Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Raporte gjinore

Pensionet e invaliditetit nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensionit tė invaliditetit pėr vitet 1998-2012. Pensioni i invaliditetit nė Republikėn e Shqipёrisё ёshtё njė e ardhur e pёrfitueshme nga ata p

Popullsia sipas gjinisė. Census 2001 dhe 2011.

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi tė dhėna pėr popullsinė sipas gjinisė dhe grupmoshave nė Shqipėri pėr vitet 2001 dhe 2011. Tė dhėnat janė marrė nga censuset dhe janė publikuar nga Instituti i Statistikave.  Nė vitin 2001, nė S

Shkalla e lindshmėrisė nė vitet 1960 – 2009

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtin nė lidhje me shkallėn e lindshmėrisė nė Shqipėri per vitet 1960-2009, bazuar nė tė dhėnat e Bankės Botėrore. Shkalla e lindshmėrisė bruto tregon numrin e lindjeve tė gjalla qė ndodhin gjatė njė viti, pėr

Rastet e aborteve pėr vitet 2000-2009

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim nė lidhje me numrin dhe shkaqet e aborteve nė Shqipėri. Tė dhėnat pėr kėtė tregues i pėrkasin tė gjitha mėnyrave tė ndėrprerjes sė shtatzanisė, duke pėrfshirė ato spontane (humbja pa deshirė e shtatzanisė) d

Vdekshmėria mėmėsore nė Shqipėri (1992-2011)

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi vdekshmėrinė mėmėsore nė Shqipėri . Shkalla e vdekshmėrisė mėmėsore ėshtė numri i grave qė vdesin gjatė shtatzanisė dhe lindjes, kundrejt njėqind mijė lindjeve tė gjalla. Raporti bazohet nė tė dhėnat

Raporte gjinore nė listat e kryetarėve tė komunave 2000 – 2015

Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetarėve tė komunave nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmban inform

Raporte gjinore nė listat e kryetareve tė bashkive  2000 – 2015

Open Data Albania ka hulumtuar mbi pėrzgjedhjen e kryetarėve tė bashkive nė katėr proceset e fundit elektorale.  Tė dhėnat janė marrė nė buletinet elektronike apo manuale tė Komisionit Qendrorė tė Zgjedhjeve. Artikulli hulumtues pėrmban infor

Pritshmėria e Jetėgjatėsisė nė Lindje

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pritshmėrin e jetėgjatėsisė nė lindje nė Shqipėri duke kryer edhe njė krahasim me rajonin. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Bankės Botėrore.Pritshmėria e jetėgjatėsisė tregon numrin e viteve qė njė i porsalin

HIV dhe AIDS nė Shqipėri periudha 1993-2010

AIDS ėshtė cilėsuar si njė ndėr sėmundjet mė problematike tė viteve tė fundit. Nė mungesė tė njė kure pėr shėrim, parandalimi ngelet mbrojtja mė e mirė prej saj. AIDS mund tė godasė tė gjithė, tė rinj, tė rritur por edhe fėmijė. Globalisht, ajo re

Popullsia nė Shqipėri sipas seksit dhe grupmoshave

Shpesh ka mbizotėruar ideja se nė botė ka mė shumė femra se sa meshkuj. Nė fakt, nė njė vėshtrim tė pėrgjithshėm tė pėrqindjes qė zėnė femrat ndaj popullsisė totale, rezulton se janė tė rralla shtetet qė kanė mbi 52% tė pėrbėrjes sė tyre nga femra

Shpenzimet e sektorit privat dhe publik pėr shėndetėsinė (1995-2009)

Shpenzimet totale pėr shėndetėsinė llogariten si shuma e shpenzimeve publike dhe private tė bėra pėr shėndetėsinė. Ato mbulojnė shėrbimet shėndetėsore (parandaluese dhe kuruese), aktivitetet e planifikimit familjar, ndihmat emergjente pėr shėndetin

Pjesėmarrja e femrave nė politikė 1990-2010

Pjesemarrja e femrės nė poltikė dhe akoma mė tej, pėrqindja e femrave nė parlament ėshtė njė ndėr indikatorėt mė tė rėndėsishėm, i cili sė bashku me raportin e femra/meshkuj tė regjistuar nė shkollėn fillore, tė mesme dhe tė lartė si dhe me pjesėn

Treguesit e Punėsimit Sipas Gjinive nė Shqipėri

Statistikat e punėsimi tregojnė numrin dhe karakteristikat e forcės sė punės nė njė vend. Forca e punės pėrfshin personat e punėsuar dhe tė papunėt nė moshė madhore dhe qė janė nė gjendje tė punojnė. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhu