Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Punesimi

Ndėrmarrjet aktive nė Republikėn e Shqipėrisė qė janė nen pronėsi apo administrim tė njė individi femėr nė vitet 2005-2012

Open Data Albana ka kryer njė hulumtim lidhur me ndryshimin qė ka pėsuar raporti mashkull/femėr nė administrimin apo pasjen nen pronėsi tė njė ndėrmarrje aktive gjatė viteve 2005-2012. Nė kėtė rast bėhet fjalė pėr ēdo subjekt qė ushtron njė veprim

Pensionet familjare nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensioneve familjare pėr vitet 1998-2012. Pensione familjare janė pensionet qė pėrfitojnė personat qė humbasin bashkėshortėt dhe kanė fėmijė nė ngarkim, fėmijėt jetim etj. T

Pensionet e invaliditetit nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensionit tė invaliditetit pėr vitet 1998-2012. Pensioni i invaliditetit nė Republikėn e Shqipёrisё ёshtё njė e ardhur e pёrfitueshme nga ata p

Pensionet e pleqėrisė nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensionit tė pleqėrisė pėr vitet 1998-2012. Pensioni i pleqėrisė nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė njė e ardhur e pėrfitueshme nga ata persona qė kanė plotėsuar periudhėn e s

Pensione tė shtetit nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensioneve tė shtetit gjithsej, sipas llojit tė pėrfitimit dhe sipas ndarjes gjinore pėr vitet 1998-2012. Tė dhėnat mbi tė cilat bazohet ky hulumtim janė marrė nga databaza

Tė Ardhurat Tatimore sipas buxhetit tė konsoliduar pėrgjatė viteve 2004 - 2012

Tė ardhurat tatimore janė zėri kryesor nė sigurimin e tė ardhurave nė Buxhetin e Shtetit. Nė vijim jepen parashikimet lidhur me zėrat pėrbėrės tė tė ardhurave tatimore nė Buxhetin e Konsoliduar pėr vitet 2004-2012. Tė dhėnat pėr tė ardhurat tatimo

Treguesit e Punėsimit 2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me treguesit e punėsimit nė Shqipėri pėr vitin 2012. Tė dhėnat bazohen tek baza statistikore e Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta dhe vlerėsime tė koordinatorit kombėtar tė

Tė Punėsuarit sipas Aktivitetit Ekonomik (2011)

Open Data Albania po hulumton nė lidhje me tė punėsuarit sipas aktivitetit ekonomik. Tė dhėnat hulumtojnė mbi njė shtrirje kohore  11 vjeēare qė pėrfshin vitet 2000-2011. Hulumtimi bazohet nė tė dhėntė zyrtare nga Ministria e Punės, ēėshtjeve

Treguesit e Punėsimit 2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me treguesit e punėsimit nė Shqipėri pėr vitin 2012. Tė dhėnat bazohen tek baza statistikore e Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta dhe vlerėsime tė koordinatorit kombėtar tė

Ndėrmarrjet ekonomike sipas madhėsisė dhe qarqeve,2006 – 2011.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim nė lidhje me strukturėn e ndėrmarrjeve ekonomike sipas madhėsise sė tyre. Hulumtimi ėshtė bazuar tek tė dhėna tė Regjistrit Kombėtar tė Ndėrmarrjeve. Analiza hulumtuese vlerėson ecurinė nė gjashtė vite 2006

Numri i tė punėsuarve  nė sektorin buxhetor

Open Data Albania ka hulumtuar nė lidhje me numrin e tė punėsuarve nė institucionet buxhetore pėr vitet 2011 – 2013. Tė dhėnat janė marrė nga tabelat me parashikime buxhetore tė Ministrisė sė Financave. Institucionet Buxhetore janė  ministrit

Struktura e pagave tė financuara nga Buxheti i Shtetit

Shpenzimet pėr paga pėrbėjnė rreth 14%-15% tė shpenzimeve totale tė Buxhetit tė Konsoliduar, duke qėnė zėri i tretė mė i financuar , pas “Shpenzimeve pėr fonde speciale tė Sigurimeve Shoqėrore dhe Shėndetėsore” dhe “Shpenzimeve kapitale”. Fondi i

Shpenzimet totale pėr paga tė financuara nga Buxheti i Shtetit

Shpenzimet pėr paga ėshtė njė ndėr zėrat kryesor qė financohen nga Buxheti i Shtetit. Sė bashku me shpenzimet pėr sigurimet shoqėrore, ato pėrbėjnė koston e punės pėr mbajtjen dhe funksionimin e institucioneve qėndrore nė vend. ODA ka kryer njė hu