Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Ekologjia

Cilėsia e plazheve – indikatorėt Fecal Coliforms dhe Intestinal Enterococus

Shqipėria ėshtė njė vend i bekuar, me njė vijė bregdetare prej 316 kilometrash. Pėrgjatė tij ravijėzohen plot plazhe ranorė e me gurė, duke e kthyer nė njė nga zgjedhjet e preferuara pėr kalimin e pushimeve tė verės. Megjithatė, zhvillimet e vrull

Mbetjet e ngurta ndėr vite

Vėshtrim i pėrgjithėm Menaxhimi i mbetjeve ėshtė njė ndėr problemet mė tė prehta dhe akute. Rritja e vazhdueshme e konsumit, zhvendosjet e popullsisė dhe zhvillimi ekonomik, tė pashoqėruara me njė administrim tė kujdesshėm tė mbetjeve, i kanė kth

Emėtimet e CO2-shit nė Shqipėri

Pasojat e CO2-shit Dioksidi i karbonit ėshtė cilėsuar si shkaktari kryesor i ngrohjes globale. Ai clirohet nga djegia e naftės, qymyrit dhe gazit, qė janė edhe burimet kryesore tė sasisė sė tij nė ajėr. Nė 50 vitet e fundit, pėrqėndrimi i tij nė

Lejet e Ndėrtimit Sipas Qarqeve

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi numrin e lejeve tė ndėrtimit tė dhėna nė Shqipėri sipas qarqeve gjatė viteve tė fundit, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT.Leje ndėrtimi ėshtė njė autorizim pėr tė filluar punė mbi njė projekt ndėrtimi. Leja ėsht

Cilėsia e ajrit – prezenca e ndotėsve PM10 dhe LNP

PM10 dhe LNP janė dy nga indikatorėt mė tė rėndėsishėm tė cilėsisė sė ajrit. Ata shprehin sasinė e grimcave tė ngurta pezull nė ajėr. PM10 (Particulate Matter) ėshtė njė pėrzierje pjesėzash tė lėngta dhe tė ngrurta qė qėndrojnė nė ajėr, me njė

Cilėsia e ajrit – Indikatorėt pėr NO2 dhe SO2

Ndotėsit e ajrit mund tė jenė grimca pluhuri, kimikate apo materiale biologjike, tė cilat kanė efekte mbi organizmin e njeriut, mjedisin apo atmosferėn. Disa nga grupet mė tė rėndėsishme tė indikatorėve tė cilėsisė sė ajrit janė: SO2, NOx

Vėshtrim i pėrgjithshėm i situatės mjedisore nė Shqipėri

Prej disa vitesh, Shqipėria ėshtė pėrfshirė nė zhvillime tė vrrullshme urbane, gjė qė ėshtė shoqėruar me njė faturė jo tė vogėl nė planin mjedisor. Rritja e konsumit, transportit, mbeturinat urbane apo inerte, derdhja e ujėrave tė zeza nė dete e lu