Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 24 Gusht 2019

Ekonomia

Eksportet sipas destinacionit 2005-2013

Open Data ka realizuar njė hulumtim mbi destinacionet e eksporteve shqiptare pėrgjatė periudhės 2005-2013. Janė evidentuar 15 shtetet qė zėnė peshėn kryesore tė eksporteve shqiptare dhe ecuria ndėr vite. Megjithėse eksportet vijojnė tė dominohen n

Eksportet dhe Importet sipas grupmallrave 1993-2013

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi import-eksportet nga dhe prej Shqipėrisė pėrgjatė 20 viteve tė fundit. Eksportet kanė shėnuar njė rritje dinamike gjatė vitit 2013 duke arritur pikėn maksimale qė prej vitit 1993. Nė vitin 2013, eksp

Bilanci Tregtar  1993-2013

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat mbi Bilancin Tregtar tė Shqipėrisė deri nė vitin 2013. Bilanci Tregtar mat diferencėn midis vlerės sė eksporteve dhe importeve pėr njė ekonomi. Eksportet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave, shėrbimeve

Borxhi Publik ne Republiken e Shqiperise 2013 - 2014

Tė nderuar miq, Open Data Albania ka publikuar sėfundmi njė grup artikujsh mbi strukturėn dhe efektet e Borxhit Publik sipas ecurisė nė vitin e fundit 2013, dhe parashikimeve pėr 2014-ėn. Konkretisht edhe nė kėtė fillim viti janė sjellė tė p

Borxhi pėr frymė nė vitet 2010-2014

Borxhi publik pėr frymė llogaritet si raport i stokut total tė borxhit ende tė pashlyer nė njė vit tė caktuar me popullsinė e regjistruar pėr atė vit. Nė terma tė thjeshtė, ai shpreh mesatarisht “sa borxh publik mbart” secili prej nesh apo “sa i t

Kostoja e borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2014

Kostoja e borxhit pėr frymė llogaritet si raport i interesave qė do tė paguhen nga Buxheti i Shtetit pėr huanė ende tė pashlyer me popullsinė nė njė vit tė caktuar. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim ecurinė e kėtij treguesi pėr vitet 2010-201

Borxhit publik i brendshėm dhe i jashtėm 2003 - 2013

Open Data Albania, ka pėrditėsuar tė dhėna lidhur me strukturėn e stokut tė borxhit tė shtetit shqiptar  gjatė viteve  2003 - 2013. Tė dhėnat janė kumulative, pra stoku i borxhit tė njė viti pėrfshin totalin e borxhit tė emetuar deri nė

Borxhi Publik sipas afatit tė maturimit 2003 -2013

Stoku i borxhit tė njė vendi ėshtė totali i borxhit publik tė emetuar brenda dhe jashtė vendit dhe qė ende nuk ėshtė shlyer. Borxhi publik mund tė shlyhet brenda njė viti si borxh afatshkurtėr, ose pas mė shumė se njė viti duke u konsideruar borxh

Tatimi mbi tė Ardhurat Personale, TAP nė Shqipėri dhe Rajon 2013 / 2014

Open Data Albania po hulumton nė lidhje me norma tė tatimit mbi tė ardhurat personale nga pagat, nė vendet e Ballkanit. Vende si Bosnja, Mali Zi, Maqedonia pėrdorin tatimin e sheshtė mbi tė ardhurat personale dhe mbi tė ardhurat nga paga. Njė traj

Sektori Publik kundrejt Sektorit Privat, pesha nė punėsim dhe tė ardhura nga punėsimi 2009 - 2013

Open Data Albana po hulumton mbi peshėn qė kanė sektorėt publik dhe privat nė punėsim sikurse nė tė ardhura nga puna qė sektorė pėrkatės gjenerojnė, periudha 2009 – 2013. Mesatarja vjetore e tė punėsuarve nė total pėr tė dy sektorėt ėshtė 932 815

Shpenzimet plan dhe fakt pėr vitin 2012

Shpenzimet e buxhetit faktik pėrgjatė vitit 2012 qenė 5.2 pėr qind ose 20.7 miliardė lekė mė tė ulėta se sa plani. Shpenzimet totale faktike qenė 376.3 miliardė lekė ndėrsa plani fillestar i vitit qe 396.9 miliardė lekė.  Shkurtimet i pėrkasi

Eksporti dhe importi i naftės nė vend 2005 - 2013

Open Data ka kryer njė hulumtim mbi eksport-importet shqiptare tė naftės. Shqipėria vlerėsohet tė ketė rezerva relativisht tė larta qė arrijnė deri nė 400 milionė ton naftė. Sipas burimeve zyrtare tė Autoritetit Kombėtar tė Burimeve Natyrore, rret

Tatimi mbi tė Ardhurat Personale sipas burimit  2009-2012

Open Data Albania ka hulumtuar nė lidhje me ecurinė e vlerave tė mbledhura nga (TAP) sipas burimit tė tė ardhurave. Kėshtu nėnndarjet janė bėrė pėr  tė ardhura nga paga tė sektorit publik;  paga tė sektorit privat, interesa bankare, divi