Ndryshimi i fundit: E Premte, 07 Dhjetor 2018

Ekonomia

Tregues mbi importin e grurit sipas origjinės  2001-2013

Open Data Albania po hulumton mbi tregues tė importit tė grurit dhe pėrzierje grurė-thekėr (meslin) nė vitet 2001-2013. Ndėr vite importi i grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr ka pėsuar ulje dhe ngritje tė vazhdueshme, si nė sasi ashtu edhe nė vler

Tregues tė eksportit tė Bakrit Shqiptar sipas Qendrės Ndėrkombėtare tė Tregtisė 2001 - 2013

Open Data Albania po hulumton mbi ēmimin nė eksport tė bakrit dhe produkteve tė tij. Produktet kryesore tė bakrit qė eksportohen janė kategorizuar nė nėntėmbėdhjetė grupe sipas Qendrės Ndėrkombėtare tė Tregtisė (International Trade Center), njė ag

Transaksione financiare tė dyshuara si Pastrimi i Parash 2013

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat pėr vitin 2013, lidhur me raste tė raportimit dhe kontrollit tė transaksioneve nė cilėsinė e tė dyshuara pėr burim jo tė pastėr financiar. Gjatė kėtij viti  34% e rasteve tė dyshimta pėr pastrim para

Ndėrmarrje ekonomike sipas madhėsisė dhe sektorėve Kosovė 2009-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me ndėrmarrjet ekonomike qė funksionojnė nė Kosovė sipas madhėsisė dhe aktivitetit ekonomik qė ushtrojnė. Ndėrmarrja si term ekonomik pėrfshin ēdo subjekt qė ushtron njė veprimtari ekonomike. Tė dhėna

Ndėrmarrjet  nė pronėsi tė biznesmenėve mė shtetėsi tė huaj  2010-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me ndėrmarrjet ekonomike qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė sipas origjinės gjeografike tė pronėsisė sė tyre. Ky hulumtim bazohet nė tė dhėnat e Regjistrit Kombėtar tė Ndėrmarrjeve. Ndėrmarrja

Aktiviteti Ekonomik sipas Sektoreve 2005-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me ndėrmarrjet ekonomike qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė sipas aktivitetit ekonomik qė ushtrojnė. Ndėrmarrja si term ekonomik pėrfshin ēdo subjekt qė ushtron njė veprimtari ekonomike, qofsh

Banka Qendrore - Rezerva ari dhe metale tė ēmuara 2007-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me rezervat e arit dhe metaleve tė ēmuara nė Republikėn e Shqipėrisė nė harkun kohor 2007-2013. Rezervat e arit dhe metaleve tė tjera tė ēmuara pėrfshijnė gjendjet e arit jomonetar, platinit dhe tė ar

Subjekte / Ndėrmarrjet aktive sipas formės ligjore tė funksionimit 2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me ndėrmarrjet ekonomike qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė sipas formės ligjore. Ky hulumtim bazohet nė tė dhėnat e Regjistrit Kombėtar tė Ndėrmarrjeve, regjistėr  qė pėrpilohet nė tė dh

Kontribues nė Skemėn e Sigurimeve Shoqėrore sipas Kategorive 2006 – 2013

Open Data Albania po hulumton mbi numrin e kontribuesve nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 2006-2013. Skema e sigurimeve shoqėrore ėshtė e detyruar pėr tė gjithė individėt e punėsuar, por pjesė e saj mund tė bėhen dhe individė tė tjerė nėpė

Raporti Investime tė Huaja Direkte (IHD) dhe Remitanca nė Kosovė e Shqipėri 2008-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Investimet e Huaja Direkte nė Kosovė dhe Shqipėri dhe raportin apo peshėn qė zė vlera e Remitancave tek Investimet e Huaja Direkte. Tė dy kėta indikatorė janė flukse hyrėse tė bilancit tė pagesave

Deficiti Tregtar Republika e Kosovės dhe Shqipėria, Eksportet dhe Importet sipas shteteve 2005-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Eksportet dhe Importet sipas shteteve si dhe Bilancin Tregtar nė vitet 2005-2013 nė Republikėn e Kosovės. Bilanci Tregtar mat diferencėn midis vlerės sė eksporteve dhe importeve pėr njė ekonomi. Ek

Kreditė sipas aktivitetit ekonomik nė Republikėn e Kosovės 2007-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Kreditė e Korporatave tė tjera Depozituese KTD nė Republikėn e Kosovės nė vitet 2007-2013.  Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nga Banka Qendrore e Kosovės. Nė vitin 2013 kreditė nė total pėr bi

Subjekte tė licencuara nga Banka Qendrore e Kosovės 2010-2013

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e subjekteve financiare qė janė licencuar nga Banka Qendrore e Kosovės nė vitet 2010-2013. Subjektet financiare qė licencohen nga kjo bankė janė Bankat Komerciale, Fondet Pensionale, Kompani