Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Tė punėsuar nė sektorin buxhetor 2014

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e tė punėsuarve nė institucionet buxhetore pėr vitin 2014. Tė dhėnat janė marrė nga tabelat me parashikime buxhetore tė Ministrisė sė Financave. Institucionet Buxhetore janė ministritė, drejtoritė nė vartėsi tė drejtpėrdrejt apo institucionet e pavarura dhe ato kushtetuese. Pagat e tyre mbulohen drejtpėrdrejt nga Buxheti i Shtetit. Hulumtimi ka zbardhur edhe tkurrjen e tė punėsuarve nė sektorin buxhetor qė ėshtė parashikuar pėr vitin 2014 kundrejt 2013-tės. Gjithashtu janė evidentuar edhe institucionet ku do tė ketė mė pak tė punėsuar.

Nė vitin 2014 administrata buxhetore do tė shėnojė 1210 punonjės mė pak kundrejt vitit pararendės. Po tė krahasojmė vlerat nė vitin 2013 dhe 2014, do tė shohim se ka tkurrje tė punonjėsve te Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Drejtėsisė, Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave, Shėrbimi Informativ Shtetėror, Ministria e Brendshme, Ministria Financave dhe Avokati i Prokurimeve. Numri I Buxhetorėve ėshtė shkurtuar nė mėnyrė graduale nė katėr vitet e fundit.


Burimi : Ministria e financave, Buxheti i konsoliduar 2011-2014       
Perpunimi: ODA       


Ndėrkohė dy ministri tė reja si Ministria e Energjetikės dhe Industrisė si dhe ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit kanė nga pėrkatėsisht 533 dhe 617 punonjės nė vartėsi. Ndėrkohė mbetet e paqartė organika e Avokatit tė Prokurimeve, institucion buxhetor me 14 tė punėsuar nė vitin 2013 por qė nuk ėshtė i shėnuar si subjekt mė vete nė tabelėn strukturė e punėsimit pėr vitin 2014-tė.


Burimi : Ministria e financave, Buxheti i konsoliduar 2011-2014       
Perpunimi: ODA       


Shtesė tė stafit ka tek Ministria e Arsimit dhe Sporteve; Ministria e Integrimit,  Ministria e Bujqėsisė, Ushqimimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit; Kėshilli Ministrave, Kuvendi. Edhe institucione tė tjera tė pavarura si, Inspektoriati i Lartė Kontrollit tė Deklarimit tė Pasurive, Zyra e Administrimit tė Buxhetit Gjyqėsor  kanė pėsuar rritje tė punonjėsve nga viti 2013 nė vitin 2014.


Burimi : Ministria e financave, Buxheti i konsoliduar 2011-2014       
Perpunimi: ODA       


Ministria e Mbrojtjes dhe Ministria e Drejtėsisė do tė jenė dy ministritė me shkurtime mė tė mėdha tė stafeve nėn vartėsi. Nė organikėn e mbrojtjes nė vitin 2014 do tė paguhen 690 punonjės mė pak, ndėrsa nė atė tė Drejtėsisė 570 punonjės buxhetor do tė detyrohen tė dalin nga sistemi. Tkurrje do tė shėnojė edhe sektori I shėndetit publik pasi nė 2014-ten janė parashikuar 346 vend e pune mė pak kundrejt viti pararendės.


Burimi : Ministria e financave, Buxheti i konsoliduar 2011-2014       
Perpunimi: ODA       
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja