Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Kosova

Remitancat nė Shqipėri e Kosovė. Kontributi ekonomik i Diasporės  2008-2013

Open Data Albania ka kryer njė pėrditėsim tė vlerave pėr remitanca nė Republikėn e Shqipėrisė dhe nė Republikėn e Kosovės duke analizuar periudhėn 2008-2013. Remitancat janė flukse hyrėse dhe dalėse paraje pa kundėrshpėrblim pėr ose nga jashtė ven

Akciza mbi Kafenė nė Vend; Rajon dhe BE 2014

Open Data Albania po hulumton mbi nivelet e akcizės sė kafes nė vend dhe rajon. Referuar legjislacionit shqiptar, akciza ėshtė njė taksė qė zbatohet mbi produktet e akcizės, tė prodhuara dhe tė importuara, qė hidhen pėr konsum nė territorin e Repu

Marrėdhėniet Tregtare tė Shqipėrisė me Vendet e Rajonit (anėtare tė CEFTA)

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi marrėdhėniet tregtare tė Shqipėrisė me vendet e rajonit (anėtare tė CEFTA). Raporti bazohet nė tė dhėnat e Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės (METE) dhe INSTAT.CEFTA – Ėshtė marrėveshja e

Niveli i Importit dhe Eksportit tė Vendeve tė Evropės Juglindore

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi nivelin e importit dhe eksportit tė mallrave nė vendet e Evropės Juglindore, bazuar nė tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė, Bankės Qėndrore tė Republikės sė Kosovės, dhe FMN pėr vitin 2010. Pėr tė bėrė t

Remitancat nė Shqipėri dhe Kosovė

Remitanca quhen transfertat neto pa kundėrshpėrblim nga jashtė vendit. Kėto lloj transfertash janė njė ndėr komponentėt e llogarisė korrente nė bilancin e pagesave.Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me nivelin e remitancave gjatė viteve

Ritmet e Rritjes sė Popullsisė nė Kosovė

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi rritjen e popullsisė nė Kosovė, bazuar nė tė dhėnat e Entit tė Statistikės sė Kosovės (ESK). Gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit, rezulton se numri i popullsisė sė Kosovės ka ndryshuar si mė poshtė:  

Treguesit Kryesorė Makroekonomikė nė Kosovė Gjatė Viteve

Produkti i Brendshem Bruto (PBB) ėshtė njė tregues i vlerės sė tregut tė tė gjitha tė mirave dhe shėrbimeve pėrfundimtare tė prodhuara nė njė ekonomi. PBB perfshin gjithė prodhimet e shėrbimet aktuale tė destinuara pėr treg si dhe ato tė prodhua

Kosova, njė shembull i mirė nė rajon pėr pėrfaqėsimin e femrave nė Parlamentin Kombėtar

Pėrqindja e vendeve nė parlamentin kombėtar tė mbajtura nga femrat ėshtė njė idikator i thjeshtė, i cili llogaritet si raport i numrit tė femrave deputete ndaj totalit tė deputetėve. Duke qenė se parlamentet mund tė jenė tė organizuara me njė ose d

Sistemi Bankar nė Kosovė

Sistemi bankar kosovar ėshtė njė sistem relativisht i ri, por qė pas vitit 1999, ka shfaqur njė zhvillim tė shpejtė. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi sistemin bankar nė Kosovė, bazuar nė tė dhėnat e Bankės Qėndrore tė Republikės sė Koso

Remitancat dhe Norma e Papunėsise nė Vendet Fqinje tė Zhvilluara

Remitanca quhen transfertat neto pa kundėrshpėrblim nga jashtė vendit. Kėto lloj transfertash janė njė ndėr komponentėt e llogarisė korrente nė bilancin e pagesave. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me nivelin e remitancave dhe normė

Papunėsia nė Shqipėri Krahasuar me Vendet e Rajonit

Shkalla e papunėsisė ėshtė raporti midis numrit tė tė papunėve te regjistruar dhe numrit tė popullsisė aktive (forcės sė punės). Forca e punės pėrbėn pjesėn e popullatės e cila ėshtė nė moshė pune  dhe ėshtė nė kėrkim tė vazhdueshėm pėr punė.

Tė Ardhurat Buxhetore tė Shqipėrisė Krahasuar me Vendet e Rajonit

Tė ardhurat buxhetore pėrfaqsojnė tė ardhurat e njė vendi nga taksat dhe tatimet pėr kryerjen e investimeve dhe shpenzimeve nga ana e institucioneve publike. Diferenca midis shpenzimeve buxhetore dhe tė ardhurave jep defiēitin buxhetor. Nė rastin

Shpenzimet Buxhetore tė Shqipėrisė Krahasuar me Vendet e Rajonit

Shpenzimet buxhetore pėrfaqsojnė investimet dhe shpenzimet e kryera nga ana e institucioneve publike duke pėrdorur mjetet e siguruara nga tė ardhurat buxhetore. Diferenca midis shpenzimeve buxhetore dhe tė ardhurave jep defiēitin buxhetor. Nė ras