Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 09 Maj 2018

Tatimi mbi tė Ardhurat Personale, TAP nė Shqipėri dhe Rajon 2013 / 2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton nė lidhje me norma tė tatimit mbi tė ardhurat personale nga pagat, nė vendet e Ballkanit. Vende si Bosnja, Mali Zi, Maqedonia pėrdorin tatimin e sheshtė mbi tė ardhurat personale dhe mbi tė ardhurat nga paga. Njė trajtim tė veēantė bėn Serbia, e cila taton tė ardhurat personale nė varėsi tė burimit nga i cili vijnė, ku tė ardhurat nga pagat tatohen me 12%.

Vende si Kroacia dhe Kosova pėrdorin tatimin me shkallė apo tė ashtuquajturin tatim progresiv.  Pavarėsisht se ka njė strukturė tė shkallėzuar, normat tatimore nė Kosovė fillojnė nga 0% pėr njė kufi prej 960 Euro / Viti dhe arrijnė maksimalisht 10% mbi tė ardhurat nga paga. Nė Kroaci normat tatimore fillojnė nga 12% dhe pėrshkallėzohen sipas masės sė tė ardhurave deri nė 40% pėr paga mbi 105600 HKR / vit ose 13 818 Euro / viti.


Burimi: Autoritetet tatimore tė vendeve pėrkatėse Viti: 2013
Komentet dhe pėrpunimi: ODA


Vendi ynė deri nė dhjetor tė vitit 2013 pėrdori tatimin e sheshtė i cili u implementua qė nė vitin 2007. Gjatė kėsaj periudhė kemi pasur ndryshime tė tij pėrsa i pėrket nivele tė pagave tė cilat pėrjashtoheshin nga tatimi.

Deri nė 30 prill tė 2013 tė ardhurat nga pagat deri nė 10 000 Lekė/muaj nuk tatoheshin; tė ardhurat nga 10000-30000 Lekė/muaj tatoheshin pėr diferencėn mbi 10 000lek, me 10%; dhe ēdo e ardhur nga pagat mbi 30000 Lekė/muaj tatohej me 10% mbi tė gjithė shumėn. Nė 1 maj 2013 u bė njė ndryshim nė legjislacionin tatimor ku pėrjashtoheshin nga tatimi tė gjitha tė ardhurat nga paga deri nė 30 000 Lekė / muaj dhe mbi kėtė shumė tatohej sėrish me 10% mbi tė gjithė shumėn.

Nga 1 Janari 2014 vendi ynė ka njė strukturė tė tatimore progresive. Krahasuar me vendet e rajonit sipas nivelit tė normės tatimore, vendi ynė renditet pas Kroacisė pėr norma tė larta,  pasuar nga Serbia me 12% (vend qė ėshtė nė proces ndryshimi pėr formėn tatimore), Bosnja, Mali Zi, Maqedonia me 10% dhe Kosova me maksimumi 10%.


Burimi: Autoritetet tatimore tė vendeve pėrkatėse Viti: 2013
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja