Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Arsimi

Akreditimi i programeve tė studimit tė Arsimit tė Lartė Universitar 2012

Agjencia Publike e Akreditimit tė Arsimit tė Lartė (AAAL) ėshtė pjesė e sistemit tė vlerėsimit tė jashtėm tė cilėsisė, efikasitetit dhe eficiencės sė Institucioneve tė Arsimit tė Lartė (IAL) nė vend. Nė bazė tė Rregullores sė Akreditimit, neni 10,

Inflacioni sipas grupeve kryesore tё tё mirave dhe sherbimeve

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me inflacionin mujor tė ndarė sipas grupeve kryesore tė tė mirave dhe shėrbimeve nė tregun shqiptar. Grupet kryesore tė kėtyre tė mirave dhe shėrbimeve janė: “Ushqime dhe pije joalkoolike”; “Pije alko

Nxėnės tė regjistruar nė arsimin nėntė vjeēar sipas gjinive 1991 – 2010

Tkurrja e popullsisė nė dy dekadat e fundit ka dhėnė rezultate tė ndjeshme edhe tek numri i nxėnėsve qė regjistrohen vit pas viti pėr tė ndjekur arsimin nėntėvjeēarė. Open Data Albania ku hulumtuar mbi numrin e nxėnėsve qė regjistrohen ēdo vit pėr

Shkolla dhe institucione tė arsimit  jo-publik parauniversitar sipas rretheve. Viti shkollor 2011-2012

Open Data Albania ka hulumtuar mbi totalin e shkollave dhe institucioneve jo-publike tė sistemit parauniversitar dhe shtrirjen e tyre nė rrethe. Sipas tė dhėnave zyrtare tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, nė 27 rrethe funksionojnė 580 shkolla

Shkolla Fetare nė Sistemin Arsimor Jo-Publik  Parauniversitar. Viti shkollor 2011-2012.

Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin dhe vendosjen gjeografike tė institucioneve arsimore fetare  jo-publike tė sistemit parauniversitar. Kėto institucione arsimore funksionojnė sipas miratimit me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave (VKM).

Institucione arsimore jo-publike parauniversitare qė funksionojnė nė Tiranė. Viti shkollor  2011-2012

Tirana, rrethi kryesor me qendėr kryeqytetin e vendit ka edhe numrin mė tė lartė tė shkollave dhe institucioneve tė edukimit jo-publik parauniversitar. Nė Tiranė funksionojnė 254 shkolla qė ėshtė dhe 43.79% e totalit tė institucioneve arsimore jo-

Institucione Arsimore Jo-Publike Sipas Formės sė Miratimit. Sistemi Parauniversitar 2011-2012

Nė Republikėn e Shqipėrisė insitutcionet arsimore jo-publike tė sistemit parauniversitar funksionojnė me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave nė formė VKM ose me urdhėr tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės. Gjithashtu njė pjesė e institucioneve kanė

Institucione Arsimore Jo-Publike sipas Cikleve dhe Drejtimit. Sistemi Parauniversitar 2011-2012.

Sipas tė dhėnave zyrtare tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės  totali i institucioneve arsimore jo-publike parauniversitare nė vend ėshtė 580. Kėto institucione janė tė cikleve tė ndryshme tė studimeve duke filluar nga kopshti, shkolla

Buxheti per funksionin Kultura dhe Argetimi per vitin 2012

Shperdarja e buxhetit per funksionin 'Kultura dhe Argetimi' per vitin 2012 grafikisht paraqitet: { "chartType":"ColumnChart", "chartName":"Chart 1", "dataSourceUrl":"https://docs.google.com/spreadsheet/tq?range=A4%3AB11&key=0Agylwmr5tEbV

Buxheti i Ministrise se Arsimit dhe Shkences per vitin 2012 sipas programeve

Shperdarja e buxhetit total te Ministrise se Arsimit dhe Shkences per vitin 2012 sipas programeve grafikisht paraqitet: { "chartType":"ColumnChart", "chartName":"Chart 1", "dataSourceUrl":"https://docs.google.com/spreadsheet/tq?range=A4%

Diploma tė Universiteteve tė Huaja tė njohura nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės

Diploma tė Universiteteve tė Huaja tė njohura nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės: {"chartType":"PieChart","chartName":"Chart 1","dataSourceUrl":"https://docs.google.com/spreadsheet/tq?range=A4%3AB7&key=0Agylwmr5tEbVdE9EUDREaGRLYzVoMko3X3ROZE9nYnc

Indikatorėt e kualifikimit tė pedagogėve dhe punėsueshmėrisė nė Renditjen e Universiteteve

Pėrtej kritikave lidhur me Sistemin e Renditjes sė universiteteve, pėrfundimet e kėtij procesi tėrheqin vėmendjen mbi disa cėshtje shumė interesante. E para, nėse merret nė shqyrtim treguesi i stafit pedagogjik, i cilėsuar si njė ndėr mė tė rėndės

Sistemi i Renditjes (ranking) sė universiteteve nė Shqipėri

Renditja ėshtė procesi i cili synon tė realizojė njė listim  tė universiteteve, programeve, departamenteve, shkollave, etj,  bazuar nė kombinimin e disa indikatorėve. Sistemi i Renditjes (SR) sė universiteteve nuk ėshtė shumė i vjetėr. A