Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Drejtesia

Drejtues tė Prokurorive nė Rrethe, tė ardhura tė deklaruara nė njė vit sipas burimit tė krijimit 2015

Open Data Albania ka renditur Drejtuesit e Prokurorive nė Rrethe sipas vlerave pėr tė ardhura tė deklaruara pėr vitin 2015. Drejtuesit e Prokurorive nė Republikėn e Shqipėrisė janė subjekt i deklarimit dhe kontrollit publik tė pasurive dhe konflik

Procedime Penale Gjyqėsore pėr Vrasje, Kanosje dhe Nxitje pėr Gjakmarrje 2005-2015

Open Data Albania po hulumton  mbi vėllimin, trendin dhe dinamikėn e kriminalitetit qė lidhet me vepra penale qė pėrkojnė me fenomenin e Gjakmarrjes. Konkretisht analiza ėshtė bazuar tek tė dhėna tė njė dekade 2005-2015 mbi procedime gjyqėsor

Procedime Penale dhe Autor tė Dėnuar pėr Vetėgjyqėsi, 2005-2015

Open Data Albania po hulumton  mbi vėllimin, trendin dhe dinamikėn e procedimeve gjyqėsore pėr veprėn penale tė Vetėgjyqėsisė neni 277. Analiza ėshtė realizuar pėr periudhėn kohore 2005 – 2015. Neni 277 i kodit penal. Vetėgjyqėsi pėrkon me ve

Anėtarė tė Gjykatės sė Lartė, tė ardhura tė deklaruara nė njė vit sipas burimit tė krijimit 2015

Open Data Albania ka renditur Gjyqtarėt  e Gjykatės sė Lartė sipas vlerave pėr tė ardhura tė deklaruara pėr vitin 2015. Gjyqtarėt nė Republikėn e Shqipėrisė janė subjekt i deklarimit dhe kontrollit publik tė pasurive dhe konfliktit tė interes

Tė dėnuara femra nga Gjykatat Shqiptare 2014 dhe 2015

Open Data Albania po hulumton mbi trendin e kriminalitetit tė femrave nė Shqipėri nė vitet 2014 dhe 2015 bazuar nė tė dhėna tė Vjetarėve Statistikorė tė Ministrisė sė Drejtėsisė. Tė dhėnat detajohen nė numėr grash dhe vajzash tė dėnuara sipas vepr

Tregues statistikor pėr Organizata Jofitimprurėse 2005-2013

Open Data Albania po hulumton lidhur me Organizatat Jofitimprurėse dhe Ndėrkombėtare qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė 2005-2013. Organizata Jofitimprurėse OJF, sipas Ligjit Nr.8788, Datė 7.5.2001 ėshtė njė person juridik shoqatė, fondaci

Buxheti Faktik i Sistemit Gjyqėsor nė RSH 2012-2013

Open Data Albania po hulumton lidhur me Buxhetin Faktik tė shpenzuar pėr Institucionet qė rregullojnė apo janė pjesė e Sistemit Gjyqėsor  nė Republikėn e Shqipėrisė. Sistemi gjyqėsor nė ushtrohet nga Gjykatat e Shkallės sė Parė, Gjykatat e Ape

Korrupsioni dhe Shpėrdorimi Publik, Autorė tė Dėnuar nė RSh 2004-2012

Open Data Albania po hulumton mbi numrin e autorėve tė dėnuar pėr vepra penale korruptive nė vitet 2004 – 2012. Grupi i figurave tė veprave penale qė lidhen me korrupsionin ėshtė pėrzgjedhur nga ekipi i analizės pranė ODA, pasi nė ligjin tonė pena

Autorė tė dėnuar si shkaktarė dhe nxitės tė vetėvrasjeve, 2004 - 2012

Open Data Albania po hulumton mbi numrin e personave tė proceduar si autorė tė nxitjes sė vetėvrasjes. Ky hulumtim bazohet te raste tė proceduara dhe autorė tė dėnuar nga gjykatat sipas nenit 99 tė Kodit Penal “Shkaktimi i vetėvrasjes”. Ligji pena

Procedime Gjyqėsore pėr raste tė Mjekimit tė Pakujdesshėm 2004-2012

Open Data Albania po hulumton mbi tregues statistikorė qė referojnė raste tė procedimeve gjyqėsore pėr Mjekim tė Pakujdesshėm. Kjo vepėr penale ėshtė parashikuar si e tillė nė Ligjin Tonė Penal. Veprimi parashikohet me nenin 96 duke cilėsuar si Mje

Raportimi i transaksioneve tё dyshimta sipas subjekteve raportuese nё Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Parandalimit tė Pastrimit tė Parasė nė vitet 2006-2012.

Nė Republikėn e Shqipėrisė disa subjekte publike dhe private kanė detyrim tė raportojnė pranė Drejtorisė sė Parandalimit tė Pastrimit tė Parave nė rast se gjatė punės sė tyre konstatohen aktivitete apo transaksione tė dyshimta pėr burimin e tyre f

Raste tė aktivitetit financiar tė dyshuar si Pastrim Parash 2010-2012

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me tipologjitė kryesore tė pėrdorura pėr pastrim parash nė Republikėn e Shqipёrisё gjatė viteve tė fundit. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nė databazёn e Drejtorisė sė Pėrgjithshme

Subjekte tė inspektuara nga Sektori i Parandalimit tė Pastrimit tė Parasė 2005 - 2012

Inspektimi i subjekteve publike dhe private nė kontekstin e parandalimit tė pastrimit tė parave, ėshtė njė proces i rėndėsishėm qė siguron qė ekonomia e njė vendi tė mos ndėrtohet me asete qė vinė nga para tė krimit, kontrabandės, organizmave tė t