Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Borxhi Publik sipas afatit tė maturimit 2003 -2013

6 vite mė parė
share()?>
Stoku i borxhit tė njė vendi ėshtė totali i borxhit publik tė emetuar brenda dhe jashtė vendit dhe qė ende nuk ėshtė shlyer. Borxhi publik mund tė shlyhet brenda njė viti si borxh afatshkurtėr, ose pas mė shumė se njė viti duke u konsideruar borxh afatgjatė. Open Data Albania, ka kryer pėrditėsimin e tė dhėnave mbi strukturėn e stokut tė borxhit tė shtetit shqiptar sipas maturimit.

Tė dhėnat janė kumulative, pra stoku i borxhit tė njė viti pėrfshin totalin e borxhit tė emetuar deri nė atė vit. Borxhi afatshkurtėr pėrbėhet nga bonot e thesarit, ndėrsa borxhi afatgjatė konsiston nė pjesėn mė tė madhe nga obligacione 2 dhe 5-vjeēare. Nė 2007 u emetuan pėr herė tė parė edhe obligacionet 7-vjeēare.

Stoku i borxhit publik nė fund tė tremujorit tė tretė 2013 ishte rreth 871.8 miliardė lekė ose 62.2% e Produktit tė Brendshėm Bruto PBB. Nga ky total, 249.2 miliardė janė borxh afatshkurtėr 30.4%, dhe 569. 5 miliardė janė borxh afatgjatė 69.6%.

Pas vitit 2016 pesha e borxhit afatshkurtėr ėshtė tkurrur kundrejt borxhit afatgjatė. Kriter pėr vlerėsim janė marrė maturimet origjinale.


Burimi:Ministria e Financave
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Gjatė viteve tė fundit vihet re njė rritje e qartė e peshės sė borxhit afatgjatė, kundrejt borxhit afatshkurtėr. Kjo reflekton strategjinė Ministrisė sė Financave pėr emetimin e instrumenteve afatgjatė tė borxhit. Rritja e borxhit afatgjatė ul nevojėn e rifinancimit, por nga ana tjetėr rrit kostot, pasi borxhi afatgjatė pėrfshin pagesa tė interesave mė tė larta se borxhi afatshkurtėr pėr shkak tė likuiditetit mė tė ulėt.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA