Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Ekonomia

Tė ardhura,shpenzime dhe financimi nga buxheti pėr Sigurimet Shėndetėsore 1995-2013

Open Data Albania po hulumton mbi vlera pėr tė ardhura dhe shpenzime tė skenės sė sigurimeve shėndetėsore si dhe mbulimin nga buxheti i shtetit. Skema e kontributeve pėr sigurimet shėndetėsore administrohet nga Instituti i Sigurimeve tė Kujdesit S

Tė ardhura, shpenzime dhe financimi nga buxheti pėr Sigurimet Shoqėrore 1993-2013

Open Data Albania po hulumton mbi tė ardhurat dhe shpenzimet pėr skemėn e sigurimeve  shoqėrore si dhe diferencėn qė mbulohet nga buxheti i shtetit.  Skema e kontributeve administrohet nga Instituti i Sigurimeve Shoqėrore (ISSH) dhe ka p

Kosto vjetore pėr tė burgosur nė Republikėn e Shqipėrisė 2013

Open Data Albania po hulumton lidhur me koston vjetore qė shpenzon Buxheti i Shtetit pėr tė mbajtur nė burgje persona tė paraburgosur ose tė burgosur pėr vuajtje dėnimi. Pėr tė bėrė kėtė analizė ėshtė marrė vlera e shpenzimeve buxhetore pėr tė gji

Buxheti Faktik pėr Shėrbimin Spitalor  2012-2013

Open Data Albania po hulumton lidhur me buxhetin faktik tė shpenzuar pėr shėrbimin spitalor nė harkun kohor 2012-2013. Ky buxhet ka tė bėjė me shpenzime pėr investime, paga, kosto medikamentesh, shėrbime, mirėmbajtje, rimbursim ilaēesh, etj. Ky ar

Inflacioni pėr muajt e vitit 2013

Open Data Albania ka hulumtuar mbi inflacionin e vitit 2013, pėr periudhėn janar  2013- janar 2014.  Inflacioni ėshtė  tregues i ndryshimit tė nivelit tė pėrgjithshėm tė ēmimeve nė njė ekonomi. Ai matet si ndryshimi i Indeksit tė Ēm

Ecuria e inflacionit 1988 - 2013

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat mbi ecurinė e inflacionit nė Shqipėri pėr njė periudhė 25-vjeēare, nga 1988-2013.  Inflacioni ėshtė njė tregues i ndryshimi tė nivelit tė pėrgjithshėm tė ēmimeve nė njė ekonomi. Inflacioni matet si n

Importet drejt Shqipėrisė sipas vendeve tė origjinės 2013

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi importet nė Shqipėri sipas vendeve tė origjinės pėrgjatė periudhės 2005-2013. Importet nė total shėnuan njė rėnie prej 3% me bazė vjetore nė vitin 2013, pėr tė arritur nė 512 miliardė lekė, duke refl

Performanca e Eurobondit Shqiptar Janar 2014

Republika e Shqipėrisė emetoi Eurobond-in e saj tė parė nė tregjet ndėrkombetare financiare nė 4 Nėntor 2010. Eurobond-i ėshtė njė obligacion, pra njė titull financiar me afat maturimi mė shumė se nje vit i emetuar dhe tregtuar nė tregjet ndėrkomb

Shpenzime buxhetore pėr shėrbime tė telefonisė mobile 2012-2013

Open Data Albania po hulumton lidhur me shpenzimet buxhetore pėr shėrbime tė telefonisė mobile nė vitet 2012 dhe 2013. Shpenzimet Buxhetore pėr shėrbime telefonike janė pagesa tė pakthyeshme qė kryen Qeveria dhe tė tjera Institucione Buxhetore, pė

Minerali i Kromit tregues tė volumit tregtar 2005 – 2013

Open Data Albania ka hulumtuar mbi nxjerrjen dhe volumin tregtar tė mineralit tė kromit gjatė 2005-2013. Nė vitet 1970-1990 Shqipėria ka qenė prodhuesi i parė i kromit nė Evropė dhe renditej e dyta ne botė nė eksportin dhe prodhim. Aktualisht eksp

Bilanci Tregtar me vende tė  Rajonit gjatė 2005-2013

Shqipėria vijon tė ruajė njė bilanc negativ tregtar edhe me vendet e Rajonit. Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi eksportet  dhe importet drejt dhe nga Rajoni, sipas shteteve duke evidentuar bilancin tregtar tė Shqipėrisė me kėto

Subjekte me detyrime tatimore t? papaguara nė afat, janar 2014

Open Data Albania po hulumton lidhur me subjektet qė nė Janar 2014, rezultojnė me detyrime tatimore tė papaguara nė afat. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Tatimeve. Bazuar nė legjislacionin tatimor, tė gjithė tatimp

Akciza pėr cigaret dhe duhanin, RSh dhe Vende Europiane 2014

Open Data Albania po hulumton mbi nivelet e akcizės sė cigareve nė vend dhe rajon. Referuar legjislacionit shqiptar, akciza ėshtė njė taksė qė zbatohet mbi produktet e akcizės, tė prodhuara dhe tė importuara, qė hidhen pėr konsum nė territorin e R