Ndryshimi i fundit: E Martė, 22 Maj 2018

Tė ardhurat nga tatimet dhe doganat 2000-2011

7 vite mė parė
share()?>

Tė ardhurat nga tatimet dhe doganat janė tė ardhura qė vilen nga tė gjitha llojet e taksave dhe tatimeve qė zbatohen nga Qeveria Qėndrore. Nė to pėrfshihen 6 kategori kryesore: Tatimi mbi Vlerėn e Shtuar, Tatimi mbi Fitimin, Akciza, Tatimi mbi tė Ardhurat Personale, Taksat Doganore dhe Taksat Nacionale e tė tjera.

Tė ardhurat nga tatimet dhe doganat pėrbėjnė zėrin kryesor nė sigurimin e tė ardhurave nė Buxhetin e Shtetit. Ndėr vite vihet re njė performancė gjithmonė e mė e lartė e kėtyre tė ardhurave, gjė qė pėrgjithėsisht reflekton pėrmirėsimin e menaxhimit tė financave publike, tė sistemit tė mbledhjes sė tė ardhurave dhe klimės sė biznesit. Nė vitet 2000-2005 ka pasur njė rritje mesatare 11% nė vit, ndėrkohė qė rritja mė e lartė ėshtė shėnuar nė vitet 2006-2007-2008 pėrkatėsisht me 14% nė dy vitet e para dhe 16% nė vitin e fundit. Pas vitit 2009 fillojnė tė shfaqen shenjat e para tė ndikimit tė krizės globale, me njė rritje vetėm 2% ndėrsa nė vitin 2010, me 7%.

Duhet theksuar se nė ndryshimin e secilit zė pėrbėrės tė tė ardhurave doganore dhe tatimore, si nė vlerė absolute ashtu edhe nė atė relative nga viti nė vit kanė ndikuar ndjeshmėrisht edhe politikat fiskale qė janė zbatuar nėpėr periudhat pėrkatėse. Gjithsesi, siguruesi kryesor i tė ardhurave tatimore vazhdon tė jetė Tatimi mbi Vlerėn e Shtuar (TVSH) me rreth 50%, Akciza nė vend tė dytė, ndėrkohė qė Tatimi i tė Ardhurave Personale (TAP) dhe Tatimi mbi Fitimin kanė shkėmbyer vendet me njėra-tjetrėn pėrgjatė viteve. Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :
      Kontribues: Blerta Zilja