Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Shendetesia

Shkaqe tė vdekshmėrisė pėr fėmijėt 0 deri 5 vjeē

Open Data Albania, po hulumton mbi shkaqet e vdekjes sė fėmijėve nga 0 nė 5 vjeē. Sipas treguesve tė vdekshmėrisė pėr kėtė grupmoshė nė vitin 2012 rezulton se ndėrlikime tė muajit tė parė pas lindjes pėrbėjnė 47 % tė rasteve tė vdekshmėrisė sė fėm

Vdekshmėria  pėr moshėn 0 deri 5 vjec nė Republikėn e Shqipėrisė dhe Rajon 1990 - 2012

Open Data Albania po hulumton mbi vdekshmėrinė e fėmijėve tė moshės 0 deri 5 vjeē. Treguesi i vdekshmėrisė sė fėmijėve 0 deri 5 vjeē pėrllogaritet si numri i fėmijėve qė vdesin nė kėtė moshė nė raport me ēdo njėmijė lindje fėmijėsh nė vend. Ky tre

Vdekshmėria e nėnave nė lindje 1993-2012

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi vdekshmėrinė mėmėsore nė Shqipėri . Shkalla e vdekshmėrisė mėmėsore ėshtė numri i grave qė vdesin gjatė shtatzėnisė dhe lindjes, kundrejt njėqind mijė lindjeve tė gjalla. Raporti bazohet nė tė dhėnat

Vdekshmėria e foshnjave nė lindje, Shqipėria dhe krahasimi me vende tė Rajonit

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna mbi Vdekshmėrinė Foshnjore nė Shqipėri. Tė dhėnat janė hulumtuar nė formė krahasimore sipas viteve e po kėshtu nė krahasim treguesi pėr Shqipėrinė dhe vende tė tjera tė Rajonit. Hulumtimi bazohet nė tė dhėn

Tė mitur, tė moshuar dhe gra me nevoja tė veēanta nė institucione tė kujdesit social 2006 - 2012

Open Data Albania ka hulumtuar nė lidhje me numrin e personave, rezident nė institucionet e pėrkujdesit shoqėror. Kėto institucione funksionojnė me qėllim pėrkujdesin pėr disa individ pjesėtarė tė grupeve sociale si tė moshuar, fėmijė apo gra nė m

Persona me Aftėsi tė Kufizuar PAK, numri dhe fondi i pagesės 2006-2012

Open Data Albania ka hulumtuar nė lidhje me personat qė pėrfitojnė pagesėn e aftėsisė sė kufizuar. Hulumtimi zbardh nė numėr personat e njėkohėsisht vlerėn ekonomike qė u jepet. Persona me aftėsi tė kufizuar konsiderohen persona qė u ėshtė kufizua

Inflacioni sipas grupeve kryesore tё tё mirave dhe sherbimeve

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me inflacionin mujor tė ndarė sipas grupeve kryesore tė tė mirave dhe shėrbimeve nė tregun shqiptar. Grupet kryesore tė kėtyre tė mirave dhe shėrbimeve janė: “Ushqime dhe pije joalkoolike”; “Pije alko

Vdekshmėria nga Sėmundje Tumorale 1993 – 2009

Vdekjet nga sėmundjet tumorale pėrbėjnė shtatėmbėdhjetė pėrqind tė rasteve nė mjekėsinė shqiptare. Nė nivelin vdekshmėrie pėr njėqindmijė banorė tumoret kanė shėnuar rritje vit pas viti. Rrija nė vlerė e kėtij treguesi dėshmon politikė shėndetėsor

Numri i vdekjeve pėr 100 mijė banorė sipas sėmundjes shkaktare 1993 – 2009

Numri i vdekjeve pėr 100 mijė banorė sipas sėmundshmėrisė, ėshtė njė tregues tepėr interesant dhe i rėndėsishėm. Ky tregues ndihmon pėr tė kuptuar jo vetėm sėmundjet qė paraqesin mė tepėr rrezikshmėri pėr popullsinė e njė vendi, por njėkohėsisht e

Lindjet me operacion (prerjet cesariane) nė  Shqipėri 2002-2009

Vitet e fundit gjithnjė e mė tepėr nė spitalet tona konstatohet rritje e numrit tė lindjeve me operacion kundrejt lindjeve normale. Lindjet me operacion rekomandohen nga mjeku obseter pėr shkaqe shėndetsore ose pėrzgjidhet ngė nėnat. Tendenca pėr

Fėmijėt nėn-peshė, grupmosha 0 deri 5 vjeē

Treguesi i mos-ushqimit matet si pėrqindja e fėmijėve nėn pesė vjeē tė cilėt kanė njė gjatėsi ose peshė 2 devijime standarte mė poshtė se mesatarja e popullatės botėrore tė kėsaj grupmoshe, duke ju referuar Organizatės Botėrore tė Shėndetit (OBSH)

Mbijetesa deri ne moshen 65 vjecare (2002-2010)

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi njė tregues tė cilėsuar si “mbijetesa deri nė moshėn 65 vjecare”. Mbijetesa deri nė moshėn 65 vjecare ėshtė njė vleresim mbi pėrqindjen e foshnjeve tė porsalindura qė do tė mbijetojnė deri nė moshėn

Rastet e aborteve pėr vitet 2000-2009

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim nė lidhje me numrin dhe shkaqet e aborteve nė Shqipėri. Tė dhėnat pėr kėtė tregues i pėrkasin tė gjitha mėnyrave tė ndėrprerjes sė shtatzanisė, duke pėrfshirė ato spontane (humbja pa deshirė e shtatzanisė) d