Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kostoja e borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2014

7 vite mė parė
share()?>
Kostoja e borxhit pėr frymė llogaritet si raport i interesave qė do tė paguhen nga Buxheti i Shtetit pėr huanė ende tė pashlyer me popullsinė nė njė vit tė caktuar. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim ecurinė e kėtij treguesi pėr vitet 2010-2014.
Burimi: Ministria e Financave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tė dhėnat pėr koston e borxhit pėr vitet 2010-2012 i referohen raportimeve faktike nė “Treguesit fiskal sipas buxhetit tė konsoliduar” tė publikuar nga Ministria e Financave, ndėrsa tė dhėnat pėr vitin 2013 dhe 2014 i referohen pėrkatėsisht Buxhetit tė Rishikuar dhe Buxhetit Fillestar.

Pėr tre vitet e para tė analizės, 2010-2012, vihet re se kostoja e borxhit pėr frymė ka pėsuar luhatje tė vogla, duke lėvizur nga 14 494 lekė nė vitin 2010, nė 14 738 lekė apo 1.68% mė shumė nė 2012-n. Viti 2013 shėnon njė kthesė tė rėndėsishme pėr kėtė tregues, duke u rritur me 1 333 lekė krahasuar me vitin 2012, apo 16 071 lekė pėr cdo shqiptar rezident.

Nė vitin 2014, kjo vlerė pritet tė rritet akoma mė shumė, pėr tė arritur nė 16 645 lekė pėr frymė. Sipas kėtyre pėrllogaritjeve, njė familje mesatare me katėr persona  “duhet tė kontribuojė” me 66 580 lekė nė vit nė Buxhetin e Shtetit pėr tė shlyer interesat e borxhit tė marrė. Megjithatė, rritja e kostos sė borxhit nė vitin 2014 ėshtė mė e vogėl se sa nė 2013-n. Nė vitin 2013, kosto e borxhit pėr frymė u rrit me 9.05% krahasuar me vitin 2012, ndėrkohė qė pėr vitin 2014, rritja pritet tė jetė me 3.57%.

Duhet theksuar se rritja e indikatorit nga viti nė vit ėshtė shkaktuar kryesisht nga rritja e shumės sė interesave qė pėrballohen nga Buxheti dhe njė pjesė fare e vogėl shpjegohet nga tkurrja e popullsisė sė raportuar nga INSTAT. Grafiku nė vijim e bėn kėtė lidhje mė tė qartė.


Burimi: Ministria e Financave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.