Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Ekonomia

Tė ardhura tė Buxhetit tė Shtetit sipas strukturės 2000 - 2013

Open Data Albania po hulumton mbi tė ardhurat e buxhetit tė shtetit dhe strukturėn e tyre. Tė ardhurat totale tė Buxhetit tė Konsoliduar tė Shtetit pėrfshijnė tė gjitha tė ardhurat nga burimet e ndryshme tatimore, jotatimore dhe ndihmat e dhėna ng

Tė Ardhura Buxhetore sipas Institucionit qė bėn mbledhjen Tatime apo Dogana

Open Data Albania po hulumton mbi tė ardhurat nga tatimet dhe doganat dhe raportin e mbledhjes sė tyre nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve dhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave. Tė dhėnat i pėrkasin viteve 2009-2013. Tė ardhurat nga tatimet

Banka e Shqipėrisė, Performanca sipas Fitimit 1993 - 2013

Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e fitimit tė transferuar nga Banka e Shqipėrisė nė buxhetin e shtetit nga viti 1993 deri nė vitin 2013. Banka e Shqipėrisė ėshtė banka qendrore e vendit tonė dhe vepron nė bazė tė dispozitave tė ligjit nr.

Shpenzime buxhetore pėr shėrbime tė telefonisė fikse  dhe internetit 2012-2013

Open Data Albania po hulumton lidhur me shpenzimet buxhetore pėr shėrbime tė telefonisė fikse dhe internetit nė vitet 2012 dhe 2013.  Shpenzimet telefonike buxhetore nuk bėhen me prokurime publike, nėpėrmjet tenderimit elektronik. Shpenzime p

Ecuria e normave tė interesit nė sistemin bankar  2013

Open Data Albania ka hulumtuar mbi ecurinė e normave tė interesit tė kredive dhe depozitave nė sistemin bankar vendas gjatė 2004-2013. Sipas tė dhėnave nga Banka e Shqipėrisė norma mesatare e kredisė mujore nė lekė zbriti nė 8.9% nė muajn dhjetor

Pagat Minimale nė Shqipėri , Rajon dhe Europė

Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e pagės minimale nė vend, Ballkan dhe Europė. Paga minimale ėshtė paga mė e ulėt qė ėshtė e detyrueshme tė zbatohet nga ēdo punėdhėnės, vendas ose i huaj. Paga minimale pėrcaktohet me Vendim tė Kėshillit t

Tregu i Punės nė Sistemin Bankar 2009 – 2013

Open Data Albania po hulumton mbi tregun e punės, konkretisht numrin e personave tė punėsuar nė banka tė nivelit tė dytė nė vitet 2009 – 2013. Analiza synon tė vlerėsoj ritmin e rritjes apo tkurrjes sė tregut tė punės nė kėtė sektor. Konkretisht n

Fitimi i Bankave tė Nivelit tė dytė 2008-2013

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi ecurinė e fitimeve tė bankave qė operojnė nė Shqipėri. Raporti ėshtė detajuar mbi tė dhėnat e Shoqatės Shqiptare tė Bankave, qė mbledh tė dhėna nė bazė tė raportimeve tė vetė bankave, mbi fitimet, de

Kreditė dhe depozitat sipas monedhės gjatė 2002-2013

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat mbi kreditimin e ekonomisė dhe depozitat bankare gjatė periudhės 2002-2013. Nė fund tė muajit dhjetor 2013 kredia pėr ekonominė arriti nė 547.9 miliardė lekė duke regjistruar edhe rėnien e parė tė huas ba

 Raporti kredi-depozita nė Banka tė Nivelit tė Dytė 2013

Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi peshėn dhe mbulimin e kredive me depozita nė banka tė nivelit tė dytė gjatė 2013.  Nė fund tė kėtij viti totali i depozitave ishte rreth 933 miliardė me njė rėnie prej 6% kundrejt vitit te kalua

Fitimi i Sistemit Bankar  2003-2013

Open Data Albania ka hulumtuar me tė dhėnat mbi fitimin e sistemit bankar shqiptar gjatė -2013. Sipas tė dhėnave nga Banka e Shqipėrisė, sistemi bankar ka mbyllur njė vit pozitiv pėr sa i pėrket fitimeve tė akumuluara nga aktiviteti i tij. Megjith

Kredia pėr biznesin sipas sektorėve 2007-2013

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat mbi ecurinė e kredisė pėr bizneset sipas aktivitetit ekonomik. Nė fund tė vitit 2013, huaja nė total arriti nė 547 miliardė lekė, duke shėnuar njė rėnie prej prej 6.8 miliardė lekė, apo 1.22%. Ndėrkohė kr

Kursi i Kėmbimit Valutor 2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me kursin e kėmbimit valutor nė muajt e vitit 2013. Hulumtimi bazohet nė tė dhėna zyrtare tė Bankės sė Shqipėrisė. Fiksi ėshtė kursi zyrtar i kėmbimit i disa prej monedhave tė huaja kundrejt lekut, qė