Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Vdekshmėria sipas llojit tė traumės shkaktare

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tė dhėna qė kanė tė bėjnė me numrin e individėve tė cilėt kanė humbur jetėn prej traumave tė ndryshme. Analiza bazohet nė tė dhėnat e Bankės Botėrore dhe Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė publikuar pėr vitin 2008. Vdekshmėria nga njė traumė e caktuar ėshtė numri I personave qė kanė humbur jetėn nga kjo sėmundje nė raport me 100 mijė banorė.

Nė vitin 2008 niveli i vdekshmėrisė nga sėmundjet nė total ėshtė 693.9 pėr 100 mijė banorė, ndėrkohė nga dėmtimet kanė humbur jetėn 7% e tyre. Lėndimet e paqėllimshme pėrbėjnė 76% tė totalit tė traumave prej tė cilave individėt kanė humbur jetėn, pjesa tjetėr janė lėndime tė qėllimshme si vetėlėndime apo dhunė nga tė tretėt.


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe analiza: ODA

Krahasuar me nivelin prej 72.9 te vdekur mesatarisht nė nivel botėror pėr 100,000 banorė duket se tė gjitha vendet e rajonit tė marra nė shqyrtim kanė njė vdekshmėri mė tė ulėt pėr kėtė kategori sėmundjesh. Sllovakia e Sllovenia tė cilat kryesojnė klasifikimin qėndrojnė nė nivele thuajse tė njėjta, rreth 50 persona tė vdekur pėr 100,000 banorė. Kėto dy vende pasohen nga Shqipėria e Bullgaria me pėrkatėsisht 46.4 dhe 41.5 tė vdekur pėr 100 mijė banorė. Vendet e tjera si Greqia, Italia, Mali I Zi e Serbia qėndrojnė nė nivele nėn 40 tė vdekur pėr 100,000 banorė.


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe analiza: ODA

Njė klasifikim interesant ėshtė dhe klasifikimi i dėmtimeve nė lloje mė tė detajuara. Peshėn kryesore si shkaktare e vdekshmėrisė tek njerėzit e mbartin aksidentet rrugore me 20% ndaj totalit. Njė pjesė tė konsiderueshme e pėrbėn gjithashtu vdekshmėria prej vetėlėndimeve me 13% tė totalit. Dhuna e ushtruar pėrbėn 10% tė totalit tė personave qė kanė humbur jetėn prej lėndimeve. Nga ana tjetėr helmimet, mbytjet, rėniet apo zjarri pėrbėjnė pėrkatėsisht 9%, 6%, 4% dhe 1% tė totalit tė dėmtimeve shkaktare tė humbjes sė jetės sė individėve.


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe analiza: ODA

Parė kjo nė kėndvėshtrimin gjinor vėmė re se gjinia mashkullore mbizotėron nė numrin e personave qė kanė humbur jetėn prej dėmtimeve. Pėrjashtim bėjnė vetėm rastet kur kėto persona kanė humbur jetėn prej zjarreve. Meshkujt gjatė vitin 2008 janė lėnduar me pasojė humbjen e jetės 2.22 herė mė shumė se femrat. Aksidentet rrugore kanė shkaktuar humbjen e jetės sė personave tė gjinisė mashkullore 2.86 herė mė shumė se asaj femėrore. Njė fenomen interesant ėshtė fakti se nga aksidentet qė kanė humbur jetėn 7.7 meshkuj pėr 100,000 banorė, pra 4.15 herė mė shumė se femrat.


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe analiza: ODA


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci