Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Procedime Gjyqėsore pėr raste tė Mjekimit tė Pakujdesshėm 2004-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tregues statistikorė qė referojnė raste tė procedimeve gjyqėsore pėr Mjekim tė Pakujdesshėm. Kjo vepėr penale ėshtė parashikuar si e tillė nė Ligjin Tonė Penal. Veprimi parashikohet me nenin 96 duke cilėsuar si Mjekim tė Papėrgjegjshėm nė kufijtė e veprės penale, trajtime tė pakujdesshme tė pacientėve nga mjeku apo personeli mjekėsor, si dhe moszbatim i terapisė apo porosive tė mjekut nga personeli mjekėsor apo farmacist.

Kusht qė veprimi tė konsiderohet vepėr penale ėshtė dėmtimi i rėndė i shėndetit, apo rrezikimi i jetės sė pacientit. Ky veprim sanksionohet me gjobė ose burgim deri nė pesė vite. Nė harkun kohorė 2004 – 2012 nė gjykatat shqiptare janė proceduar nė total 23 raste tė tilla duke shėnuar dėnimin e 18 personave personel mjekėsor.


Burimi Vjetar Statistikor, MD
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Numri mė i lartė i procedimeve ėshtė shėnuar nė vitin 2009 ku kemi dhjetė ēėshtje tė hetuara nga gjyqėsori shqiptar pėr kėtė vepėr penale. Kėto ēėshtje janė shoqėruar vetėm me dėnim pėr gjashtė autor tė shpallur fajtor, ndėrsa pjesa tjetėr e personave nėn akuzė janė deklaruar tė pafajshėm. Mesatarisht janė dy persona pjesė e personeleve shėndetėsore qė dėnohen ēdo vit pėr kėtė veprim.

Kjo vepėr penale, nė praktikėn shqiptare nuk shoqėrohet me sanksione tė modelit dėnime plotėsuese. Nė analogji me ligje penale mė moderne dhe efikase, nė rast gjykimi dhe dėnimi mjeku apo personeli mjekėsor qė shpallet fajtorė pėr kėtė veprim do duhej ti nėnshtrohej proceseve tė rikualifikimit ose ti hiqej e drejta e ushtrimit tė profesionit.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dashamir Biēaku