinė nga para tė krimit, kontrabandės, organizmave tė t

Dėmi ekonomik i shkaktuar nga bashkitė dhe komunat pėr vitin 2012

Open Data Albania ka marrė nė shyrtim dėmin ekonomik qė i ėshtė shkaktuar Buxhetit tė Shtetit nga administrimi dhe pėrdorimi i fondeve publike nga pushteti vendor, i evidentuar nga KLSH nė raportin e vitit 2012.  Nė total, u audituan 36 bashk

Dėmi ekonomik nė fushėn e prokurimeve publike gjatė viteve 2008-2012

Prokurimet publike kanė qenė nė mėnyrė konstante njė ndėr sektorėt mė problematik nė dėmin ekonomik qė ėshtė shkaktuar ndaj Buxhetit tė Shtetit. Ai vjen si pasojė e abuzimeve nė llogaritjen e vlerės sė kontratės, paraqitjen dhe pranimin e ofertave

Zhdėmtimi i dėmit ekonomik tė rekomanduar nga KLSH nė vitet 2008-2012

Njė nga llojet e masave qė KLSH ka tė drejtė tė propozojė nė fund tė procesit tė auditimit e qė ndėr tė tjera synon rekuperimin e dėmit qė i ėshtė shkaktuar Buxhetit tė Shtetit, ėshtė ai i zhdėmtimit ekonomik. Open Data Albania ka marrė nė shqyrti

Institucionet dhe shoqėritė qė kanė shkaktuar dėmin mė tė lartė ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit pėr vitin 2012

Viti 2012 ėshtė karakterizuar nga dėmi mė i lartė ekonomik i evidentuar ndėr vite nga Kontrolli i Lartė i Shtetit, i cili ėshtė shoqėruar gjithashtu edhe me numrin mė tė lartė tė kallzimeve penale tė bėra nga ky institucion pranė Prokurorisė. Dėmi

Institucionet dhe shoqėritė qė kanė shkaktuar dėmin mė tė lartė ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit pėr vitin 2011

Duke marrė shkasė nga dėmi i lartė ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit i evidentuar gjatė punės audituese tė KLSH-sė pėr vitet 2011-2012, Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi institucionet dhe shoqėritė kryesore qė kanė shkaktuar pjesėn mė tė

Dėmi ekonomik nė sektorin e doganave gjatė viteve 2008-2012

Dėmi ekonomik nė sektorin e doganave ėshtė renditur ndėr vite si njė ndėr katėr sektorėt me dėmin ekonomik mė tė lartė tė shkaktuar ndaj Buxhetit tė Shtetit. Ai vjen si pasojė e shmangies ndaj detyrimeve doganore dhe llogaritje e gabuar e tarifave

Institucionet me dėmin mė tė lartė ekonomik nė prokurime gjatė vitit 2012

Dėmi ekonomik nė prokurime gjatė vitit 2012 ishte 444.5 milionė, duke shėnuar kėshtu edhe nivelin mė tė lartė tė tij nė katėr vitet e fundit. Pėr kėtė arsye, Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim institucionet qė kanė shkaktuar pjesėn mė tė madhe