Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Kriminalistike

Autor tė dėnuar pėr krime seksuale 2004-2012

Open Data Albania ka hulumtuar lidhur me vepra penale krime seksuale nė Republikėn e Shqipėrisė nė harkun kohor 2004-2012. Ky hulumtim ka pėr qėllim tė publikojė dhe analizojė tė dhėnat e Ministrisė sė Drejtėsisė mbi numrin e personave qė janė dėn

Autor tė dėnuar pėr krime kundėr drejtėsisė 2004-2012

Krime kundėr drejtėsisė janė ato vepra tė kundėrligjshme qė prekin veprimtarinė e rregullt tė gjykatės pėr realizimin e drejtėsisė, si dhe tė organeve qė ndihmojnė nė realizimin e saj. Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim lidhur me kėto kri

Tė dėnuar si autor tė krimeve kundėr jetės, Vrasje dhe Plagosje 2004-2012

Bazuar nė tė dhėna tė sistemit gjyqorė cdi vit nė Shqipėri regjistrohen mesatarisht 325 persona si autor tė krimeve kundėr jetės, vrasje plagoje apo kanosje tė rėnda. Open Data Albania hulumton se viti me mė shumė raste nė harkun kohorė 2004 – 201

Shkaqe tė vdekshmėrisė pėr fėmijėt 0 deri 5 vjeē

Open Data Albania, po hulumton mbi shkaqet e vdekjes sė fėmijėve nga 0 nė 5 vjeē. Sipas treguesve tė vdekshmėrisė pėr kėtė grupmoshė nė vitin 2012 rezulton se ndėrlikime tė muajit tė parė pas lindjes pėrbėjnė 47 % tė rasteve tė vdekshmėrisė sė fėm

Ēėshtje Penale pėr Vrasje nė Shqipėri. 1995 -2010

Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e ēėshtjeve tė regjistruara nga sistemi i drejtėsisė pėr krimin e vrasjes. Ky numėr bazohet tek tė dhėna mbi ēėshtje pėr tė cilat ka pasur denoncim dhe ka filluar njė procedim penal. Statistika e hulumtuar

Krimi kundėr pasurisė. Vjedhje 2008 – 2011

Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim dhe Qendra pėr Ēėshtje Europiane dhe tė Sigurisė, kanė hulumtuar mbi nivelin e krimeve kundėr pasurisė nė katėr vitet e fundit. Hulumtimi i bazuar nė tė dhėna tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Sh

Krime tė rėnda kundėr jetės. Vrasje 2008 - 2011

Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim dhe Qendra pėr Ēėshtje Europiane dhe tė Sigurisė kanė hulumtuar mbi nivelin e krimeve kundėr jetės nė katėr vitet e fundit. Hulumtimi i bazuar nė tė dhėna tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shteti

Aksidentet Rrugore nė Shqipėri

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi numrin e aksidenteve rrugore nė Shqipėri, si dhe numrin e tė dėmtuarve nga kėto aksidente, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT. Duke filluar nga viti 1995, numri i aksidenteve rrugore dhe tė dėmtuarve ka ndrys

Statistika mbi Korrupsionin sipas Procedimeve Penale te Gjyqėsorit ne RSh 2004-2009

Statistika mbi ēėshtje gjyqėsore dhe autorė tė dėnuar pėr vepra penale qė lidhen me korrupsion shpėrdorim dhe abuzim nė detyrė apo nė funksion publik. 1.1-Dinamika. Numri i ēėshtjeve dhe autorėve pėr kėtė grup veprash penale shėnon rritje tė v

Krime elektorale 9 vite mė parė

Krime elektorale

Kodi Penal aktual pėrmban tetė nene ku parashikohen vepra apo kundravajtje penale qė cenojnė proceset zgjedhore. Ndėrsa Kodi Zgjedhor nė dy nene tė tij pėrkufizon si veprime tė dėnueshme akte si votimi mė shumė se njė herė apo braktisja e detyrės

Pedofili. Vėllimi i krimeve dhe dinamika e fenomenit

Krimet seksuale dhe veprat penale kunder moralit dhe dinjitetit nuk jane nga grupi i veprave penale tė ndeshura shpesh, madje ne pėrpunimin statistokorė tė cėshtjeve penale tė proceduara ndėr vite ky grup krimesh pėrfason grupin e figurave tė vepr

Tė mitur autorė tė krimeve seksuale

Abuzues seksual nė moshė tė hershme Kur flitet pėr abuzues seksual nė moshė tė hershme kemi tė bėjmė me njė fenomen i cili shkon jashtė analizės sociale e kriminale. Hershmėria e veprimit seksual abuziv pėrkon me njė tipologji tė cilėn njė shoqėri

Ngjarja  sipas tė dhėnave tė Kėshillit tė Ministrave, njė Dokument i Integruar pėr rindėrtimin e Gėrdecit.

Ngjarja e ndodhur nė fshatin Gėrdec, tė Bashkisė sė Vorės, nė 15 mars 2008, ėshtė konsideruar nga Qeveria Shqiptare Aksident Teknologjik nė fabrikėn e cmontimit tė municioneve. Ky klasifikim u bazua nė nenin 170 dhe 174 tė Kushtetutės. Pėr parandal